Buzz, linia lotnicza zarejestrowana w Polsce, ale należąca do europejskiego giganta, Ryanaira, dostanie od spółki matki jeszcze siedem takich maszyn do końca roku. W sumie Ryanair zamówił w Boeingu 210 samolotów tego modelu.
“Gamechangery” zasilą bazy Ryanaira na lotniskach w Modlinie, Krakowie i Wrocławiu. Dołączą do 46 innych maszyn zarejestrowanych w Polsce. To oznacza, że przewoźnik będzie dysponował w sumie 54 samolotami. Jak przewiduje prezes Buzza Michał Kaczmarzyk, nie będzie problemu z wykorzystaniem takiej liczby samolotów na trasach z Polski, ponieważ lotnictwo szybko się odradza po kryzysie wywołanym pandemią.
Czytaj więcej
W zimowym rozkładzie lotów Ryanaira z Wrocławia znalazło się pięć nowych kierunków: Billund (Legoland), Bournemouth, Lizbona, Pafos i Piza.
Nowy boeing 737 8200 pierwszy lot z pasażerami odbędzie na początku przyszłego tygodnia z Krakowa. Poleci prawdopodobnie do Dublina, Londynu lub Madrytu. - Ze względu na swoją wielkość te maszyny lubią długie trasy - mówi Kaczmarzyk.
Nowy samolot, najnowszy model z linii 737 produkowany obecnie w amerykańskiej fabryce w Seattle, może zabrać 197 pasażerów, a więc o 4 procent więcej niż najpopularniejszy model 737-800v (189 foteli), jednocześnie zużywa o 16 procent mniej paliwa i emituje do 40 procent mniej hałasu. W Europie tylko Ryanair korzysta z tego modelu.
- Licząc z nowym samolotem, dysponujemy obecnie łącznie 47 maszynami, z których 27 na stałe bazuje i operuje z polskich lotnisk, w tym z Krakowa, Wrocławia, Modlina, Katowic, Poznania i Gdańska - mówi Kaczmarzyk. - Nowe samoloty 737-8200 to ponad 200 nowych miejsc pracy dla pilotów i personelu pokładowego w Polsce. Obecnie w Grupie Ryanair w Polsce zatrudnienie znajduje ponad 1600 wysoko wykwalifikowanych specjalistów w tym załogi lotnicze, inżynierowie, specjaliści IT i personel obsługi naziemnej.
- Lotnisko Warszawa Modlin jest pierwszym lotniskiem w Polsce, na którym wylądował boeing 737-8200 “Gamechanger” w barwach Buzz - dodaje pełniący obowiązki prezes lotniska Leszek Chorzewski. - Decyzja o zbazowaniu pierwszego z ośmiu Gamechangerów na naszym lotnisku to doskonała wiadomość dla naszych pasażerów, którzy będą mogli odbywać tanie podróże lotnicze na pokładzie jednego z najnowocześniejszych samolotów na świecie.
- Dla naszej firmy, która podejmuje wiele działań, aby lotnisko było przyjazne środowisku nie bez znaczenia jest ekologiczny rozwój floty Ryanaira. Dzięki temu nasza działalność będzie bardziej przyjazna środowisku naturalnemu - zapewnia Chorzewski.
"Gamechanger" to najnowcześniejszy samolot Boeinga z linii 737