Ras al-Chajma: Wkrótce połączą nas z Polską loty czarterowe

W styczniu ruszą bezpośrednie loty z Katowic do Ras al-Chajmy, realizowane przez Smartwings na zamówienie Eximu Tours - ogłosiło podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie Biuro Promocji i Rozwoju Turystyki tego emiratu.

Publikacja: 11.10.2023 10:58

Wiceprezes Destination Tourism Development w Biurze Promocji i Rozwoju Turystyki Emiratu Ras al-Chaj

Wiceprezes Destination Tourism Development w Biurze Promocji i Rozwoju Turystyki Emiratu Ras al-Chajma Iyad Rasbey pierwszy raz spotkał się wczoraj z polskimi dziennikarzami

Foto: Nelly Kamińska

Przedstawiciele Biura Promocji i Rozwoju Turystyki Emiratu Ras al-Chajma (Ras Al Khaimah Tourism Development Authority - RAKTDA) spotkali się wczoraj w Warszawie z polskimi dziennikarzami. Jak zaznaczył stojący na czele delegacji wiceprezes Destination Tourism Development w RAKTDA Iyad Rasbey, było to pierwsze spotkanie z mediami w Polsce, do tej pory bowiem jego organizacja spotykała się wyłącznie z branżą turystyczną.

Polska, podkreślał Rasbey, jest dla Ras al-Chajmy jednym z najważniejszych rynków - plasuje się w pierwszej dziesiątce rankingu obok Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kazachstanu, Indii, Rosji, Czech, Francji, Słowacji i Skandynawii.

Wśród rynków wzrastających wiceprezes wymienił natomiast m.in. Rumunię, Węgry, Włochy, Szwajcarię, Austrię, Hiszpanię, a spoza Europy Arabię Saudyjską, Oman, Republikę Południowej Afryki, Brazylię i Chiny. W obu zestawieniach Europa Wschodnia ma silną reprezentację.

Wiceprezes prognozuje, że w tym roku, po kilku latach pandemicznych spadków, liczba turystów z Polski będzie wreszcie większa niż w 2019, nie ujawnia jednak szczegółowych danych na temat ich liczby.

Exim Tours uruchamia czartery do Ras al-Chajmy

Ras al-Chajma, ciągnął Iyad Rasbey, jest dobrze skomunikowana z Polską. Od lotniska w Dubaju, dokąd latają z Warszawy, Krakowa i Poznania Emirates i Flydubai, emirat dzieli zaledwie 45 minut jazdy.

- 1 listopada Qatar Airways uruchomią loty do Ras al-Chajmy przez Dohę, co jeszcze lepiej połączy nas ze światem - mówił Rasbey.

W połowie stycznia ruszą natomiast bezpośrednie loty z Katowic, realizowane przez Smartwings na zamówienie Eximu Tours. - Na początek będzie to jeden lot w tygodniu, ale wraz z partnerami pracujemy nad zwiększeniem ich liczby - mówił Rasbey.

- Czartery latać będą do maja, po czym wznowione zostaną w październiku i będą kontynuowane przez cały sezon zimowy. Miejsca w samolotach będą mogli kupować także inni touroperatorzy - dodał.

Czytaj więcej

Ras al-Chajma otwiera przedstawicielstwo w Polsce. "To dla nas ważny rynek"

Ras al-Chajma, referował Iyad Rasbey, jest czwartym pod względem wielkości emiratem, ale ma zaledwie 450-tysięczną populację, co czyni go mniej zatłoczonym od reszty emiratów. Wyróżnia go także nietknięta przyroda. Nowe logo, wprowadzone w 2021 roku, symbolizuje właśnie przyrodnicze bogactwo emiratu: górę Dżabal al-Dżajs, pustynne wydmy i morskie fale. - Bo w Ras al-Chajmie chodzi o naturę - podkreślał przedstawiciel RAKTDA.

- Tego, co możecie zobaczyć w Ras al-Chajmie, nie zobaczycie w innych emiratach i vice versa. Zawsze powtarzam, że nie rywalizujemy ze sobą, ale uzupełniamy się, bo jesteśmy różni, nasza oferta i nasze podejście są odmienne - dodał.

Wiceprezes wrócił do czasów pandemii, podkreślając, że emirat poradził sobie z wywołanym przez nią kryzysem w turystyce znacznie lepiej niż reszta świata, zaliczając w 2020 roku zaledwie 28-procentowy spadek liczby gości zagranicznych, podczas gdy średnia globalna wyniosła, wedle danych Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych, minus 75 procent. Było to możliwe dzięki szybkiemu wprowadzeniu certyfikacji higienicznej oraz utrzymaniu wszystkich hoteli otwartych.

- W 2021 roku zredukowaliśmy spadek do 12 procent, w 2022 przekroczyliśmy wyniki z 2019 roku, a w pierwszej połowie tego roku cieszyliśmy się około 15-procentowym wzrostem liczby zagranicznych turystów - wyliczał Iyad Rasbey.

- Z sukcesem zakończyliśmy letnią kampanię pod hasłem Get More, która przyniosła ponad 285 tysięcy rezerwacji między 15 czerwca a 15 września. Ras al-Chajma nie jest już więc wyłącznie zimowym kierunkiem, ale także letnim. Jako północny i częściowo górzysty emirat cieszy się przyjemniejszą pogodą, z temperaturami o 5-6 stopni niższymi niż w Dubaju - zachwalał wiceprezes.

Podkreślił, że Ras al-Chajma to kierunek odpowiedni dla wszystkich typów turystów - podróżujących solo w poszukiwaniu przygody, par i rodzin z dziećmi.

- Większość naszych hoteli ma pokoje rodzinne i atrakcje dla dzieci - mówił.

Czytaj więcej

Emirat Ras al-Chajma zadowolony z wyników turystyki

- Mamy około 8 tysięcy pokojów hotelowych, z czego prawie połowa należy do hoteli pięciogwiazdkowych. Około 90 procent wszystkich pokojów znajduje się w obiektach położonych przy plaży, ale mamy też luksusowy ośrodek na pustyni - Ritz-Carlton Ras Al Khaimah, Al Wadi Desert. Większość naszych hoteli oferuje pakiety all inclusive, a dzisiaj turyści właśnie tego szukają, bo nie chcą ponosić dodatkowych kosztów - wskazywał Iyad Rasbey. - Co warto podkreślić, nasze all inclusive jest w wysokim standardzie, jeden z hoteli wlicza do niego nawet room service 24 godziny na dobę - dodawał.

Co najmniej 3 miliony turystów do 2030 roku

W 2019 roku Ras al-Chajmę odwiedziło niecałe 1,1 miliona turystów. Przyjęty przez emirat plan zakłada zwiększenie ich liczby do co najmniej 3 milionów do 2030 roku. Aby można było taki wynik osiągnąć, konieczne będzie podwojenie liczby pokojów hotelowych, a także stworzenie nowych produktów turystycznych i atrakcji. Na przykład w 2027 roku Ras al-Chajma zamierza otworzyć hotel marki Wynn z kasynem, jako pierwsze miasto w ZEA.

Plany te, zapewniał Iyad Rasbey, realizowane będą zgodnie z założeniami nadrzędnej idei, którą jest zrównoważony rozwój.

- Nie jest to tylko puste słowo, które służy do promowania się. Będąc „przyrodniczym” emiratem, stosujemy zasady zrównoważonego rozwoju we wszystkim, co robimy - mówił wiceprezes.

Rasbey ogłosił też, że Ras al-Chajma jako pierwsze miejsce na Bliskim Wschodzie i jedno z niewielu na świecie otrzymała 9 października tak zwany Srebrny Certyfikat zrównoważonego rozwoju, przyznawany przez ośrodek badawczy EarthCheck z siedzibą w Brisbane, specjalizujący się w ocenie poziomu zrównoważonego rozwoju kierunków turystycznych.

Ponadto RAKTDA uruchomiła własny program certyfikacji dla podmiotów turystycznych, oparty na systemie certyfikacji EarthCheck.

Przedstawiciele Biura Promocji i Rozwoju Turystyki Emiratu Ras al-Chajma (Ras Al Khaimah Tourism Development Authority - RAKTDA) spotkali się wczoraj w Warszawie z polskimi dziennikarzami. Jak zaznaczył stojący na czele delegacji wiceprezes Destination Tourism Development w RAKTDA Iyad Rasbey, było to pierwsze spotkanie z mediami w Polsce, do tej pory bowiem jego organizacja spotykała się wyłącznie z branżą turystyczną.

Polska, podkreślał Rasbey, jest dla Ras al-Chajmy jednym z najważniejszych rynków - plasuje się w pierwszej dziesiątce rankingu obok Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kazachstanu, Indii, Rosji, Czech, Francji, Słowacji i Skandynawii.

Pozostało 91% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Popularne Trendy
Kto ma najładniejsze stoiska na targach turystycznych ITTF Warsaw? Rozdano siedem nagród
Popularne Trendy
Bułgaria na ITTF Warsaw: Mamy drugie miejsce w źródłach termalnych i trzecie w zabytkach
Popularne Trendy
Ruszyły drugie Międzynarodowe Targi Turystyczne ITTF Warsaw - 200 wystawców z 29 krajów
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Popularne Trendy
Chorwacja zachwyca przez cały rok