Greenpeace zatroskany o hiszpańskie wybrzeża

AFP

Prawie połowa obszaru nadmorskiego w Hiszpanii jest zamieszkana. Greenpeace twierdzi, że to niszczy środowisko i zwiększa zagrożenie katastrofami naturalnymi. Za sytuację częściowo obwinia turystykę

Greenpeace we współpracy z hiszpańską organizacją zajmującą się zrównoważonym rozwojem Observatorio de la Sostenibilidad zbadał stan wybrzeży Hiszpanii, informuje portal Reisevor9. Analiza pokazała, że choć obszar nad morzem zajmuje niecałe 9 procent powierzchni Hiszpanii, to zamieszkuje go prawie połowa obywateli państwa. Wokół takich miast jak Marbella, czy w regionie Walencji wybrzeże jest niemal całkowicie zabudowane. W ostatnich 30 latach obszar, na którym stanęły kolejne budynki, niemal się podwoił, częściowo za sprawą niekontrolowanego rozwoju turystyki. Konsekwencją jest nie tylko oszpecenie krajobrazu, ale też zanikanie roślinności, co dalej prowadzi do erozji i zmniejszenia chłonności opadów. To w powiązaniu ze zmianami klimatycznymi, kapryśnością aury i coraz częstszymi załamaniami pogody prowadzi do zwiększenia zagrożenia powodziami.

Według Greenpeace region, w którym obszar nadmorski jest najbardziej zabudowany, to Katalonia (26 procent części nadmorskiej), na kolejnych miejscach znajdują się prowincje Walencja (23 procent) i Andaluzja (15 procent). Co ciekawe, o wiele lepiej w zestawieniu wypadają Baleary, tam wskaźnik ten wynosi 7 procent. Obrońcy środowiska podkreślają jednak, że w ostatnich latach na archipelagu zniszczona została w większości roślinność nadmorska. Organizacja uważa, że rząd źle inwestuje pieniądze w ochronę środowiska. Przykładowo w tym roku 93 procent środków przeznaczonych na inwestycje publiczne na obszar wybrzeża poszło na tworzenie promenad i zabezpieczenie piasku na plaży. W samo odzyskanie wypłukanego piasku z plaż Barcelony inwestuje się roczne 33 miliony euro, a na ochronę wybrzeża tylko 7 procent pieniędzy państwowych. Zdaniem Greenpeace rząd w pierwszej kolejności powinien się zająć ekosystemami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

FlixBus – 62 miliony pasażerów na świecie i 4,7 miliona w Polsce

W 2019 roku spółka FlixMobility przewiozła 62 miliony podróżnych, notując 37-procentowy wzrost w porównaniu ...

Itaka nie wymaga już podpisu na umowie

Mniejsza liczba podpisów, potwierdzeń i wydruków – od wczoraj w Itace obowiązuje nowy, uproszczony ...

Rosjanie otwierają niebo – tanie linie polecą do Petersburga

Niskokosztowe linie lotnicze będą mogły latać do Petersburga bez umowy międzyrządowej — poinformowało rosyjskie ...

Krakowski Hilton Garden Inn Airport ma specjalistkę od konferencji

Do zespołu Hilton Garden Inn Kraków Airport dołączyła Aleksandra Piątkowska, która pełni funkcję kierownika ...

100 airbusów A380 w służbie Emirates

Linie Emirates odebrały dziś swojego 100. airbusa A380. Uroczystość odbyła się centrum dostaw producenta ...

Ruszyły targi TT Warsaw. Pod patronatem Itaki

Największa impreza turystyczna, gromadząca 500 wystawców z ponad 50 krajów z 5 kontynentów rozpoczęła ...