Traveldata: Koniec wakacji, a Grecja i Turcja nie przestają drożeć

Duża rozpiętość zmian cen wypoczynku wrześniowego z biurami podróży. Od plus 279 złotych za Turcję po minus 366 złotych za Portugalię – pokazują dane zebrane przez Traveldatę.

Publikacja: 27.08.2023 22:55

Traveldata: Koniec wakacji, a Grecja i Turcja nie przestają drożeć

Foto: Filip Frydrykiewicz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 4 a 10 września 2023 roku, spadła o 3 złote – odnotowuje w najnowszym cotygodniowym raporcie z monitorowania ofert największych biur podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Tydzień temu średnia cena spadła o 14 złotych, a jeszcze wcześniej urosła o 110 złotych, a dwa tygodnie wcześniej o 18 złotych.

Czytaj więcej

Hamowanie wzrostu cen w biurach podróży. Ale nie Grecji, Turcji i Bułgarii

Największe zniżki cen wystąpiły w wypadku wyjazdów do Portugalii, średnio o 366 złotych, Sycylii, o 183 złote, i Szarm el-Szejk - o 111 złotych.

Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu Traveldata zanotowała z kolei w odniesieniu do wrześniowych podróży do Dalamanu, o 865 złotych, na Korfu, o 291 złotych, i Półwyspu Chalcydyckiego – o 219 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa poniżej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wzrosły średnie ceny wycieczek do trzech z pięciu wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków - do Turcji, o 279 złotych, do Grecji, o 53 złote, i na Wyspy Kanaryjskie - o 33 złote. Ceny pozostałych spadły. Do Egiptu o 51 złotych, a do Bułgarii - o 16 złotych.

Paliwo tanieje, złoty się umacnia

Porównanie średniej ceny wyjazdu z ostatniego tygodnia ze średnią ceną sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września pokazało, że ta pierwsza była wyższa o 320 złotych. Przy czym najbardziej zdrożały Półwysep Chalcydycki, o 2215 złotych, Dalaman, o 1877 złotych, i Portugalia – o 1759 złotych.

Były też spadki cen, największy objął wrześniowe podróże na Sycylię, o 1028 złotych, do Szarm el-Szejk, o 301 złotych, i do Marsa Alam - o 294 złote.

Czy takie zmiany uzasadniają zmiany cen podstawowych czynników, od których zależy koszt imprezy turystycznej? Eksperci z Traveldaty podają, że cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 4,11 złotego za litr wobec 5,01 złotego za litr przed rokiem, czyli o 18 procent mniej (przed tygodniem cena ta była niższa o 12,5 procent, a przed dwoma tygodniami o 15,5 procent). Z kolei w relacji z dolarem i euro złoty w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych był silniejszy niż przed rokiem o 8 procent (przed tygodniem o 5,7 procent, a przed przed dwoma tygodniami o 6,6 procent).

Wspólny wpływ tych czynników na średnią roczną zmianę cen wycieczek sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania była w minionym tygodniu wyższa niż ostatnio i zawierała się w przedziale od minus 345 do minus 355 złotych (przed tygodniem -235 - -245 złotych, a przed dwoma tygodniami -285 - -295 złotych) – oceniają autorzy raportu.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z wiodących kierunków najwięcej w ciągu roku wzrosły ceny wycieczek do Turcji, Grecji i na Wyspy Kanaryjskie – odpowiednio o 694, 666 i 307 złotych. Egipt zdrożał o 231 złotych, a Bułgaria o 112 złotych.

Z mniej uczęszczanych kierunków najwięcej ceny skoczyły, licząc rok do roku, w wypadku Portugalii, o 1759 złotych, Majorki, o 607 złotych, Cypru, o568 złotych, i Hiszpanii kontynentalnej - 341 złotych.

Były też kierunki, których średnia cena spadła w ostatnim roku. To Włochy, Malta, Albania i Tunezja. Ich ceny były mniejsze odpowiednio o 261, 116, 103 i 65 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek na wrzesień 2023 roku spadek cen Traveldata odnotowała jedynie w ofercie biur podróży ETI, Prima Holiday i Sun & Fun - o 500, 180 i 120 złotych. Z kolei najmniejszy wzrost miały Itaka i Best Reisen - o 120 i 200 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem od 300 (TUI Poland) do 1000 złotych.

TUI na czele

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu, w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, najlepiej wypadł TUI Poland z liczbą takich 53 ofert. Za nim Itaka z 45 ofertami i Coral Travel z liczbą 39 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu eksperci z Traveldaty odnaleźli w ofercie TUI Poland (7) i Join UP! (4), do Grecji w tym co oferowała Itaka (11), Grecos (8) i TUI Poland (6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11) i Itaka (8), do Turcji Itaka (5), TUI Poland i Coral Travel (po 4), do Tunezji Exim Tours (4) i Sun & Fun (3), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Itaka (2 oferty).

„W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, a biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Tunezji, Turcji i Bułgarii” - konkludują autorzy opracowania.

A cały materiał kończą tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały wyjazdy po przekrojowo najniższych cenach. W czterdziestym siódmym zestawieniu dla sezonu lato 2023 (a w czwartym dla wyjazdów wrześniowych) do pierwszej piątki wszedł Coral Travel (z pozycji siódmej na piątą), a opuściło ją Rego-Bis (spadek na miejsce szóste). Na pierwszym miejscu Grecos zastąpił Join UP!, który spadł na trzecie miejsce w tabeli, a na wicelidera awansowała (z miejsca trzeciego) Itaka.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje czterdzieste siódme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 4 września do 10 września 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 24 sierpnia 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 17 sierpnia 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 25 sierpnia 2022 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 4 a 10 września 2023 roku, spadła o 3 złote – odnotowuje w najnowszym cotygodniowym raporcie z monitorowania ofert największych biur podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Tydzień temu średnia cena spadła o 14 złotych, a jeszcze wcześniej urosła o 110 złotych, a dwa tygodnie wcześniej o 18 złotych.

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy