Traveldata: Touroperatorzy tną ceny wakacji

Kolejny tydzień w biurach podróży taniały wyjazdy letnie. Trend się nasila – spadki cen są coraz większe. To może świadczyć o zbyt dużej liczbie ofert wakacyjnych na rynku – wskazuje Traveldata.

Publikacja: 17.02.2020 01:26

Traveldata: Touroperatorzy tną ceny wakacji

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

Miniony tydzień był już piątym w tym sezonie, kiedy spadała średnia cena wyjazdu letniego – chodzi o wycieczki z wylotami między 3 i 9 sierpnia 2020 roku – z biurem podróży. Przy tym spadek był największy, w porównaniu z poprzednimi, bo wyniósł 23 złote, podczas gdy wcześniejsze nie przekroczyły 15 złotych – pisze w cotygodniowym raporcie z badanie cen w biurach podróży Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata.

Najwięcej potaniały wycieczki do Portugalii – średnio o 96 złotych. Niewiele mniej spadły ceny wakacji na Majorce i na Korfu – o 85 i 75 złotych.

Stosunkowo duży wzrost cen Traveldata odnotowała w ostatnim tygodniu w wypadku wyjazdów na Cypr – o 84 złote (ponownie).

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu pokazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

Największe spadki już trzeci raz z rzędu miały miejsce w wypadku ofert greckich – tym razem o 33 złote, a przed tygodniem i dwoma o 64 i 39 złotych – pisze autor.

W mniejszym stopniu spadły ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie – o 19 i do Egiptu – o 4 złote. Poprzednio na obu tych kierunkach notowano wzrosty w mniej więcej takiej samej skali.

Inne kierunki nieznacznie drożały – Turcja o 5 złotych, a Bułgaria o złotówkę.

Mimo że w poprzednich sezonach w pierwszej połowie lutego często ceny szły w górę – tym razem wystąpił ich kolejny spadek. Tym samym daje się zauważyć tendencja stopniowego słabnięcia cen wycieczek, obserwowana już od ponad miesiąca – wskazuje Betlej.

Zwłaszcza widać ją w wypadku ofert wyjazdów do Grecji i Egiptu. W wypadku tego ostatniego kierunku niższe niż obecnie średnie ceny notowano już stosunkowo dawno, w trzeciej dekadzie października. Co do Grecji to jej ceny w minionym tygodniu były najniższe od rozpoczęcia sprzedaży sezonu. Dla odmiany średnie ceny wycieczek do Bułgarii są najwyższe w tym sezonie.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Luty nie przyniósł podwyżek cen wakacji

Koszty łaskawe dla touroperatorów

Choć ceny z tygodnia na tydzień spadają, ciągle są wyższe niż rok wcześniej. Porównanie Traveldaty pokazało, że średnia z ostatniego tygodnia była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 84 złote. Był to jednak zdecydowanie najmniejszy roczny wzrost cen w tym od początku sprzedaży lata. Poprzedni najmniejszy o 123 złote miał miejsce przed tygodniem, a największy (dziewięć tygodni wcześniej) wyniósł 224 złote.

W minionym tygodniu już szósty raz z rzędu najbardziej istotny roczny wzrost cen wycieczek odnotowano w wypadku Lanzarote – o 344 złotych. Dużo urosły też, licząc rok do roku, ceny wakacji na Chalkidiki i w Tunezji kontynentalnej (na obu tych kierunkach ponownie) – o 310 i 243 złote.

Kierunkiem w którym odnotowano największe zniżki cen wycieczek była (czwarty raz z rzędu) Malta – spadły ona w ujęciu rocznym o 570 złotych. Zdecydowanie mniejsze średnie zniżki cen odnotowano na Korfu i Gran Canarii – o 80 i 43 złote.

Z punktu widzenia organizatorów wyjazdów, jeśli chodzi o ceny paliwa i walut, sytuacja jest w tym roku znacznie korzystniejsza niż rok temu. Cena paliwa lotniczego była w minionym tygodniu o 6,7 procent niższa niż na początku lutego 2019 roku, a euro i dolar wobec dolara silniejsze o ponad 0,6 procent (w poprzednich dwóch zestawieniach był słabszy odpowiednio o 0,4 i 0,9 procent). Co oznacza, że koszt „wy[produkowania” wycieczki zmalał średnio o 30 – 40 złotych – wyjaśnia ekspert.

„Perspektywy w tym względzie nadal są korzystne do czego przyczynia się słaba koniunktura gospodarcza w strefie euro i negatywny wpływ epidemii tzw. koronawirusa w Chinach” – dodaje.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

W ostatnim tygodniu największa różnica w porównaniu z poprzednim sezonem była w średniej cenie wakacji w Tunezji – 165 złotych. Dużo droższe były one też w Egipcie i na Majorce – 144 złote. Za wakacje w na Wyspach Kanaryjskich trzeba było zapłacić o 113 złotych więcej (poprzednio było to 199 złotych). O 105 złotych droższy był wypoczynek na Cyprze, o 92 złote w Portugalii, o 84 złote w Grecji a 77 złotych w Bułgarii.

Nadal natomiast duży spadek średniej ceny w ujęciu rocznym miał miejsce w wypadku wycieczek na Maltę – o 570 złotych.

Ceny już nie tak korzystne dla organizatorów

Jak pisze prezes Traveldaty, z analizy cen wynika, że są one obecnie o wiele mniej korzystne dla touroperatorów. Do końca grudnia były dużo wyższe a ich relacje do kosztów były korzystniejsze dla nich. I to zarówno jeśli chodzi o ceny wyjazdów letnich jak i zimowych. Odnosiło się to również do cen last minute (na razie sezonu zimowego), które były znacznie wyższe niż w zeszłym roku o tej porze. „Styczeń przyniósł jednakże lekkie osłabienie tendencji cenowych, a luty już całkiem wyraźne”.

Również ceny wycieczek last minute z wylotami w pierwszej dekadzie marca stały się w minionym tygodniu pierwszy raz w tym sezonie nieco tańsze niż przed rokiem. Różnica nie jest duża, ale dodatkowo świadczy o zmianach na rynku. Zdaniem Betleja kolejne już „potwierdzenie osłabiania dynamiki cen” w wypadku wyjazdów do najpopularniejszych krajów, jak Grecja, Egipt i Turcja, może oznaczać sygnały wystąpienia nadpodaży.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów jedynymi, w których ceny nieco spadły były biura Prima Holiday i Exim Tours – o około 25 i 20 złotych. Stabilną sytuację pod tym względem miał Grecos, w którym ceny wzrosły jedynie o około 5 złotych. Pozostali organizatorzy oferowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie ubiegłego roku w granicach od około 25 złotych (TUI Poland i Best Reisen) do ponad 230 złotych.

W liczbie najatrakcyjniejszych cen wycieczek, czyli w badaniu Traveldaty na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i trzech kategorii hoteli, na pierwszym miejscu znajdował TUI Poland z liczbą 46 ofert. Na drugiej pozycji była Itaka z 21 ofertami, a na trzecim Rainbow z 18.

Najwięcej najtańszych ofert wyjazdów do Grecji miały w ostatnim tygodniu Itaka (8), Rainbow (8) i Grecos (7), do Turcji Coral Travel i TUI Poland (po 4) i Itaka (3), do Egiptu TUI Poland (7) i Coral Travel (6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10) i Itaka (7), do Tunezji Exim Tours (6), a do Bułgarii – TUI Poland (3) i Exim Tours (2).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją ofertę w Egipcie, Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji (Dżerba), a Itaka na Wyspach Kanaryjskich.

Na koniec tej części raportu Traveldata przedstawia tabelę biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach na sezon letni oferowały klientom imprezy turystyczne. Skład pierwszej siódemki pozostał bez większych zmian. Na czele tabeli, podobnie jak poprzednio, widnieją TUI Poland, Grecos i Coral Travel. Jedyna korekta to powrót do pierwszej siódemki Itaki co spowodowane było niedużą obniżką cen. Itaka przesunęła się z pozycji 8 (poza zestawieniem) na 6. Jednocześnie Prima Holiday po podniesieniu cen z pozycji 6 spadła na 8.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Bilety tanich linii przeważnie w górę

W ostatnim segmencie raportu prezes Traveldaty opisuje wyniki badania cen przelotów tanimi liniami lotniczymi. Chodzi jedynie o te rejsy – 51 połączeń Ryanaira i 24 Wizz Aira – które występowały w poprzednim sezonie i występują nadal w ich rozkładach lotów.

Jeśli chodzi o Ryanaira, to dla kierunków kanaryjskich (obecnie jedynie Teneryfa z Warszawy i z Wrocławia) ceny od ponad trzech miesięcy pozostają na poziomie wyraźne wyższym niż przed rokiem, co może być konsekwencją zmniejszenia podaż na tym kierunku – pisze autor.

Średnie ceny pozostałych połączeń pozostają w ostatnich czterech miesiącach są stosunkowo stabilne. „Wyraźnie bardziej płaskie kształtowanie się tegorocznych cen niż w sezonie poprzednim może mieć związek ze stopniowym powiększaniem podaży miejsc w samolotach, będącej skutkiem uzupełniania siatki połączeń lub dodawania kolejnych rejsów do siatki już funkcjonującej, co hamuje potencjalny wzrost cen przelotów na wielu kierunkach”.

W porównaniu z sezonem ubiegłym zdecydowanie najbardziej wzrosły ceny przelotów do Grecji i do Włoch – średnio o 163 i 121 złotych. Znacznie mniej rosły do Hiszpanii – o 23 złote. A spadały do Bułgarii i Portugalii – o 70 i 109 złotych.

""

Foto: turystyka.rp.pl

W Wizz Airze kierunki kanaryjskie reprezentowane są obecnie przez cztery rejsy tygodniowo na Teneryfę – dwa z Katowic i dwa z Warszawy (od 2 czerwca 2020) i jeden na Fuerteventurę z Katowic. W wypadku połączenia z Warszawy na Teneryfę nie ma jeszcze możliwości porównania cen rok do roku.

Ceny biletów na tym kierunku od ośmiu tygodni zdecydowanie rosną, z tym, że część wzrostu wynika z uwzględnienia w porównaniach połączenia z Katowic na Fuerteventurę.

Na pozostałych kierunkach turystycznych wzrost średnich cen po okresie niezbyt dużych wahań w ostatnich ośmiu tygodniach wyraźnie przyspieszył. W tym sezonie ceny były początkowo wyraźnie wyższe od ubiegłorocznych, ale różnica ta ulegała stopniowo zmniejszeniu i spadła do około 100 złotych, a w poprzednim zestawieniu do jedynie 50 złotych – relacjonuje Betlej.

W relacji z poprzednim sezonem ponownie najbardziej podniosły się ceny przelotów do Bułgarii i Portugalii – średnio o 188 i 120 złotych. Znaczne spadki widać natomiast w wypadku biletów do Grecji, Włoch i Hiszpanii – o odpowiednio 148, 219 i 252 złote. Duża zniżka cen na kierunkach hiszpańskich ma w dużej mierze związek z znacznym spadkiem cen rejsów na Teneryfę i Fuerteventurę z Katowic (na innych kierunkach hiszpańskich ceny wzrosły o średnio 63 złote) – czytamy.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Podsumowując Betlej pisze, że po okresie względnej stabilizacji widoczny jest powrót do podnoszenia cen przez tanich przewoźników. Jest to jednak ruch „dość umiarkowany, zwłaszcza w liniach Ryanair”.

Z jednej strony niższe niż przed rokiem ceny pokoi hotelowych w niektórych krajach turystycznych powinny sprzyjać wzrostowi cen biletów, ale z drugiej, wzrost może być hamowany przez stopniowe zwiększanie liczby oferowanych miejsc. „Tendencje te częściowo się neutralizują, co sprzyja utrzymywaniu się jedynie umiarkowanej przewagi cen tegorocznych nad, z reguły rosnącymi, cenami w sezonie poprzednim”.

„Warto, też zauważyć, że przewoźnik [Ryanair] w warunkach niedoboru samolotów związanego z globalnym uziemieniem maszyn B737 Max preferuje połączenia na kierunkach północ-południe, czyli w dużej mierze turystycznych, których liczba w tym sezonie per saldo rośnie, a ogranicza loty europejskie, np. z Gdańska i Modlina o 15, w tym na kierunkach brytyjskich o 6 rejsów tygodniowo.

Zwiększanie oferowania na kierunkach turystycznych i to w sytuacji ograniczeń w dostępności samolotów może świadczyć, że rok 2021, w którym z bardzo dużym prawdopodobieństwem Maxy w pełni wrócą do ruchu lotniczego, może stanowić okres powrotu do silnej ekspansji i zwiększonej presji na biura podróży i obsługujące je linie czarterowe.

Innym wyraźnym zjawiskiem widocznym w tym roku (…) jest skupianie przez tanie linie części dodatkowego oferowania w okresie wysokiego sezonu. To także oznacza wzrost pośredniej konkurencji tanich przewoźników wobec typowych linii czarterowych. Także wysuwane propozycje administracyjnych działań (np. w Niemczech) mających utrudnić konkurowanie tanich linii z tradycyjnymi przewoźnikami (np. propozycje minimalnych cen przelotów, czy podatku lotniczego) mogą wspierać powrót do bardziej dynamicznej ekspansji tanich linii na bardziej liberalnych rynkach (w tym na rynku polskim), jaka miała już miejsce w latach 2012-2017” – przewiduje Betlej.

Miniony tydzień był już piątym w tym sezonie, kiedy spadała średnia cena wyjazdu letniego – chodzi o wycieczki z wylotami między 3 i 9 sierpnia 2020 roku – z biurem podróży. Przy tym spadek był największy, w porównaniu z poprzednimi, bo wyniósł 23 złote, podczas gdy wcześniejsze nie przekroczyły 15 złotych – pisze w cotygodniowym raporcie z badanie cen w biurach podróży Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata.

Najwięcej potaniały wycieczki do Portugalii – średnio o 96 złotych. Niewiele mniej spadły ceny wakacji na Majorce i na Korfu – o 85 i 75 złotych.

Pozostało 95% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Grecos: To był udany sezon. Urośliśmy o jedną piątą
Biura Podróży
Polska spółka TUI rozwija biznes turystyczny w Czechach. „Podwoimy liczbę klientów”
Biura Podróży
W polskiej turystyce startuje nowa marka. "Prosta, krótka, dobrze się kojarząca”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biura Podróży
Seria wakacyjnych obniżek przerwana. Pierwszy raz od 11 tygodni jest drożej