Grecja: Wydłużenie przyjazdów turystów to element walki z overtourismem

W styczniu i lutym tego roku wydatki turystów w Grecji wzrosły o 306,2 procent rok do roku. Wydłużanie sezonu turystycznego to - zdaniem rządu - jeden ze sposobów walki z overtourismem.

Publikacja: 24.05.2022 01:20

Grecja: Wydłużenie przyjazdów turystów to element walki z overtourismem

Foto: Filip Frydrykiewicz

Santoryn i Mykonos to wyspy, które są najbardziej dotknięte problemem zatłoczenia ponad miarę, choć to nie jedyne miejsca w Grecji, w których występuje overtourism. Dlatego Ministerstwo Turystyki zamierza podejmować działania zmierzające do zniwelowania problemu - taka zapowiedź padła z ust szefa tego resortu Wasilisa Kikiliasa w wywiadzie dla gazety „Kathimerini”, na którą powołuje się portal branży turystycznej Greek Travel Pages. Minister dodał, że resort prowadzi już analizy sytuacji dwóch wspomnianych wysp, bo celem jest przekształcenie ich w miejsca o turystyce zrównoważonej. Kikilias dodaje, że działania obejmą też inne regiony, które mają podobny problem.

Czytaj więcej

Grecja: turystyka napędza gospodarkę, dlatego musi być zrównoważona

Jednym z priorytetów ministerstwa jest wydłużenie sezonu turystycznego tak, aby odwiedzający przyjeżdżali przez cały rok. Kikilias dodaje, że resort liczy też na modernizację infrastruktury, co ułatwi przyjazdy większej liczby osób. Przy tworzeniu i realizowaniu planów rozwoju wykorzystywane mają być środki z unijnego Funduszu Odbudowy, w Grecji projekty dla branży turystycznej są traktowane priorytetowo.

Minister chwali się, że już widać pierwsze efekty wydłużania sezonu turystycznego. W styczniu i w lutym przychody turystyki wzrosły o 306,2 procent, licząc rok do roku. To pokazuje, że również poza okresem letnim goście mogą przyjeżdżać.

- Cieszymy się, ponieważ turystyka napędza rozwój gospodarki, zwiększając dochody przeciętnej greckiej rodziny – mówi Kikilias i dodaje, że ten rok zapowiada się bardzo obiecująco.

Wymienia przy tym działania prowadzone do tej pory: wydłużanie sezonu, prowadzenie promocji cały rok, prezentowanie nieznanych kierunków w Grecji, wzmocnienie turystyki zimowej i miejskiej. Udało się też osiągnąć porozumienie z liniami lotniczymi, wiodącymi touroperatorami i największymi armatorami statków wycieczkowych.

Minister nie zapomina też o nowych inwestycjach w sektorze hotelarskim, które przyczynią się do polepszenia produktu turystycznego.

Czytaj więcej

Grecja dopłaci do wypoczynku swoim obywatelom. Wyjazdy cały rok
Popularne Trendy
Europejska Komisja Podróży: Turystyka ma mniej szkodzić klimatowi. Wprowadzamy plan
Popularne Trendy
Coraz więcej turystów na Cyprze. Polacy na trzecim miejscu
Popularne Trendy
Emilia-Romania po powodzi: Nasza riwiera jest gotowa do przyjęcia turystów
Popularne Trendy
Turyści kochają Saloniki za zabawę i jedzenie
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Popularne Trendy
„Turystyka zemsty” kwitnie. W tym roku ożywi gospodarki basenu Morza Śródziemnego
Popularne Trendy
Małgorzata Kowalska nowym dyrektorem Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce