Rekordowe korzyści z taniego paliwa
Porównanie średniej ceny imprez do ceny sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października pokazało, że w minionym tygodniu średnia cena była mniejsza niż zeszłoroczna o 491 złotych (w poprzednich tygodniach różnice wyniosły na minus 247, 149 i 103 złote). Przy takim samym wyprzedzeniu wobec daty wylotu roczna przecena wycieczek była w poprzednich miesiącach nieco mniejsza i wyniosła dla wycieczek z wylotami w pierwszych tygodniach września 325 złotych, a sierpnia – 475 złotych.
Tak duży przyrost spadku średnich cen wycieczek w porównaniu rok do roku (z 247 do 491 złotych) wynikał z silnego wzrostu ich cen przed rokiem (o 100 złotych) i jednoczesnego spadku w sezonie obecnym (o 143 złote) – objaśniają autorzy opracowania.
W ostatnim tygodniu, podobnie jak w dwóch poprzednich, największe roczne zniżki objęły wycieczki na Kos, Cypr i Rodos – o 1262, 1000 i 772 złote.
Jedynym z monitorowanych kierunków, na którym w ciągu roku nastąpił wzrost cen była Malta, za którą trzeba było zapłacić średnio o 91 złotych więcej.
Traveldata wskazuje też, że organizatorzy wyjazdów korzystają na tym, że cena paliwa lotniczego (ponoszona według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) i cen euro i dolara, w badanym tygodniu była korzystniejsza niż w tym samym czasie zeszłego roku, a nawet „skala pozytywnych korzyści była w minionym tygodniu rekordowo wysoka”.
Paliwo lotnicze kosztowało bowiem 1,63 złotego za litr wobec 2,67 złotego za litr przed rokiem, co oznaczało spadek o 39 procent. Złoty był natomiast „dla uśrednionych rozliczeń turystycznych” nieco słabszy wobec dolara i euro, a konkretnie o około 0,9 procent. Wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie sprzyjał organizatorom. Zawierał się on tym razem w przybliżeniu w przedziale od minus 125 do minus 135 złotych.