Greenpeace zatroskany o hiszpańskie wybrzeża

AFP

Prawie połowa obszaru nadmorskiego w Hiszpanii jest zamieszkana. Greenpeace twierdzi, że to niszczy środowisko i zwiększa zagrożenie katastrofami naturalnymi. Za sytuację częściowo obwinia turystykę

Greenpeace we współpracy z hiszpańską organizacją zajmującą się zrównoważonym rozwojem Observatorio de la Sostenibilidad zbadał stan wybrzeży Hiszpanii, informuje portal Reisevor9. Analiza pokazała, że choć obszar nad morzem zajmuje niecałe 9 procent powierzchni Hiszpanii, to zamieszkuje go prawie połowa obywateli państwa. Wokół takich miast jak Marbella, czy w regionie Walencji wybrzeże jest niemal całkowicie zabudowane. W ostatnich 30 latach obszar, na którym stanęły kolejne budynki, niemal się podwoił, częściowo za sprawą niekontrolowanego rozwoju turystyki. Konsekwencją jest nie tylko oszpecenie krajobrazu, ale też zanikanie roślinności, co dalej prowadzi do erozji i zmniejszenia chłonności opadów. To w powiązaniu ze zmianami klimatycznymi, kapryśnością aury i coraz częstszymi załamaniami pogody prowadzi do zwiększenia zagrożenia powodziami.

Według Greenpeace region, w którym obszar nadmorski jest najbardziej zabudowany, to Katalonia (26 procent części nadmorskiej), na kolejnych miejscach znajdują się prowincje Walencja (23 procent) i Andaluzja (15 procent). Co ciekawe, o wiele lepiej w zestawieniu wypadają Baleary, tam wskaźnik ten wynosi 7 procent. Obrońcy środowiska podkreślają jednak, że w ostatnich latach na archipelagu zniszczona została w większości roślinność nadmorska. Organizacja uważa, że rząd źle inwestuje pieniądze w ochronę środowiska. Przykładowo w tym roku 93 procent środków przeznaczonych na inwestycje publiczne na obszar wybrzeża poszło na tworzenie promenad i zabezpieczenie piasku na plaży. W samo odzyskanie wypłukanego piasku z plaż Barcelony inwestuje się roczne 33 miliony euro, a na ochronę wybrzeża tylko 7 procent pieniędzy państwowych. Zdaniem Greenpeace rząd w pierwszej kolejności powinien się zająć ekosystemami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes POT: Mamy zadanie bez precedensu – uruchomić bon turystyczny

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym jest już podpisana przez prezydenta. Teraz powodzenie tego programu ...

Touroperatorzy do greckich hotelarzy: Chcemy 50 procent rabatu

Duże europejskie biura podróży renegocjują kontrakty na sezon letni z hotelarzami. Od tych w ...

Coraz więcej fałszywych rezerwacji w hotelach

Niemieccy hotelarze skarżą się, że w zeszłym roku wzrosła liczba zamówień noclegów, które nigdy ...

Większe dreamlinery dla LOT-u

LOT powiększa flotę samolotów dalekiego zasięgu. W ramach umowy z firmą leasingową Aviation Capital ...

Wrocław – pięć nowych kierunków czarterowych na lato

W letniej siatce wrocławskiego lotniska znalazło się pięć nowych kierunków czarterowych – Olbia, Kalabria, ...

Grecka turystyka ciągle rośnie

O 12,8 procent wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem liczba zagranicznych turystów, którzy przyjechali ...