Traveldata: Wzrosty i przeceny na koniec lata

Taniały Szarm el-Szejk, Kos i Marsa Alam. Drożały Maroko, półwysep Chalcydycki i Fuerteventura. Różnice wynosiły nawet kilkaset złotych – podsumowuje zeszły tydzień Traveldata.

Publikacja: 31.08.2020 21:33

Traveldata: Wzrosty i przeceny na koniec lata

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 28 września i 4 października spadła o 66 złotych – tą informacją, jak co tydzień Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata otwiera podsumowanie raportu o cenach wyjazdów z biurami podróży.

ZOBACZ: Egipt ustępuje – test PCR tak, ale można go też zrobić na miejscu

Najbardziej organizatorzy przecenili wyjazdy do Egiptu, a konkretnie na Synaj (Szarm el-Szejk) – średnio o 121 złotych. Dużo opuścili też ceny wrześniowych wojaży na Kos i do Marsa Alam – w obu wypadkach o 83 złote.

Były też podwyżki – średnia cena późnych wakacji w Maroku skoczyła o 411 złotych, na półwyspie Chalcydyckim o 353 złote, a na Fuerteventurze – o 283 złote.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Ostatni tydzień sierpnia przyniósł zmiany cen wycieczek między 28 września a 4 października. Najbardziej, co jest zaprzeczeniem niemal już reguły w obecnym sezonie letnim, wzrosły koszty wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie – średnio o 154 złote. Wyraźnie mniej zdrożała Turcja – o 44 złote.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Drobna podwyżka „lastów” w biurach podróży

W wypadku tego pierwszego kierunku był to rezultat „dość solidarnych zwyżek” w Itace, Rainbow i TUI Poland. Jak zauważają autorzy raportu, październikowe wyjazdy na Kanary są obarczone pewną dozą niepewności ze względu na znaczące pogorszenie się sytuacji epidemicznej w tym archipelagu w ostatnich dwóch tygodniach.

Raport odnotowuje też, że prawie nie zmieniła się w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki do Grecji, wzrost wyniósł zaledwie 3 złote. Znaczną zniżkę, o 78 złotych, odnotował za to relatywnie kosztowny w tym sezonie Egipt.

„Dość interesujące może być porównanie cen wyjazdów październikowych i wrześniowych z takim samym wyprzedzeniem, w tym wypadku cztero- i pół tygodniowym, w stosunku do terminu wyjazdu” – czytamy.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Zdecydowanie najbardziej wzrosły w tym ujęciu ceny wyjazdów do Albanii i Maroka. Cechą wspólną obu tych kierunków – zauważa Traveldata – jest brak konkurencji cenowej, gdyż oba oferowane były jedynie przez jednego touroperatora. Wzrosły też nieco ceny podróży do Egiptu, gdzie konkurencja również była ograniczona (Synaj), a ponadto relatywnie wysokim cenom na tym kierunku sprzyja nadal silny kurs egipskiego funta. Nie bez znaczenia jest także, że w tym okresie w Egipcie jest ciągle szczyt sezonu, a w Grecji i Turcji kulminacja już mija. W rezultacie średnie ceny październikowych wycieczek do Egiptu już wyraźnie przekraczają ceny wyjazdów do Grecji i Turcji.

Ceny paliwa i złotego wyjątkowo korzystne

Traveldata porównała też ceny z tego i zeszłego roku. Badanie ofert na wyloty w pierwszym tygodniu października pokazało, że tegoroczna średnia cena była niższa od średniej ceny w poprzednim sezonie o 103 złote. Przy takim samym wyprzedzeniu wobec terminu wyjazdu roczna przecena dla wycieczek wrześniowych wyniosła 24 złote, a dla sierpniowych 74 złote.

W minionym tygodniu największy roczny spadek cen wycieczek można było zauważyć w wypadku wyjazdów z biurami na Rodos – średnio o 641 złotych. Znaczne były też przeceny, liczone rok do roku, Portugalii i Malty – o 487 i 485 złotych.

Z kolei największy roczny wzrost średnich cen wystąpił w wypadku ofert podróży na Synaj – o 581 złotych, a także na Dżerbę, o 424 złotych, i na półwysep Chalcydycki – o 327 złotych. W pierwszym i ostatnim wypadku nie bez wpływu na tę sytuację miała ograniczona konkurencja wynikająca z mniejszej niż zwykle liczby organizatorów oferujących te kierunki – dodają autorzy opracowania.

Traveldata porównała też koszty składników, od których w dużej mierze zależą ceny wyjazdów organizowanych – paliwa lotniczego i kursów głównych walut. Różnice sprzyjały touroperatorom.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 1,75 złotego za litr, podczas gdy rok wcześniej było to 2,62 złotego za litr. Oznaczało to spadek o 33,2 procent. Jednocześnie w stosunku do dolara i euro złoty był silniejszy o 0,4 procent.

Sumaryczny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek wyniósł od minus 120 do minus 130 złotych. „Tak duże zwiększenie skali korzyści wynika w dużej mierze ze znaczącego osłabienia dolara wobec euro w ostatnich siedmiu tygodniach, a w konsekwencji wobec złotego (kurs euro do złotego wykazuje na razie względną stabilność). „Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)”.

""

Foto: turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu kierunkiem o zdecydowanie wyższych cenach wycieczek rok do roku z wylotem w pierwszym tygodniu października był Egipt, który był droższy średnio o 257 złotych. Również droższa, ale w znacznie mniejszej skali była Turcja, w której średnie ceny wycieczek wzrosły o 31 złotych. W wypadku pozostałych kierunków, czyli Grecji i Wysp Kanaryjskich ceny w porównaniach rocznych były znacznie mniejsze. W tym pierwszym kraju spadły one o 259 złotych, a na Kanarach o 254 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów do Portugalii, na Maltę i na Cypr – odpowiednio o 487, 485 i 465 złotych. W znacznie mniejszej skali spadły ceny wyjazdów na Majorkę – o 152 złote.

W wypadku pozostałych kierunków ceny były wyższe niż przed rokiem, przy czym znaczący wzrost odnotowano w Maroku – o 185 złotych, a zdecydowanie najbardziej w okresie roku wzrosły ceny w Tunezji – średnio o 300 złotych – opisuje Traveldata.

TUI o 645 złotych tańsze niż rok wcześniej

W rocznych porównaniach cen wycieczek w największym stopniu obniżyło ceny TUI Poland – o 645 złotych, do czego przyczyniła się znaczna obniżka w ostatnim tygodniu. Tradycyjnie w tym sezonie letnim znacznie tańsze niż przed rokiem były też oferty ETI i Eximu Tours – o około 480 i 385 złotych, a w niedużej skali w Coralu Travel i Best Reisen – o 40 i 35 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były większe niż przed rokiem w granicach od 15 (Prima Holiday) do 270 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, w minionym tygodniu to TUI Poland był pierwszy z liczbą 32 ofert. Wyprzedził Rainbow (22 oferty) i Exim Tours (19 ofert).

Najwięcej najniższych cen wyjazdów do Egiptu proponowały Coral Travel (5) i Rainbow (3), do Grecji TUI Poland (11), Itaka i Rainbow (po 6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10), Rainbow (6) i Itaka (5), do Turcji TUI Poland (6) i Coral Travel (5), do Tunezji Exim Tours (5), Coral Travel i Sun & Fun (po 3). Wyjazdów do Bułgarii już nie oferowano.

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję ofertową w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, Exim Tours w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a Rainbow w Grecji.

Na koniec Traveldata przygotowała jeszcze jedno zestawienie – tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne. Zestawienie dla sezonu letniego 2020 roku obejmuje ceny z wylotami w pierwszym tygodniu września.

W składzie pierwszej piątki organizatorów zaszły umiarkowane zmiany. Do tabeli na pozycję trzecią z poprzedniej dziewiątej wszedł Best Reisen, a na czwartą z poprzedniej siódmej Exim Tours. Tabelę tym razem opuściły Grecos i Exim Tours. Liderem pozostawał TUI Poland.

""

Foto: turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 28 września i 4 października spadła o 66 złotych – tą informacją, jak co tydzień Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata otwiera podsumowanie raportu o cenach wyjazdów z biurami podróży.

ZOBACZ: Egipt ustępuje – test PCR tak, ale można go też zrobić na miejscu

Pozostało 95% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Odwrót przecen w biurach podróży? Oto najnowsze dane Traveldaty
Biura Podróży
Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń TUgether z nowym zarządem
Biura Podróży
Rainbow kształci animatorów. „Najlepszym gwarantujemy zatrudnienie”
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Biura Podróży
Wierzyciele upadłego biura podróży żądają zwrotu 840 milionów euro
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością