Airbnb wchodzi w transport

AFP

Najpopularniejszy serwis wynajmu mieszkań i domów planuje rozszerzenie usług. Platforma, która łączyła właścicieli lokali z pragnącymi w nich przenocować, teraz chce się stać również serwisem transportowym

To na razie plany, ale Airbnb traktuje je bardzo poważnie. Startup właśnie wykonał pierwszy krok – zatrudnił dyrektora do spraw transportu (global head of transportation), który będzie odpowiadał za rozwój nowej usługi, która ma się pojawić na platformie. Został nim Fred Reid, weteran sektora lotniczego, który w przeszłości kierował takimi potentatami, jak największe linie lotnicze na świecie Delta Airlines czy ósme pod względem kapitalizacji, Lufthansa Airlines. Współzakładał również należącą do miliardera Richarda Bransona linię lotniczą Virgin. Ostatnio szefował Kitty Hawk, startupowi stworzonemu przez Larry’ego Page’a, twórcę koncernu Google. To wiele mówi o ambicjach Airbnb. Kitty Hawk to bowiem rywal Ubera w pracach nad technologią autonomicznych, latających taksówek.

Czy serwis pośredniczący w wynajmowaniu turystom mieszkań zacznie produkować pasażerskie drony? Raczej nie. Ale wiele wskazuje, że transportowanie nimi i innymi środkami lokomocji klientów do i między wynajętymi domami to już realny scenariusz. Firma ma plan, by zbudować serwis, który pomoże internautom we wszystkich aspektach podróży, nie tylko w noclegach.

Czy za pośrednictwem Airbnb w przyszłości będzie można zarezerwować sobie bilet lotniczy? – W powietrzu czy na ziemi, zawsze jest możliwość tworzenia nowych produktów i partnerstwa z firmami, które ułatwią klientom podróżowanie – stwierdził Reid. Jednocześnie zaznaczył, że realizacja nowych możliwości może potrwać kilka lat.

Airbnb lotnictwem interesował się od dawna. W 2016 r. firma pracowała nad usługami wyszukiwania biletów lotniczych, a twórca startupu Brian Chesky nie ukrywał ambicji założenia własnej linii lotniczej. Teraz zapewnia, że wycenianej na 31 mld dolarów spółce nie zależy na posiadaniu własnych samolotów czy budowie kolejnego serwisu bookowania lotów. Ale szczegółów nie zdradził.

Czytaj też: „FairBnB – prawdziwe dzielenie się noclegiem kontra Airbnb”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Autobusem liniowym z Palmy do kurortów

Od maja z majorkańskego lotniska do głównych kurortów kursować będą autobusy liniowe. W ten ...

Nie ma śladów życia w zawalonym schronisku

Z hotelu zasypanego przez lawinę w Abruzji we Włoszech wydobyto trzy ciała. Ponad 20 ...

Apka podpowie, co spakować na wakacje

Co spakować do walizki, gdzie kupić potrzebne rzeczy i czy w miejscu wypoczynku jest ...

Lotnisko Chopina: Takiego lipca jeszcze nie było

Ponad 1,9 mln pasażerów obsłużono na Lotnisku Chopina w pierwszym miesiącu wakacji. Rok wcześniej ...

Mapy Google’a z pytaniami od turystów

Google wprowadza nową funkcjonalność do swoich map. Pojawi się w nich zakładka „pytania i ...

PKS Polonus partnerem Polskiego Busa

Polski Bus nawiązuje współpracę partnerską z PKS Polonus. Wspólne połączenia obejmą 23 linie, m.in. ...