Premier: Zielone światło dla tarczy PFR 2.0. Miliard złotych dla gmin górskich

Rząd przeznaczy miliard złotych na wsparcie gmin i powiatów z południa Polski, które ucierpią w związku z obostrzeniami społecznymi i gospodarczymi. 35 miliardów złotych pójdzie na tarczę PFR 2.0 dla całej gospodarki – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Podczas dzisiejszej konferencji Morawiecki zapowiedział, że rząd przygotuje „tarczę regionalną” dla regionów i samorządów, które już są i jeszcze będą najbardziej poszkodowane w wyniku restrykcji wynikających z pandemii.

Rząd w najbliższych dniach przedstawi programy dla gmin i powiatów. Premier dodał, że rozmawiał z ministrem finansów o emisji obligacji na pokrycie tych wydatków.

CZYTAJ TEŻ: Minister zdrowia: Hotele i stoki będą zamknięte. Turyści do kwarantanny

Jego zdaniem sytuacja w powiatach i gminach, w których turystyka bardzo ucierpiała i ucierpi jeszcze w styczniu i w lutym, jest wyjątkowa. – Mamy do czynienia nie tylko z przedsiębiorcami z branż wymienionych w tarczy branżowej. Inne branże, korzystające na wzmożonym ruchu turystycznym także są i będą poszkodowane – dodał.

-Chcemy, żeby pomoc objęła wszystkich, stąd konstrukcja tej tarczy będzie bardziej regionalna czy subregionalna, będzie dotyczyć samorząd na terenach turystycznych, w szczególności chodzi o pas południowej Polski – podkreślił

Jak tłumaczył Morawiecki, przedsiębiorcy stracili klientów, a muszą utrzymywać firmy. Dlatego jedną z form pomocy ma być rekompensata kosztów stałych w przedsiębiorstwach. To rozwiązanie czeka jeszcze na zgodę Komisji Europejskiej.

Jednocześnie premier poinformował, że Komisja Europejska zgodziła się na pomoc dla przedsiębiorstw w ramach tarczy PGF 2.0. – Teraz w krótkim czasie przyjmiemy odpowiednią legislację, żeby uruchomić tarczę branżową. To co najmniej 35 miliardów złotych, które mają szansę uratować wielu przedsiębiorców i setki tysięcy miejsc pracy – mówił Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gowin: 40 mld złotych na pomoc dla poszkodowanych przedsiębiorców

-W okolicznościach, z którymi się mierzymy dzisiaj, czyli drugą falą pandemii, która trwa, może opada, ale jest cały czas ogromnym zagrożeniem i trzecią falą, przed którą ostrzegają nas specjaliści, a która może przyjść w styczniu-lutym, przygotowaliśmy rozwiązania tarczy 2.0, tarczy branżowej, tarczy dla przedsiębiorstw, które są szczególnie dotknięte przez wirusa w miesiącach październik-listopad-grudzień – tłumaczył.

-Tutaj mamy szereg instrumentów, które z jednej strony – mają kompensować koszty, a drugiej strony – mają być zastrzykiem finansowych dla najbardziej poszkodowanych – dodał.

Wyjaśnił też, że „trochę długo to trwało”, bo rząd czekał na zielone światło Komisji Europejskiej na zaangażowanie środków krajowych w tę pomoc.

-Jesteśmy gotowi z tymi instrumentami od dawna. W związku z tym teraz przyjmujemy w krótkim czasie odpowiednią legislację, żeby móc uruchomić tarczę branżową – zapewniał.

Z 35 miliarda złotych 3 mld złotych są przeznaczone dla mikrofirm do 9 pracowników. Kolejne 7-8 mld złotych dla firm małych – od 9 do 49 pracowników, a ponad 20 mld złotych dla firm średnich i większych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Europejskie linie lotnicze będą się konsolidować

W Europie jest nadpodaż w lotnictwie, co prowadzi do obniżania cen biletów. Zdaniem prezesa ...

Ryanair: Czarnogóra na horyzoncie

Ryanai planuje uruchomienie dwóch nowych tras – z Krakowa i Poznania do Podgoricy w ...

Polscy touroperatorzy zapowiadają więcej pomysłów na zwiedzanie Niemiec

Nawiązaliśmy dziesiątki kontaktów, zebraliśmy wiele informacji praktycznych, a do tego odkryliśmy wiele ciekawych miejsc ...

Grecja – kliknij na mapę z wirusem

Grecki rząd publikuje mapę kraju, na której zaznacza natężenie zakażeń koronawirusem w poszczególnych regionach. ...

TUI ćwiczy śpiew i taniec pracowników

Niemal 1400 artystów i pracowników technicznych będzie dbać w tym roku o rozrywkę dla ...

Norwegian: Straciliśmy 90 procent pasażerów

Linie lotnicze Norwegian Air Shuttle poinformowały, że w sierpniu tego roku odnotowały sięgający 91 ...