Domy i mieszkania na Majorce nie dla turystów

Fot. spain.info

Władze miasta Palma de Mallorca na Majorce, zakazały wynajmowania domów i mieszkań turystom. Nowe przepisy mają powstrzymać szybki wzrost cen najmu nieruchomości w tym popularnym kurorcie

Jak poinformował przedstawiciel ratusza Antoni Noguera, zakaz będzie obowiązywać we wszystkich dzielnicach miasta od tegorocznych wakacji. – Za złamanie przepisów grozi grzywna w wysokości do 40 tys. euro – zapowiedział Noguera.

Według władz nowe przepisy mają powstrzymać widoczny w ostatnich latach wzrost cen nieruchomości w tym mieście, który uderzał w lokalnych mieszkańców. Tylko w zeszłym roku ceny wynajmu apartamentów zwiększyły się tam o 7,5 procent wobec 2015 r.

Przeprowadzone przez miasto badanie wykazało, że zdecydowana większość ludzi wynajmujących domy turystom prowadzi tę działalność w sposób nieuregulowany. Komentatorzy i eksperci ds. turystyki wskazują, że wprowadzony w stolicy Majorki zakaz odbije się na budżetach wielu gospodarstw domowych i spowoduje zniknięcie miejsc pracy. Wskazują też, że wyegzekwowanie nowego prawa może być trudne z uwagi na ograniczoną liczbę urzędników.

– W Hiszpanii rośnie liczba miast wprowadzających nie tylko ograniczenia w wynajmowaniu nieruchomości turystom, ale także w miejscach, w których mogą powstawać nowe hotele. Restrykcje takie od kilku lat obowiązują w niektórych częściach Madrytu – przypomina hiszpański ekspert ds. turystyki Ricardo Gonzalez.

W grudniu zeszłego roku rada Barcelony przyjęła uchwałę zakazującą otwierania nowych hoteli w centrum miasta. Według burmistrz Barcelony Ady Colau nowe przepisy pozwolą przywrócić autentyczny charakter miasta, uwalniając śródmieście od nadmiernej liczby turystów.

Miniony rok był rekordowy pod względem liczby turystów odwiedzających Hiszpanię. Kraj odwiedziło 75,3 mln osób, czyli o 10 procent więcej niż w 2015 r. Najliczniejsze grupy urlopowiczów stanowili obywatele Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samolot zamiast odszkodowania za spóźnienie

Jeśli przewoźnik nie chce wypłacić odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot, komornik może zająć ...

Polska wśród przebojów Booking.com

Polska jest w pierwszej dziesiątce krajów z najwyżej ocenianymi obiektami noclegowymi – podaje serwis ...

Turystyka lekko hamuje. Sytuację ratują Chińczycy

W tym roku turystyka na świecie rozwija się dobrze, ale już nie tak szybko ...

Grzegorz Karolewski kieruje sprzedażą w ETI

Dyrektorem handlowym w biurze podróży ETI został Grzegorz Karolewski, znany wcześniej z kierowania Oasisem ...

Niemcy – z powodu strajku odwołanych kilkaset lotów

Trwa strajk ostrzegawczy pracowników ochrony na lotniskach w Duesseldorfie, w Kolonii/Bonn i Stuttgarcie. Strajk ...

Hiszpańscy hotelarze nie będą obniżać cen

Na zimę hotelarze z Wysp Kanaryjskich obniżają ceny, żeby pozyskać klientów i złagodzić skutki ...