Na mapie przygotowanej na zlecenia ministerstwa umieszczono 3600 skategoryzowanych hoteli, pensjonatów, kempingów, moteli, schronisk, które znajdują się w rejestrach marszałków województw. Dzięki temu turyści, jak zachwalał wiceminister rozwoju pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy, będą mogli sprawdzać, czy dany obiekt działa legalnie.

CZYTAJ TEŻ: Debata. Turystyka musi działać mimo pandemii

Można odszukać go po adresie, nazwie lub innych danych. Użytkownik dowie się, czy w hotelu jest basen, sauna, restauracja czy inne usługi, a także czy przyjmuje w rozliczeniu bony turystyczne. Możliwości filtrowania jest wiele.

Dzięki umieszczeniu na mapie można łatwo sprawdzić odległość od innych, podobnych miejsc, a także znaleźć w okolicy atrakcje turystyczne, parki, lasy, instytucje kultury lub administracji państwowej. Dzięki temu mapa przyda się nie tylko turystom, ale i osobom w podróżach służbowych, a szerzej osobom poszukującym informacji statystycznych.

Dyrektor departamentu turystyki MRPiT Dominik Borek podkreśla, że narzędzie jest otwarte – ministerstwo będzie zachęcało samorządy, które prowadzą lokalne wykazy obiektów noclegowych, do dopisywania ich do mapy. Szacuje się, że w sumie jest ich w kraju około 50 tysięcy.

ZOBACZ TEŻ: Gut-Mostowy: Interaktywna mapa pomoże wypromować obiekty noclegowe

Gut-Mostowy zapowiada, że 19 lipca będzie też można pobrać aplikację TurystykApp, dzięki której za pomocą smartfonu będzie można korzystać z mapy.

Podczas konferencji wystąpił też wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Marek Niechciał, któremu podlega Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. On z kolei zachęcał turystów do korzystania z ewidencji organizatorów turystyki. Mogą w nim sprawdzić, czy firma, w której chcą wykupić wypoczynek działa legalnie i czy ma gwarancję odpowiednią do prowadzonej działalności (czy na przykład z zabezpieczeniem upoważniającym do organizowania wycieczek krajowych, nie próbuje organizować wyjazdów zagranicznych).

Niechciał wyjaśniał dziennikarzom, jak w razie niewypłacalności touroperatora działa jego gwarancja, a jak Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Przy okazji prezentowania mapy wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin zaapelował o szczepienie się. – Według naukowców może jeszcze podczas wakacji uderzyć w nas czwarta fala zakażeń koronawirusem. Szczepmy się więc. Szczepienia to bezpieczeństwo turystów, ale też zachowanie miejsc pracy w turystyce i spokój przedsiębiorców – wyjaśniał.

Zachęcał też do korzystania z bonów turystycznych. Przypomniał, że aktywowano już dwa miliony bonów na sumę 1,7 miliarda złotych, ale do wykorzystania są 4 miliardy złotych.

Gut-Mostowy w odpowiedzi na pytanie o szarą strefę w turystyce przywołał przykład jednej z gmin podhalańskich, w której odkąd wprowadzono bon turystyczny, liczba legalnie działających firm oferujących noclegi wzrosła o 20 procent, chociaż nie był to okres powstawania nowych inwestycji. Jego zdaniem to efekt uboczny bonu turystycznego, uszczelniający rynek – ujawniły się bowiem i zarejestrowały w systemie bonu obiekty, które chcą przyjmować w bonach zapłatę.