Booking.com chce prowizji od usług dodatkowych

Booking.com

Booking.com wysyła do hoteli na całym świecie informację, że będzie pobierać prowizję od usług dodatkowych, za które obowiązkowo płacą turyści – donosi portal Skift

Co prawda w niektórych kontraktach pojawiały się zapisy o prowizji należnej agencji internetowej za usługi niewliczone w cenę podstawową, na przykład za dostęp do bezprzewodowego internetu, ale w praktyce nie były stosowane. Hotele często wyłączają z podstawowych opłat korzystanie z oferty dodatkowej, by w ten sposób obniżyć wysokość prowizji dla pośredników.

Czasem klienci płacą za nocleg mniej niż za pozostałe usługi – tak jest choćby w niektórych obiektach w Las Vegas (na przykład w hotelu Bellagio jest to 18 procent ceny). Jeśli gość chce skorzystać z basenu, siłowni czy dostępu do prasy, musi na to przeznaczyć dodatkową kwotę.

Czytaj też: „Booking.com wie czego trzeba turystom w 2019 roku”.

Rzeczniczka Bookingu.com Leslie Cafferty wyjaśnia, że portal stara się, aby informacje o cenie za nocleg były transparentne, bo goście muszą wiedzieć, ile ostatecznie będzie kosztował ich pobyt. Potwierdza, że firma zmienia sposób rozliczania się z hotelami. W niedalekiej przyszłości zamierza pobierać prowizję od obowiązkowych dopłat, które turyści uiszczają już na miejscu.

Nowe regulacje będą wprowadzane stopniowo w poszczególnych regionach całego świata, na początek w Stanach Zjednoczonych, gdzie mają zacząć obowiązywać już w czerwcu tego roku. Ponieważ internauci korzystający z Bookingu.com zazwyczaj regulują należność za pobyt w obiekcie, unikając przedpłat do portalu, prowizję będzie łatwo policzyć. Klienci nie zawsze są świadomi, że cena wyświetlana przez agencje internetowe nie jest pełna.

Zobacz też: „Booking.com woli zarabiać na marży niż na prowizji”.

Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu zaczęła zajmować się tą kwestią już w 2012 roku. Problem nie dotyczy tylko USA, ale także innych krajów, między innymi Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy mają więcej czasu i pieniędzy na podróże

Aż 80 procent Niemców zastanawiało się już, dokąd wyjechać na najbliższe wakacje. Z danych ...

Hotele we wrześniu wszystkie w górę

269,74 złotych to średnia cena noclegu we wrześniu w polskich hotelach – podaje portal ...

Egipt – prezydent Sisi zaprzysiężony na drugą kadencję

Zwycięzca marcowych wyborów prezydenckich w Egipcie, Abdel Fatah al-Sisi, został dzisiaj zaprzysiężony na drugą ...

Kraków – listopad miesiącem wzrostu

W listopadzie z usług krakowskiego lotniska skorzystało 551 tysięcy pasażerów, o 16 procent więcej ...

Maroko ma więcej gości niż przed rokiem

Prawie 9,3 miliona turystów odwiedziło Maroko w ciągu pierwszych 8 miesięcy tego roku. To ...

Centrala TUI do polskich biur podróży: Nie działamy nielegalnie

Organizacja niemieckich biur podróży i agentów turystycznych uważa, że nie jest dobrym adresatem skarg ...