Ten wynik to zarazem 99,4 procent wyniku osiągniętego w przedpandemicznym sierpniu 2019 roku - podaje w komunikacie lotnisko.

Z siatki połączeń regularnych obsługiwanych przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, Polskie Linie Lotnicze LOT i Lufthansa skorzystało 280,4 tysiąca podróżnych (+38,6 procent licząc rok do roku). Najczęściej ich pasażerowie podróżowali do Dortmundu (35 tys. pasażerów), Londynu-Luton (24 tys.), Londynu-Stansted (14 tys.), Eindhoven (12 tys.) i Mediolanu-Bergamo (12 tys.).

Z połączeń czarterowych skorzystało 373,9 tys. osób, czyli o 87,9 tys. więcej (+30,7 proc.) niż w zeszłym roku. Najwięcej pasażerów poleciało do Antalyi (81,8 tys.), Burgas (20,9tys.), Rodos (19,4 tys.), Heraklionu (18,2 tys.) i Hurghady (16, 6 tys.).

Czytaj więcej

Wizz Air pod lupą węgierskiego rządu. Podejrzany o łamanie praw pasażerów

Od stycznia do sierpnia tego roku przez pyrzowickie lotnisko przewinęło się 2,94 miliona pasażerów, z tego 48,2 procent podróżowało samolotami wynajetymi przez biura podróży.

- Zgodnie z przewidywaniami w sierpniu osiągnęliśmy wynik zbliżony do tego z lipca – mówi cytowany w komunikacie Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, firmy zarządzającej lotniskiem im. Wojciecha Korfantego. - A w sobotę, 3 września, odprawiliśmy w Katowice Airport trzymilionowego pasażera w tym roku. Wcześniej taki wynik odnotowaliśmy w 2019 roku, dokładnie było to dwa tygodnie wcześniej, bo 15 sierpnia. Później nadeszła pandemia i kryzys w branży lotniczej, który spowodował gwałtowne załamanie przewozów. Na szczęście w tym roku ruch pasażerski wyraźnie się odbudowuje. Dlatego cały czas podtrzymujemy naszą prognozą, która zakłada, że 2022 rok zakończymy wynikiem około 4,5 miliona obsłużonych podróżnych.