Na mapie przygotowanej na zlecenia ministerstwa umieszczono 3600 skategoryzowanych hoteli, pensjonatów, kempingów, moteli, schronisk, które znajdują się w rejestrach marszałków województw. Dzięki temu turyści, jak zachwalał wiceminister rozwoju pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy, będą mogli sprawdzać, czy dany obiekt działa legalnie.
CZYTAJ TEŻ: Debata. Turystyka musi działać mimo pandemii
Można odszukać go po adresie, nazwie lub innych danych. Użytkownik dowie się, czy w hotelu jest basen, sauna, restauracja czy inne usługi, a także czy przyjmuje w rozliczeniu bony turystyczne. Możliwości filtrowania jest wiele.
Dzięki umieszczeniu na mapie można łatwo sprawdzić odległość od innych, podobnych miejsc, a także znaleźć w okolicy atrakcje turystyczne, parki, lasy, instytucje kultury lub administracji państwowej. Dzięki temu mapa przyda się nie tylko turystom, ale i osobom w podróżach służbowych, a szerzej osobom poszukującym informacji statystycznych.
Dyrektor departamentu turystyki MRPiT Dominik Borek podkreśla, że narzędzie jest otwarte – ministerstwo będzie zachęcało samorządy, które prowadzą lokalne wykazy obiektów noclegowych, do dopisywania ich do mapy. Szacuje się, że w sumie jest ich w kraju około 50 tysięcy.