Prezes Funclubu: Pomoc dla turystyki musi nadejść szybko

Jak umorzenie VAT, PIT i CIT, to na rok. A jak kredyty i poręczenia, to nieoprocentowane i z odroczeniem trzyletnim – postuluje prezes biura podróży Funclub Piotr Sućko.

Publikacja: 11.03.2020 11:00

Prezes Funclubu: Pomoc dla turystyki musi nadejść szybko

Foto: Fot. archiwum prywatne

Prezes Funclubu, jednej z największych w kraju firm specjalizujących się w organizowaniu wycieczek autokarowych po Europie, Piotr Sućko, zabrał głos w sprawie ogłoszonych wczoraj przez minister rozwoju Jadwigę Emilewicz propozycji działań, mających złagodzić skutki kryzysu wywołanego przez koronawirusa w turystyce.

– Dzisiaj potrzebujemy wspólnej inicjatywy, walki i stanowczego artykułowania oczekiwań. W naszej branży pozostało już bardzo mało czasu, liczymy go w nie w miesiącach, ani nie w tygodniach, ale w dniach – mówi Sućko.

Jego zdaniem rządowe propozycje idą w dobrą stronę, ale na razie są zbyt ogólne. Ma więc uwagi, jakie podstawowe warunki powinny być spełnione, żeby pomoc była skuteczna. Publikujemy jego uwagi jako głos w debacie o tym problemie.

„Odroczone płatności składek ZUS i podatków VAT, PIT oraz CIT

– biorąc pod uwagę, że obecnie firmy nie generują praktycznie żadnych przychodów, składki na ZUS powinny być umorzone na minimum 12 miesięcy. Nasza branża jest sezonowa, brak możliwości zarabiania w szczytowych miesiącach w żaden sposób nie zostanie zrekompensowany poza sezonem. Jednocześnie zobowiązani jesteśmy regulować zobowiązania z tytułu wynagrodzeń, których pokryć nie możemy z powodu braku przychodu. Przez minimum 6 miesięcy wynagrodzenia pracowników firm transportowych powinny być regulowane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie utrzymać zatrudnienie w dłuższej perspektywie.

Tanie pożyczki i gwarancje z Banku Gospodarstwa Krajowego

– pożyczki winny być nieoprocentowane a ich spłata odroczona na minimum 3 lata. Tylko w taki sposób będziemy w stanie wyjść z kryzysu, w którym jeden rok pracy przyniósł nam 0 zysku. Jeśli spłata pożyczek ma się rozpocząć przez czerwcem 2021 roku, to żadna z firm nie dotrzyma terminów.

– gwarancje BGK powinny być minimum 3-letnie. Sama gwarancja nie pomoże w zdobyciu finansowania. W tej chwili banki komercyjne zapaliły czerwone światło branży transportowej i turystycznej. Poszukują sposobów na wypowiedzenie już udzielonych kredytów i egzekucję z zabezpieczeń. Sytuacja jest dramatyczna. Zbieg braku przychodów i konieczność spłaty udzielonych kredytów nie daje najmniejszej szansy na uchronienie firmy przed bankructwem.
Potrzebujemy zamrożenia kredytów w bankach komercyjnych na minimum 3 lata. Ochrona przed ich wypowiedzeniem jest niezbędnym warunkiem utrzymania firm przy życiu.

– jednocześnie potrzebujemy wsparcia w renegocjowaniu umów leasingowych. Najbliższych sześć – dziesięć miesięcznych rat powinno zostać przesuniętych na koniec umowy leasingowej, bez dodatkowych kosztów. Firmy leasingowe zgodzą się na takie rozwiązanie, wyłącznie mając zabezpieczenie BGK”.

Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy