Gdańska branża turystyczna: Podwyżki na lotniskach to pomysł szkodliwy

Gdańska Organizacja Turystyczna wystąpiła z apelem do wiceministra rozwoju Andrzeja Guta-Mostowego z apelem o zatrzymanie planowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej podwyżki opłat lotniskowych.

Publikacja: 30.09.2021 16:37

Gdańska branża turystyczna: Podwyżki na lotniskach to pomysł szkodliwy

Foto: Materiały prasowe lotniska, Jakub Nanowski

GOT przekonuje w swoim piśmie, że ruch lotniczy przyczynia się do rozwoju turystyki. A to z kolei przekłada się na wzrost gospodarczy kraju.

Dlatego "z wielkim niepokojem obserwujemy propozycję wprowadzenia nowych opłat lotniskowych. Zakładane wzrosty opłat na poziomie 70% dla portów regionalnych w przypadku opłaty terminalowej i 26% dla wszystkich lotnisk w przypadku opłaty trasowej, będą ciosem dla portów lotniczych".

Czytaj więcej

O'Leary do Morawieckiego: Podwyżki na lotniskach zaszkodzą polskiej gospodarce

Wskazuje, że spadek liczby pasażerów wpłynie negatywnie na ruch turystyczny a lotniska będą mniej konkurencyjne i jeszcze trudniej będzie im wyjść z kryzysu spowodowanego przez COVID-19. "Wiemy przecież, że turystyka i branża lotnicza to sektory najmocniej poszkodowane przez pandemię".

"Dlatego uważamy, że wprowadzenie nowych wyższych opłat jest pomysłem złym i szkodliwym. Stąd apel do Ministra [wiceminister rozwoju nie ma nic wspólnego z lotnictwem, lotnictwo podlega ministrowi infrastruktury - red.] o rozważenie zmian, tym bardziej, że branża lotnicza jest gotowa do rozmów".

To już drugi apel płynący z Pomorza w sprawie planowanych podwyżek. Tydzień temu z podobnym, tyle że pod adresem premiera wystąpiły władze regionu i samego lotniska.

Czytaj więcej

Pomorski samorząd w obronie lotnisk regionalnych i cen biletów
Lotniska
Są pieniądze na remont lotniska w Modlinie. Pożyczyły je Polskie Porty Lotnicze
Lotniska
Katowickie lotnisko buduje nowy parking na ponad 700 miejsc
Lotniska
Na Lotnisku Chopina będzie działał system, który wykrywa i neutralizuje drony
Lotniska
LOT: z Poznania do Warszawy do 25 lotów tygodniowo
Lotniska
Lotnisko Chopina: 5 mln pasażerów, już tylko 5 procent mniej niż przed covidem