Europejska Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA) wraz z innymi organizacjami i firmami z sektora podróży, turystyki, technologii i transportu napisała list do komisarzy, ministrów i Parlamentu Europejskiego w związku z propozycją Komisji Europejskiej w sprawie podatku VAT w epoce cyfrowej (ViDA).
„Uznajemy cel pakietu ViDA polegający na przebudowie obecnej struktury podatku VAT w celu dostosowania go do zmieniającego się krajobrazu VAT w UE, ale obawiamy się, że kilka elementów wniosku może zagrozić konkurencyjności europejskiej gospodarki i niekorzystnie wpłynąć na konsumentów w UE i na mniejszych usługodawców (tj. osoby fizyczne, przedsiębiorstwa działające w ramach uproszczonego podatku VAT i przedsiębiorstwa zwolnione z podatku VAT) oraz małe internetowe biura podróży” - czytamy w liście.
W dalszej części pisma sygnatariusze podkreślają, że ich zdaniem przepisy ViDA dotyczące reżimu domniemanego dostawcy (DSR) nie są adekwatne do celu i naruszają zasady VAT, co więcej, staną się nieneutralne i niesprawiedliwe.
Zgodnie z proponowanym DSR platformy internetowe byłyby odpowiedzialne za pobieranie i odprowadzanie VAT-u za usługi, takie jak wynajem krótkoterminowego zakwaterowania lub przejazdy, które w innym wypadku byłyby z niego zwolnione. Kluczowym celem polityki określonym w pakiecie ViDA są „równe warunki działania dla przedsiębiorstw, niezależnie od modelu biznesowego”. Autorzy listu uważają, że system uznanych dostawców z zasady stoi w sprzeczności z tym celem.
Czytaj więcej
Europejska Komisja Podróży rozpoczyna wdrażanie działań na rzecz klimatu. Zobowiązuje się do zmniejszenia o połowę emisji gazów do 2030 roku, a także do wspierania zaangażowania na rzecz klimatu członków narodowych organizacji turystycznych.