Traveldata: W biurach podróży padł tegoroczny rekord podwyżki

Ostatni tydzień przyniósł kolejny rekord wysokich cen w biurach podróży, porównywanych rok do roku. Średnio wycieczka kosztowała o 335 złotych więcej – podaje Traveldata.

Publikacja: 20.07.2021 10:35

Traveldata: W biurach podróży padł tegoroczny rekord podwyżki

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia wzrosła o 10 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym, cotygodniowym raporcie*.

Tydzień wcześniej spadła o taką samą sumę (11 złotych), a wcześniej rosła (o 25, 5, 16, 26, 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote), wygląda więc na to, że symboliczna obniżka z zeszłego tygodnia mieściła się w minimalnych wahaniach, jaki mogą się zdarzać w ciągu tygodnia.

W minionym tygodniu zdecydowanie największe przeceny objęły wyjazdy na półwysep Chalcydycki – o 552 złote (poprzednio był tam duży spadek). Miniej, ale wciąż bardzo dużo touroperatorzy obniżyli ceny wakacji na Sardynii (ponownie) i na Malcie – o 326 i 284 złote.

Najbardziej z kolei podrożały wyjazdy do Kalabrii – średnio o 871 złotych. Dużo zdrożał też wypoczynek na Sycylii i Kos – o 416 i 160 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu Traveldata ilustruje mapą, a ich przebieg przedstawia na wykresie.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu przeważały zwyżki cen wycieczek. Spadek ich cen odnotowano jedynie w Grecji i był on niewielki, o 7 złotych.

Ceny rosły natomiast w Egipcie – o 11 złotych, na Wyspach Kanaryjskich – o 54 złote, w Turcji – o 66 złotych i w Bułgarii – o 77 złotych.

Rekordowa podwyżka

Traveldata porównała też ceny z tego roku z cenami z zeszłego. Badanie pokazało, że tegoroczna średnia cena była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 335 złotych.

Był to w tym sezonie – obserwowanym od połowy listopada 2020 roku – już piąty przypadek wyższej ceny niż w sezonie ubiegłym i jednocześnie rekordowo wysoki. W poprzednich czterech zestawieniach średnie ceny wzrosły o 270, 164, 107 i 62 złote, a w okresie wcześniejszych trzech miesięcy, czyli w trzynastu kolejnych zestawieniach, były one konsekwentnie niższe od cen sprzed roku o 62, 74, 10, 119, 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132 i 176 złotych – wylicza Traveldata.

Najbardziej urosły ceny Gran Canarii i Kos, po 986 złotych, a Lanzarote o 880 złotych.

Były też spadki cen – piszą autorzy opracowania. Zdecydowanie największe, szósty raz z rzędu, odnotowano w wypadku Szarm el-Szejk – o 291 złotych. Kolejny raz w mniejszym, ale i tak bardzo znacznym stopniu spadły ceny w Marsa Alam i na Tureckiej Riwierze – średnio o 192 i 159 złote.

W tym czasie wzrosły też cena paliwa lotniczego (o 47 procent) i walut, jak euro i dolar (o 1,5 procent), co w sumie przełożyło się na średnią zmianę kosztów wycieczek o 150 – 160 złotych – wyliczają eksperci z Traveldaty.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Wśród wiodących kierunków jedyne roczne spadki cen wycieczek ponownie miały miejsce w wypadku ofert wyjazdów do Egiptu, w którym średnia cena była niższa o 191 złotych od ceny sprzed roku. Pozostałe kierunki podrożały od 91 złotych, jeśli chodzi o Turcję, poprzez 380 złotych w wypadku Bułgarii i 480 złotych Grecji, aż po 898 złotych odnośnie Wysp Kanaryjskich.
Duże podwyżki objęły też kierunki mniej uczęszczane, a najbardziej dotyczyło to wyjazdów na Cypr, do Albanii i na Majorkę – odpowiednio o 455, 430 i 427 złotych. Mniej zdrożały Portugalia i Malta – o 364 i 226 złotych, a jeszcze mniej Hiszpania kontynentalna i Włochy – o 172 i 104 złote,. Zdecydowanie najmniej zaś Tunezja, bo jedynie o 45 złotych.

Kiedy wszyscy podnoszą, dwa biura opuszczają

Jeśli spojrzeć na te dane pod kątem samych touroperatorów, to najbardziej opuściły ceny Sun & Fun i Coral Travel – o około 305 i 30 złotych, przy czym duży roczny spadek w tym pierwszym biurze wynikał z wystąpienia rocznych porównań jedynie dla kierunków egipskich i Tunezji. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 155 (Exim Tours) do nawet 1000 złotych – czytamy w raporcie.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pierwsze miejsce wybijał się TUI Poland z liczbą 31 ofert. A za nim Itaka z liczbą 23 ofert i Rainbow z liczbą 18 ofert.

W ubiegłym tygodniu najwięcej najniższych cen wyjazdów do Egiptu mały TUI Poland i Rainbow (po 4 oferty), a także Sun & Fun (3), do Grecji Grecos i Neckera (po 5 ofert) oraz Itaka i Prima Holiday (po 4), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10) i Itaka (7), do Turcji Coral Travel (7) i TUI Poland (5), do Tunezji Coral Travel (5), Rainbow i Exim Tours (po 3), a do Bułgarii Ecco Holiday i Itaka (po 2 oferty)

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie i Turcji, biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Rainbow w Egipcie i w Tunezji.

Część raportu poświęconą touroperatorom Traveldata kończy tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne.

W ostatnim tygodniu w składzie pierwszej piątki nastąpiła zmiana na ostatniej pozycji – wypadł z niej Sun & Fun, a na jego miejsce wszedł dzięki znaczacej obniżce Mouzenidis Travel. Z kolei zamiana miejsc nastąpiła na pozycjach lidera i wicelidera tabeli. Z powodu dość istotnej obniżki cen awans odnotowało biuro Coral Travel, a pozycję lidera opuściło biuro Exim Tours, które ceny wyraźnie podniosło. Zamiana nastąpiła również na pozycjach trzeciej i czwartej. TUI Poland spadło z pozycji trzeciej na czwartą, a Grecos zanotowało ruch odwrotny.

""

turystyka.rp.pl

Ryanair w dół, w Wizz Air w górę

Traveldata przeanalizowała również ceny biletów w tanich liniach lotniczych. Zmiany naniosła na wykresy. Grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w szczycie sezonu letniego 2021 roku, a cieńsza w poprzednim, czyli w sezonie letnim 2020 roku. Zielone pole między nimi oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone wzrost.

Na wykresach uwzględniono jedynie te rejsy (43 połączenia w Ryanairze i 26 w Wizz Airze), które występowały w obu sezonach jednocześnie. Liczba połączeń w Ryanairze była przed rokiem mniejsza niż zwykle z powodu zawieszenia niektórych kierunków z powodu pandemii.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

*Zestawienie obejmuje porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 15 lipca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 8 lipca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 16 lipca 2020 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia wzrosła o 10 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym, cotygodniowym raporcie*.

Tydzień wcześniej spadła o taką samą sumę (11 złotych), a wcześniej rosła (o 25, 5, 16, 26, 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote), wygląda więc na to, że symboliczna obniżka z zeszłego tygodnia mieściła się w minimalnych wahaniach, jaki mogą się zdarzać w ciągu tygodnia.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Podróże motywacyjne lepsze niż przed pandemią. Rynek za ponad 3 miliardy złotych
Biura Podróży
Itaka nie opuszcza olimpijczyków, pojadą na wakacje. "Nie mieszajmy sportu z polityką"
Biura Podróży
Ekspansja Grupy TUI w Azji – koncern otwiera hotel za hotelem
Biura Podróży
Ile kosztują przyszłoroczne wakacje? Na starcie są droższe niż rok wcześniej
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Biura Podróży
Za brak informacji o przepisach należy się odszkodowanie od biura podróży? Nie zawsze