Expedia może karać hotele za niższe ceny

Materiały promocyjne

Expedia zaciemniła zdjęcia i oceny jednego z niemieckich hoteli, by zmusić go do stosowania klauzuli „najlepszej ceny”. Sąd orzekł, że portal ma prawo do takich praktyk

Niemiecki Związek Hotelarski (Hotelverband Deutschland – IHA) podał do sądu Expedię, ponieważ portal próbował zmusić jeden z hoteli, będący członkiem tej organizacji, do zaprzestania oferowania niższych cen na swojej stronie internetowej i na konkurencyjnym portalu. IHA przegrała z Expedią zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji.

Znana agencja internetowa przyciemniła zdjęcia i oceny hotelu, przez co jego oferta była mniej widoczna niż pozostałych obiektów. Sąd okręgowy w Düsseldorfie uznał, że przyciemnienie jest dozwolone, ponieważ udział Expedii w rynku wynosi mniej niż 30 procent. Otto Lindner, prezes IHA, krytykuje decyzję i mówi, że sąd uznał tym samym Expedię za zbyt mało znaczącą, by miała postępować zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji. Jak dodaje, werdykt nie służy porządkowi prawnemu.

IHA zamierza dalej walczyć i złożyć stosowny wniosek do Trybunału Federalnego. Markus Luthe, dyrektor generalny związku, podkreśla, że wyrok może być w ostatecznym rozrachunku niekorzystny dla Expedii. W momencie, kiedy udziały w rynku firmy przekroczą w Niemczech 30 procent, a ona sama utrzyma gwarancję najniższej ceny, zacznie łamać zasady uczciwej konkurencji, a to może się wiązać z grzywną sięgającą 10 procent jej obrotów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grecja czeka na rekord turystów

W 2017 roku do Grecji może przyjechać nawet 19 procent więcej turystów niż rok ...

Polonus: 300 tysięcy pasażerów latem

4 miliony przejechanych kilometrów, 300 tysięcy pasażerów i 30 procent wzrostu sprzedaży online – ...

W Stambule trwa śnieżny paraliż

Stambuł trzeci dzień z rzędu otula śnieżna pokrywa, a słaba widoczność jest powodem odwołania ...

Airbnb: Nasi klienci to nasza sprawa

Airbnb odmówiło greckiemu resortowi finansów podania danych osób wynajmujących lokale turystom za pośrednictwem portalu. ...

Trzech zabitych w katastrofie kolejowej w USA

Co najmniej trzy osoby zginęły, a około 70 zostało rannych, w tym 10 ciężko, ...

Lotnicy z Chełma są w cenie

Lubelska branża lotnicza kojarzy już nie tylko ze szkołą orląt w Dęblinie i zakładami ...