Booking.com chce powrotu najniższej ceny

Pixabay

Booking.com walczy w niemieckim sądzie o prawo do korzystania z klauzuli najlepszej ceny – informuje portal Biztravel. Jej stosowanie zostało zabronione w Niemczech w 2013 roku

Zakaz stosowania klauzuli najlepszej ceny wydał Urząd Ochrony Konkurencji w grudniu 2013 roku portalowi HRS. Chodziło o odblokowanie uczciwej konkurencji i przywrócenie hotelarzom prawa do dowolnego zarządzania cenami i zniżkami. Portal odwołał się od decyzji do sądu w Düsseldorfie, ale ten utrzymał w mocy decyzję poprzednika.

W międzyczasie sytuacja na rynku się zmieniła i Booking.com zastąpił HRS na pozycji lidera w sektorze hotelowych rezerwacji on-line. Portal, który chce odzyskać dawne przywileje, złożył w sądzie okręgowym w Düssldorfie zażalenie na decyzję urzędu z 2015 roku, w którym zakazywał on tego typu klauzul. Booking.com żąda, by mógł wymagać w umowach tych samych cen, po których obiekty sprzedają noclegi na własnych stronach internetowych. Firma argumentuje, że dzięki metawyszukiwarkom takim jak Trivago czy Kayak, hotelarze podcinają ceny zakwaterowania. Booking.com nie zgadza się z tą praktyką i odnosi się do decyzji innych krajów UE, które dopuszczają w pewnym stopniu klauzule parytetowe z hotelarzami.

Gillian Tans, prezes Booking.com, mówił już w maju 2016 roku, kiedy firma złożyła wniosek do sądu okręgowego, że zakaz przynosi szkodę podróżnym. – Ograniczony parytet cenowy odgrywa ważną rolę, bo klienci nie muszą przeglądać setek stron hotelowych, żeby znaleźć najlepszą cenę – mówi Tans, cytowany przez Biztravel. Wówczas sąd nie przychylił się jednak do wniosku Booking.com.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wakacyjny Ekspert już w sieci

Adresy agentów turystycznych i porady dla ich klientów znalazły się na udostępnionej właśnie w ...

Podkarpacie: Takiej zimy nie mieliśmy od lat

Pogoda sprzyjała wypoczywającym podczas tegorocznych ferii zimowych na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie ...

Polscy turyści chętnie odwiedzają Niemcy

Od stycznia do czerwca zagraniczni turyści wykupili w Niemczech 39,8 miliona noclegów. To o ...

KRD: Spada liczba turystycznych dłużników

Łączne zadłużenie branży turystycznej notowane w Krajowym Rejestrze Długów wzrosło lutego 2016 roku do ...

Primera Air tanio zawiezie do Nowego Jorku

Islandzki przewoźnik Primera Air zaczyna latać do Stanów Zjednoczonych. Jest już trzecią linią lotniczą ...

Austria: Na początek tylko loty do krajów bez wirusa

Kanclerz Austrii mówi, że przywrócenie lotów w perspektywie średnio- i długookresowej będzie możliwe tylko ...