Badanie: Ponad jedna trzecia rodziców nie wyśle dzieci na ferie

36 procent rodziców nie kupi w tym roku swoim dzieciom wyjazdu na ferie, głównie z powodu wysokich kosztów - wykazało badanie.

Publikacja: 13.02.2025 13:52

Badanie: Ponad jedna trzecia rodziców nie wyśle dzieci na ferie

Foto: PAP, Grzegorz Momot

Dane zebrane przez BIG InfoMonitor, spółkę prowadzącą Rejestr Dłużników, pokazują, że 36 procent rodziców nie wyśle w tym roku swoich dzieci na zimowy wypoczynek. Głównym powodem są zbyt duże koszty.

Budżet wyjazdowy wynosi średnio 2,5 tysiąca złotych, jednak koszty wypoczynku różnią się znacząco w zależności od regionu i demografii.

Zdecydowanie największe kwoty na ferie zimowe przeznaczają mieszkańcy dużych miast, zwłaszcza tych liczących powyżej 500 tysięcy mieszkańców. W tej grupie średni budżet na zimowy wyjazd dla dzieci wynosi 4,1 tysiąca złotych. W miastach do 500 tysięcy mieszkańców kwoty te są nieco mniejsze i wynoszą 2,7 tysiąca złotych. Z kolei mieszkańcy wsi wydają na ten cel 2 tysiące złotych. Dane te pokazuje różnice w poziomie życia i dostępności wyjazdów.

Również wiek rodziców ma wpływ na wielkość planowanych wydatków. Respondenci w wieku 45-54 lata deklarują średnią kwotę 2,6 tysiąca złotych na wyjazd zimowy dla swoich dzieci. Z kolei osoby w wieku 35-44 lata planują wydać średnio 2,4 tysiąca złotych.

Różnice te mogą wynikać z większej stabilności finansowej osób starszych, które chętniej inwestują w komfort i bezpieczeństwo swoich dzieci podczas rodzinnych wyjazdów - piszą autorzy analizy.

Czytaj więcej

Nie ma wakacji bez matki. Wiemy, kto podejmuje decyzje, dokąd pojedzie rodzina?

Jak Polacy finansują ferie?

54 procent rodzin pokrywa koszty ferii z oszczędności, a 46 procent z bieżących dochodów.

6 procent młodszych osób (25-34 lata) korzysta z dodatkowych dochodów z pracy dorywczej, co może wynikać z mniejszych zasobów finansowych w początkach kariery zawodowej.

Natomiast badani w wieku 35-44 lata częściej korzystają z programu Rodzina 800+ (12 procent), co wiąże się z większą liczbą dzieci i większymi wydatkami na rodzinę. W grupie tej największy odsetek osób ma dzieci na utrzymaniu (49 procent), co również wpływa na potrzeby finansowe.

Dlaczego wielu rodziców rezygnuje z ferii?

19 procent z 36 procent rodziców, którzy nie planują wyjazdu, wskazuje na brak środków finansowych, a 15 procent na wzrost kosztów pobytu w hotelach i pensjonatach.

Najwięcej rodzin rezygnujących z ferii mieszka na wsi - aż 49 procent. W województwie podkarpackim odsetek ten wynosi 44 procent, w pomorskim 40 procent, a w dolnośląskim 31 procent.

46 procent badanych, którzy nie planują ferii, przyznaje, że ich dochody wystarczają na codzienne utrzymanie, ale nie pozwalają na wyjazd na ferie.

Czytaj więcej

Hotelarze: Święta i sylwester były udane, ale niepokoją słabe prognozy na ferie

Zadłużenie alimentacyjne a ferie zimowe

Pod koniec grudnia 2024 roku w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor figurowało 291,6 tysiąca osób zalegających z płatnościami alimentacyjnymi, a łączna kwota zaległości wynosiła 16,3 miliarda złotych.

- Brak regularnych wpływów z alimentów powoduje, że rodzice samotnie wychowujący dzieci mają znacznie mniejsze możliwości finansowe. Dla nich koszt ferii zimowych staje się często trudny do przeskoczenia, przez co dzieci z tych rodzin częściej pozostają w domu, zamiast wyjeżdżać na zimowy odpoczynek - mówi główny analityk BIG InfoMonitor Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

Półkolonie zamiast wyjazdów

6 procent rodziców zamiast na wyjazdy wysyła swoje dzieci na dostępne w miejscu zamieszkania, organizowane w wielu miastach półkolonie. Są one szczególnie popularne w województwach, w których mniej rodzin może pozwolić sobie na wyjazd, takich jak podlaskie (25 procent) czy opolskie (17 procent).

Badanie „Wydatki i kierunki wyjazdów Polaków w ferie zimowe” zrealizowała na zlecenie BIG InfoMonitor firma Quality Watch metodą CAWI na próbie 1068 Polaków w wieku co najmniej 18 lat w styczniu 2025 roku.

Czytaj więcej

Rosną długi branży turystycznej. Przez odpływ klientów za granicę, drogą energię, inflację

Dane zebrane przez BIG InfoMonitor, spółkę prowadzącą Rejestr Dłużników, pokazują, że 36 procent rodziców nie wyśle w tym roku swoich dzieci na zimowy wypoczynek. Głównym powodem są zbyt duże koszty.

Budżet wyjazdowy wynosi średnio 2,5 tysiąca złotych, jednak koszty wypoczynku różnią się znacząco w zależności od regionu i demografii.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Nowe Trendy
Wszyscy chcą lecieć na Grenlandię lub do Panamy. Reklamę zrobił im prezydent Trump
Nowe Trendy
Na wsi krowa ma prawo dzwonić dzwonkiem, a kogut piać - i turyście nic do tego
Nowe Trendy
Mieszkańcy Gran Canarii: Stop hotelom, wystarczy tej turystyki!
Nowe Trendy
Kanadyjscy dziennikarze opiszą zimowe atrakcje Dolnego Śląska i Małopolski