Grupa TUI podniosła kapitał zakładowy, dzięki czemu mogła spłacić pozostałą część pożyczki, jaką w czasie pandemii otrzymała od skarbu państwa. Chodzi o wsparcie udzielone przez Fundusz Stabilizacji Gospodarczej (WSF).
Pieniądze pozyskane w związku z wyemitowaniem nowych akcji i zwiększeniem kapitału zostały przeznaczone na spłatę cichych udziałów WSF I o wartości nominalnej 420 milionów euro. W 2022 roku firma wykupiła już ciche udziały WSF II o wartości nominalnej 671 milionów euro. W tym czasie wykupiła też obligacje o wartości nominalnej 91 milionów euro, pozostałe, warte 59 milionów euro, też zostały już odkupione. W sumie do WSF grupa wpłaciła teraz 750 milionów euro, co obejmuje rekompensatę w wysokości 381 milionów euro za prawa do konwersji oraz odsetki i kupony.
- To bardzo ważny dzień dla TUI. Wspólnie z WSF ustaliliśmy plan zwrotu pomocy publicznej, a potem konsekwentnie i szybko go realizowaliśmy - mówi Sebastian Ebel, prezes Grupy TUI.
- Umożliwiły to popyt na podróże, przyszłościowy model biznesowy, zaufanie rynku kapitałowego i państwa, a także wsparcie naszych akcjonariuszy i wszystkich pracowników TUI na całym świecie - dodaje i zapewnia, że teraz firma będzie mogła skoncentrować się na dalszym rozwoju.
Czytaj więcej
TUI podpisał umowę na wyłączność z turecką siecią hoteli Rixos Hotel Group. Będzie ona obowiązywać przez trzy lata i obejmie 10 hoteli. To sposób TUI na wzmocnienie pozycji w Turcji, szczególne na rynku niemieckim i brytyjskim.