W pierwszym miesiącu 2023 roku wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 200 tysięcy pasażerów, o czym informuje w komunikacie prasowym.

Łącznie odbyło się ponad 1,5 tysiąca operacji lotniczych (ruch regularny), czyli o około 40 procent więcej niż w tym samym miesiącu w 2022 roku. Liczba pasażerów natomiast wzrosła aż o ponad 80 procent, co pokazuje, że istotnie zwiększyło się również wypełnienie samolotów latających z i do Wrocławia.

Pasażerowie najchętniej podróżowali w styczniu z Wrocławia do południowej Europy. Najwięcej, bo prawie 24 tysiące z nich, wybrało się do Włoch, głównie do Palermo, Neapolu i Rzymu - wypełnienie samolotów na tych trasach przekroczyło 91 procent.

10 tysięcy osób podróżowało do Hiszpanii, najczęściej do Malagi (Costa del Sol) i Alicante (Costa Blanca).

Największe wzrosty odnotowano jednak na trasach na Cypr - zarówno do Pafos, jak i Larnaki. Warto zaznaczyć, że te kierunki w ogóle nie były oferowane w styczniu 2019 roku. W ubiegłym roku wybrało je około 1,5 tysiąca pasażerów, natomiast w styczniu bieżącego roku już prawie 8,5 tysiąca, a więc ponad pięciokrotnie więcej.

Do portugalskiego Porto, które w zimowym rozkładzie jest nowością, poleciało ponad 3 tysiące osób, a samoloty były wypełnione w 93 procentach.

Rejsy na Maltę wypełniły się w 90 procentach i poleciało tam prawie tyle samo pasażerów co do Porto.

- Można zauważyć, że podróżni w zimie nadal chętnie wybierali city i beach breaki, czyli krótkie okołoweekendowe wyloty do dużych miast i znanych kurortów, gdzie mogli odpocząć i zregenerować siły w nieco cieplejszym klimacie niż w Polsce. Dużą popularnością cieszył się również Gdańsk, który Dolnoślązacy też chętnie odwiedzają w celach turystycznych - mówi wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław Cezary Pacamaj, cytowany w komunikacie.

Czytaj więcej

Ponad 41 milionów pasażerów na polskich lotniskach w 2022 roku

Ponad 28 procent wszystkich pasażerów w styczniu stanowili ci, którzy podróżowali do Wielkiej Brytanii. Ze względu na dużą częstotliwość i szeroką ofertę lotów (między innymi do Londynu, Edynburga, Manchesteru, Liverpoolu, East Midlands czy Bristolu) z połączeń tych skorzystało ponad 56 tysięcy osób.

Łącznie niskokosztowy ruch międzynarodowy stanowił niemal 73 procent całego ruchu w styczniu. Z połączeń sieciowych skorzystało ponad 40 tysięcy podróżnych, a z czarterów ponad 8 tysięcy.

Ubiegły rok wrocławskie lotnisko zaliczyło do szczególnie udanych pod względem liczby podróżnych, która wyniosła 2,9 miliona - to 102 procent wzrostu w porównaniu z rokiem 2021 i tylko 19 procent mniej niż w rekordowym 2019 roku. W tym roku dzięki bogatej wiosenno-letniej siatce połączeń, która wejdzie w życie na przełomie marca i kwietnia, władze portu spodziewają się jeszcze lepszego wyniku niż cztery lata temu.

- W 2022 roku zbliżyliśmy się do poziomu z rekordowego 2019 roku. Zakładamy, że w tym roku wyrównamy, a może nawet przekroczymy liczbę 3,5 miliona podróżnych - mówi prezes Portu Lotniczego Wrocław Dariusz Kuś.