Z badań brytyjskiej organizacji branżowej ABTA wynika, że rodzice nie chcą posyłać swoich dzieci na wycieczki szkolne, których nie organizują profesjonalne firmy. 73 procent pytanych oczekuje, że biuro, któremu powierzają swoje pociechy, będzie członkiem ABTA. Do organizacji należy między innymi ponad sto firm specjalizujących się w wyjazdach szkolnych.
Organizacja przypomina, że wycieczka połączona z noclegiem to już typowy pakiet podlegający przepisom dyrektywy unijnej o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. W praktyce oznacza to, że biuro podróży musi rozwiązać wszelkie zaistniałe problemy, a w razie gdyby ogłosiło niewypłacalność, klienci otrzymają pełny zwrot kosztów. ABTA podkreśla też, że jeśli szkoła samodzielnie będzie składać transport, zakwaterowanie i inne usługi w jedną całość, przejmie na siebie odpowiedzialność touroperatora, zarówno prawną jak i finansową.
W przeszłości zdarzało się, że po zebraniu pieniędzy wycieczki były odwoływane. W zeszłym roku z powodu tylko jednej imprezy rodzice stracili dziesiątki tysięcy funtów, ponieważ firma, która organizowała wyprawę na Kilimandżaro, zbankrutowała. – Wycieczki szkolne pozostają na długo w pamięci uczniów, często są okazją do odwiedzenia miejsc, w których nigdy wcześniej nie byli. Jeśli nauczyciele organizują je w określony sposób, w świetle obowiązywania nowej dyrektywy unijnej szkoły mogą być za nie w pełni odpowiedzialne w przypadku wystąpienia problemów – mówi Victoria Bacon, dyrektor do spraw marki i rozwoju w ABTA. Bacon dodaje, że istnieje wiele firm specjalizujących się w tym segmencie, które są członkami organizacji i dysponują odpowiednią wiedzą.
– Badania pokazują, że podróże pomagają rozwinąć w dzieciach poczucie niezależności, poznawać nowe kultury i nawiązywać bliższe relacje z kolegami z klasy. Rezerwowanie wyjazdu w firmie będącej członkiem Forum Turystyki Szkolnej, które z kolei należy do ABTA, da zarówno nauczycielom jak i rodzicom poczucie bezpieczeństwa – dodaje Gill Harvey z Forum Turystyki Szkolnej.
ABTA podpowiada szkołom, o co należy zadbać przy organizowaniu wycieczki. Po pierwsze trzeba poinformować rodziców o wszystkich szczegółach wyjazdu, sprawdzić ostrzeżenia MSZ dotyczące kraju docelowego, zadbać, aby wszyscy uczestnicy byli ubezpieczeni i sprawdzić, czy w polisach nie ma wyłączeń związanych na przykład z uczestnictwem w planowanych atrakcjach. Kolejne ważne kwestie to dopilnowanie przepisów wjazdowych – chodzi o obowiązek posiadania paszportu ważnego przez określony przez dane państwo minimalny czas i wiz oraz upewnienie się, czy wszyscy podróżni taki dokument posiadają.