Australijska firma, zajmująca się wymianą walut, S Money Australia, sporządziła listę najbardziej znienawidzonych i najbardziej lubianych linii lotniczych na świecie ("The Most Loved and Hated Airlines From Every Country"). W swoim badaniu wzięła pod uwagę firmy obsługujące regularne loty i zarazem prowadzące konta na Twitterze.  Za pomocą sztucznej inteligencji posegregowała wszystkie tweety, dzieląc je na te, które zawierały pozytywne i te negatywne określenia (badanie przeprowadziła w grudniu 2022 r.). Na koniec wyłączyła z analizy linie z mniej niż stoma wzmiankami. „Uznaliśmy, że najbardziej lubiane są linie lotnicze z najwyższym odsetkiem pozytywnych tweetów, a najbardziej znienawidzone te, które mają najwięcej negatywnych wpisów” - wyjaśnia.

Czytaj więcej

Wizz Air to najgorsza linia lotnicza – uważają brytyjscy pasażerowie

Okazało się, że najwięcej na świecie uwag pozytywnych, bo 53,4 procent, zyskała kanadyjska linia lotnicza Bearskin Airlines. Drugie miejsce również zajął przewoźnik z Kanady Pacific Coastal Airlines z wynikiem 48,5 procent wpisów zadowolonych klientów. Na trzecim miejscu znalazł się portugalski TAP Express, regionalny przewoźnik należący do TAP Air Portugal, obsługujący trasy krótko- i średniodystansowe. Jego wynik to 47,8 procent chwalących opinii.

Na drugiej liście znalazły się linie lotnicze z największą liczbą negatywnych tweetów. Otwiera ją wynikiem 73,8 procent indyjski Go First. Niedaleko za nim pojawia się w tym ujęciu TAP Air z Portugalii. Ta marka zebrała 68,4 procent niechętnych komentarzy. Jeststar Airways z Australii zamyka pierwszą trójkę tego rankingu, legitymując się 67,5 procent niezadowolonych klientów.

S Money Australia

Co ciekawe, w skali Europy oba rankingi wygrała portugalska państwowa linia lotnicza TAP. Tyle, że pod marką przewoźnika regionalnego, TAP Express, wypadła bardzo pozytywnie („Załoga była bardzo miła. Muito obrigado”). A jjej spółka matka, TAP Air Portugal, została sklasyfikowana jako najgorsza. Prawdopodobnie wpłynął na ten wynik spór kierownictwa z pracownikami, który doprowadził do strajków, co odbiło się na klientach.

Listę najbardziej ulubionych w Europie uzupełniają jeszcze linie lotnicze z Danii, Alsie Express (40,09 procent), Hiszpanii, Canaryfly (37,5 procent), Belgii, Air Belgium (37,3 procent) i Norwegii, Wideroe (37 procent).

Ranking tych, na które pasażerowie najczęściej się skarżą, za TAP Air wypełniają jeszcze hiszpański Vueling (64,6 procent), niemiecki Eurowings (59,8 procent), brytyjski Wizz Air UK (59,4 procent) i grecki Aegean Airlines (58,4 procent).

S Money Australia

S Money Australia

S Money Australia

Czytaj więcej

Z jakich krajów turyści latają najwięcej? Polska na krótkiej liście