Domy i mieszkania na Majorce nie dla turystów

Fot. spain.info

Władze miasta Palma de Mallorca na Majorce, zakazały wynajmowania domów i mieszkań turystom. Nowe przepisy mają powstrzymać szybki wzrost cen najmu nieruchomości w tym popularnym kurorcie

Jak poinformował przedstawiciel ratusza Antoni Noguera, zakaz będzie obowiązywać we wszystkich dzielnicach miasta od tegorocznych wakacji. – Za złamanie przepisów grozi grzywna w wysokości do 40 tys. euro – zapowiedział Noguera.

Według władz nowe przepisy mają powstrzymać widoczny w ostatnich latach wzrost cen nieruchomości w tym mieście, który uderzał w lokalnych mieszkańców. Tylko w zeszłym roku ceny wynajmu apartamentów zwiększyły się tam o 7,5 procent wobec 2015 r.

Przeprowadzone przez miasto badanie wykazało, że zdecydowana większość ludzi wynajmujących domy turystom prowadzi tę działalność w sposób nieuregulowany. Komentatorzy i eksperci ds. turystyki wskazują, że wprowadzony w stolicy Majorki zakaz odbije się na budżetach wielu gospodarstw domowych i spowoduje zniknięcie miejsc pracy. Wskazują też, że wyegzekwowanie nowego prawa może być trudne z uwagi na ograniczoną liczbę urzędników.

– W Hiszpanii rośnie liczba miast wprowadzających nie tylko ograniczenia w wynajmowaniu nieruchomości turystom, ale także w miejscach, w których mogą powstawać nowe hotele. Restrykcje takie od kilku lat obowiązują w niektórych częściach Madrytu – przypomina hiszpański ekspert ds. turystyki Ricardo Gonzalez.

W grudniu zeszłego roku rada Barcelony przyjęła uchwałę zakazującą otwierania nowych hoteli w centrum miasta. Według burmistrz Barcelony Ady Colau nowe przepisy pozwolą przywrócić autentyczny charakter miasta, uwalniając śródmieście od nadmiernej liczby turystów.

Miniony rok był rekordowy pod względem liczby turystów odwiedzających Hiszpanię. Kraj odwiedziło 75,3 mln osób, czyli o 10 procent więcej niż w 2015 r. Najliczniejsze grupy urlopowiczów stanowili obywatele Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hiszpania coraz bliżej decyzji o wpuszczeniu turystów

Hiszpania, której gospodarka zależy w 12 procentach od turystyki, zamierza otworzyć swe granice w ...

Polacy boją się latać do Azji z powodu koronawirusa

W styczniu liczba rezerwacji lotów z Polski do Chin spadła o 30 procent – ...

47 milionów złotych na rozwój lotniska w Ławicy

Spółka Port Lotniczy Poznań-Ławica dokapitalizuje lotnisko 47 milionami złotych – poinformowały Porty Lotnicze. Pieniądze ...

Bez wizy w Pekinie nawet do 6 dni

144, a nie jak dotychczas 72, godziny mogą spędzić bez wizy turyści podróżujący tranzytem ...

W Neckermannie już zima 2019/2020

Biuro podróży Neckermann Podróże rozpoczął sprzedaż wyjazdów na zimę 2019/2020 dla narciarzy. Na razie ...

KLM otwiera nową trasę do Kostaryki

Liberia będzie drugim kostarykańskim kierunkiem KLM-u, po stolicy kraju San José. Holenderski przewoźnik zacznie ...