Expedia może karać hotele za niższe ceny

Materiały promocyjne

Expedia zaciemniła zdjęcia i oceny jednego z niemieckich hoteli, by zmusić go do stosowania klauzuli „najlepszej ceny”. Sąd orzekł, że portal ma prawo do takich praktyk

Niemiecki Związek Hotelarski (Hotelverband Deutschland – IHA) podał do sądu Expedię, ponieważ portal próbował zmusić jeden z hoteli, będący członkiem tej organizacji, do zaprzestania oferowania niższych cen na swojej stronie internetowej i na konkurencyjnym portalu. IHA przegrała z Expedią zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji.

Znana agencja internetowa przyciemniła zdjęcia i oceny hotelu, przez co jego oferta była mniej widoczna niż pozostałych obiektów. Sąd okręgowy w Düsseldorfie uznał, że przyciemnienie jest dozwolone, ponieważ udział Expedii w rynku wynosi mniej niż 30 procent. Otto Lindner, prezes IHA, krytykuje decyzję i mówi, że sąd uznał tym samym Expedię za zbyt mało znaczącą, by miała postępować zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji. Jak dodaje, werdykt nie służy porządkowi prawnemu.

IHA zamierza dalej walczyć i złożyć stosowny wniosek do Trybunału Federalnego. Markus Luthe, dyrektor generalny związku, podkreśla, że wyrok może być w ostatecznym rozrachunku niekorzystny dla Expedii. W momencie, kiedy udziały w rynku firmy przekroczą w Niemczech 30 procent, a ona sama utrzyma gwarancję najniższej ceny, zacznie łamać zasady uczciwej konkurencji, a to może się wiązać z grzywną sięgającą 10 procent jej obrotów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Komisja Europejska: Portale turystyczne okłamują klientów

Kontrola internetowych portali turystycznych ujawniła, że dwie trzecie z nich podaje konsumentom nieprawdziwe informacje, ...

Wyspy Kanaryjskie bez turystów. Tak pusto jeszcze nie było

Po trudnym grudniu, kiedy na Wyspach Kanaryjskich udało się utrzymać otwarte hotele dzięki niewielkiej ...

Kwarantanna dla turystów? To był fałszywy alarm

To był fałszywy alarm, wywołany nieprawdziwą wiadomością w mediach – tak najkrócej można podsumować ...

Unia Europejska może czasowo nie wpuszczać amerykańskich turystów

Z listy krajów, których mieszkańcy będą mogli przyjeżdżać od 1 lipca do państw unijnych, ...

W kwietniu noclegi pięciogwiazdkowe były droższe

Średnia cena noclegu w kwietniu w polskich hotelach wyniosła 253,42 złotego, co oznacza, że ...

Agenci turystyczni powinni zadbać o słonie

Trzeba zmienić sposób myślenia klientów biur podróży o roli zwierząt i walczyć z okrucieństwem ...