Zakaz lotów czarterowych z Rosji do Egiptu obowiązywał od października 2015 roku kiedy to samolot rosyjskich linii Metrojet, który wracał z Szarm el-Szejk do Petersburga z rosyjskimi turystami, rozbił się nad Synajem. Zginęły 224 osoby. Przyczyną było podłożenie bomby, a odpowiedzialność za to wzięła grupa powiązana z tzw. Państwem Islamskim.

CZYTAJ TEŻ: Egipt uruchomił portal wizowy dla turystów

Kreml natychmiast zakazał lotów do Egiptu. Teraz prezydent Władimir Putin anulował dekret, co oznacza, że tamtejsi turyści będą mogli wrócić do kurortów nad Morzem Czerwonym – informuje agencja Reutera. Nie podaje jednak, kiedy polecą pierwsi turyści.

Strona egipska decyzję tę przyjęła z wielkim zadowoleniem, a minister spraw zagranicznych Egiptu wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że kraj czeka na powrót Rosjan.

Rozmowy o zniesieniu zakazu trwały kilka lat, w tym czasie rosyjscy eksperci wielokrotnie wizytowali egipskie lotniska i sprawdzali procedury bezpieczeństwa. W kwietniu tego roku prezydenci Putin i Abdel Fettah al Sisi zgodzili się w rozmowie telefonicznej, że powinno nastąpić już przywrócenie połączeń lotniczych.

ZOBACZ TEŻ: Od niedzieli do Tunezji tylko z testem PCR