TUI nie jest już dłużnikiem skarbu państwa

Grupa TUI spłaciła ostatecznie pożyczkę, jaką uzyskała od niemieckiego skarbu państwa w czasie pandemii. By tego dokonać, podniosła kapitał. Do Funduszu Stabilizacji Gospodarczej, który udzielił pomocy finansowej, spółka wpłaciła 750 milionów euro, co obejmuje także rekompensatę za prawa do konwersji oraz odsetki i inne zobowiązania.

Publikacja: 08.05.2023 08:37

TUI nie jest już dłużnikiem skarbu państwa

Foto: EPA, Focke Strangmann

Grupa TUI podniosła kapitał zakładowy, dzięki czemu mogła spłacić pozostałą część pożyczki, jaką w czasie pandemii otrzymała od skarbu państwa. Chodzi o wsparcie udzielone przez Fundusz Stabilizacji Gospodarczej (WSF).

Pieniądze pozyskane w związku z wyemitowaniem nowych akcji i zwiększeniem kapitału zostały przeznaczone na spłatę cichych udziałów WSF I o wartości nominalnej 420 milionów euro. W 2022 roku firma wykupiła już ciche udziały WSF II o wartości nominalnej 671 milionów euro. W tym czasie wykupiła też obligacje o wartości nominalnej 91 milionów euro, pozostałe, warte 59 milionów euro, też zostały już odkupione. W sumie do WSF grupa wpłaciła teraz 750 milionów euro, co obejmuje rekompensatę w wysokości 381 milionów euro za prawa do konwersji oraz odsetki i kupony.

- To bardzo ważny dzień dla TUI. Wspólnie z WSF ustaliliśmy plan zwrotu pomocy publicznej, a potem konsekwentnie i szybko go realizowaliśmy - mówi Sebastian Ebel, prezes Grupy TUI.

- Umożliwiły to popyt na podróże, przyszłościowy model biznesowy, zaufanie rynku kapitałowego i państwa, a także wsparcie naszych akcjonariuszy i wszystkich pracowników TUI na całym świecie - dodaje i zapewnia, że teraz firma będzie mogła skoncentrować się na dalszym rozwoju.

Czytaj więcej

TUI wzmacnia pozycję w Turcji. Dostał od luksusowych hoteli umowę na wyłączność

Mathias Kiep, dyrektor finansowy Grupy TUI, tłumaczy z kolei, że dzięki redukcji kosztów zadłużenia i odsetek firma spodziewa się, że wskaźnik dźwigni netto będzie w tym roku lepszy niż w 2019 roku. To pozwoli wzmocnić bilans i da większą elastyczność we wdrażaniu strategii.

Dzięki wpływom z podwyższenia kapitału wraz z prawami poboru w wysokości około 1,8 miliarda euro oprócz pomocy WSF TUI spłaci również dużą część bieżącego kredytu bankowego (RCF). Zakres niewykorzystanej linii kredytowej KfW zostanie zmniejszony do 1,1 miliarda euro.

W pandemii TUI otrzymał w sumie trzy pakiety pomocowe od państwa o wartości około 4,3 mld euro. Od początku 2022 roku były one stopniowo zwracane z uwzględnieniem odsetek za pomocą środków kapitałowych i przychodów z działalności operacyjnej. Obecnie spółka ma otwartą linię kredytową KfW w wysokości 1,1 miliarda euro, która pozostaje niewykorzystana.

Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?
Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów