Zaskakująco długie w porównaniu z poprzednimi przedłużonymi weekendami będą także same wyjazdy. Aktualnie rezerwowane pobyty trwają średnio 4,2 dnia. Także pod tym względem Wielkanoc, majówka i Boże Ciało notowały zdecydowanie gorsze wyniki - średnia długość pobytu wynosiła wówczas odpowiednio 2,73, 3,37 i 3,44 dnia. Nie bez znaczenia jest jednak, że część planowanych na weekend sierpniowy wyjazdów będzie połączona z wakacyjnym wypoczynkiem.
Długi sierpniowy weekend wypada lepiej nie tylko na tle 2023 roku. Rezerwacji już teraz jest o prawie 9 procent więcej niż w ubiegłym roku. Niemniej wyniku z 2019 roku nie udało się jeszcze dogonić. Jedną z przyczyn jest inflacja wpływająca na różne dziedziny życia społecznego i gospodarczego, także na turystykę.
Według danych Travelist.pl w 2019 roku średnia cena za noc w dwuosobowym pokoju hotelowym (o standardzie 4-5 gwiazdek lub równorzędnym, z wyżywieniem w pakiecie) podczas sierpniówki wyniosła 398 złotych. Rok temu było to 554 złote, aktualnie jest to 656 złotych.
Czytaj więcej
Większość klientów biur podróży sierpniowe urlopy spędzi nad Morzem Śródziemnym lub na Bałkanach, w cztero- lub pięciogwiazdkowych hotelach z wyżywieniem all inclusive - wynika z analizy Wakacje.pl.
- Od dłuższego czasu obserwujemy intensywną potrzebę podróżowania wśród Polaków. Mimo niesprzyjających uwarunkowań ekonomicznych nie rezygnują oni z wyjazdów, szukając raczej pewnego rodzaju kompromisów. Przykładem takiej strategii jest na pewno skrócenie długości pobytów w stosunku do 2019 roku. Wówczas nasi klienci na długi sierpniowy weekend wyjeżdżali na średnio 4,7 dnia. Rok temu było to 4,19 dnia, aktualnie zaś 4,2 - mówi dyrektor ds. handlowych Travelist.pl Eliza Maćkiewicz, cytowana w komunikacie firmy.