Przewiduje on między innymi wydatki na prace przygotowawcze, projektowe i "zasadnicze roboty budowlane" w łącznej wysokości 131,7 miliarda złotych.
Jak mówi cytowany w rządowym komunikacie minister infrastruktury Dariusz Klimczak, w zaktualizowanym programie rząd "przyjął możliwe do dotrzymania harmonogramy prac CPK". - Urealnił również założenia finansowe Programu, co pozwoli krok po kroku zrealizować projekt CPK – podkreślił.
Czytaj więcej
Dzięki modernizacji w 2029 roku Lotnisko Chopina będzie mogło obsługiwać 30 milionów pasażerów rocznie, prawie o jedną trzecią więcej niż dzisiaj.
Uchwała przewiduje kontynuowanie przygotowania, projektowanie, rozpoczęcie i zakończenie głównych robót budowlanych związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie pod Warszawą.
Lotnisko będzie gotowe w 2031 roku, ale ruszy w 2032 roku
Kluczowe inwestycje to zbudowanie "infrastruktury kolejowej, drogowej i uruchomienie lotniska". Urealniony harmonogram zakłada uruchomienie pierwszego etapu lotniska CPK i Kolei Dużych Prędkości (KDP) między Warszawą, CPK i Łodzią oraz zaawansowanie prac budowlanych na odcinkach KDP do Wrocławia i Poznania do końca 2032 roku. To termin podawany już w czerwcu przez premiera Donalda Tuska. Jak deklarował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek, samo lotnisko ma być gotowe w 2031 roku, ale jego uruchomienie nastąpi w 2032 roku, wcześniej trzeba bowiem przeprowadzić testy wszystkich systemów i proces certyfikacji portu.