Itaka wspiera programy pomocowe UNICEF na rzecz edukowania dzieci od ponad 10 lat. Jest jednym z największych partnerów tej organizacji w Polsce, wspomaga jej działania regularnie i konsekwentnie. W ostatnim czasie, dzięki pieniądzom przekazanym przez biuro podróży UNICEF wybudował w miejscowości Mahajanga na Madagaskarze, szkołę.

Pozyskane środki przeznaczył też na szkolenie nauczycieli z regionu Boeny. Szkołę uruchomiono w lutym – informuje touroperator.
Szkoła ma wielofunkcyjną klasę. To nie tylko miejsce nauki, ale także bezpieczne schronienie, miejsce zabawy i centrum, wokół którego ogniskuje się życie lokalnej społeczności.

„Zapewniając edukację dajemy dzieciom szansę na lepszą przyszłość” – czytamy w komunikacie firmy.

Boeny, region w północno-zachodniej części Madagaskaru, często nawiedzają cyklony i powodzie, dlatego szkoła została zbudowana z trwałych materiałów, odpornych na działanie żywiołów. UNICEF buduje sale lekcyjne tak, aby ich fundamenty i ceglane ściany przetrwały cyklon, a izolacja chroniła podczas powodzi. Duże okna i drzwi zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i światło. Cegły wykorzystane przy budowie szkoły, są wykonane z gliny występującej na miejscu, dzięki czemu są tańsze i łatwo je naprawiać lub wymieniać.

""

Fot. materiały prasowe

turystyka.rp.pl

„Podobna szkoła z wielofunkcyjną klasą, została wybudowana w Ampitilova. To pokazuje, jak ważne jest zapewnienie właściwych warunków edukacji oraz jak przekłada się to na wykształcenie najmłodszych na Madagaskarze”.

– Od czasu budowy nowej klasy odnotowaliśmy 85-procentowy wzrost liczby zapisanych uczniów, a liczba dzieci uczęszczających na zajęcia uzupełniające, aby mogły powrócić do przerwanej nauki, wzrosła prawie dwukrotnie – z 10 do 18 w roku szkolnym 2019/2020 – mówi z dumą dyrektor szkoły Jean Clovis Randriamalaza, cytowany w komunikacie.

– Rodzice ponownie nabrali zaufania do szkoły, a nauczyciele bardziej się zaangażowali w pracę z nimi. Dzieci mają wreszcie szansę uczyć się w odpowiednich warunkach z odpowiednimi materiałami. To niesamowite, jak wielu rodziców przychodzi teraz na zebrania szkolne. Wcześniej przychodziło może trzydzieścioro, teraz mamy po 70 osób, a czasem więcej. Dodatkowo fakt, że budowa szkoły łączy się z sadzeniem nowych drzew, jest dużym plusem. Nauczyciele i uczniowie od razu ustalili harmonogram opieki nad roślinami, za które odpowiadają – opowiada Randriamalaza.

Ubóstwo na Madagaskarze sprawia, że dzieci zamiast się uczyć – pracują. Dotyczy to aż 28 procent dzieci w wieku od 5 do 17 lat, szczególnie tych mieszkających we wsiach. Dla wielu rodzin opłaty szkolne są zbyt wysokie. Sytuację pogarszają częste klęski żywiołowe niszczące budynki szkolne, co utrudnia naukę. Nawet w normalnych warunkach jedno na czworo dzieci porzuca szkołę podstawową, a jedno na pięcioro rezygnuje z nauki w gimnazjum.

UNICEF stara się zapewnić dostęp do wysokiej jakości edukacji w publicznych szkołach podstawowych i gimnazjach poprzez budowę szkół, wyposażenie ich w meble i materiały edukacyjne, a także wspieranie szkoleń dla nauczycieli. Te wysiłki mają zachęcać dziewczęta i chłopców kończących szkołę podstawową do kontynuowania nauki w gimnazjum. Dzięki wsparciu darczyńców w 2019 roku ponad 4300 dzieci w 108 szkołach podstawowych i gimnazjach skorzystało z zajęć prowadzonych przez wyszkolonych nauczycieli. Co najmniej 51 procent uczących się to dziewczęta.

""

Fot. materiały prasowe

turystyka.rp.pl