Ponad połowa Polaków planuje zimowy wyjazd. Więcej wybierze Polskę

53 procent Polaków zadeklarowało w badaniu zleconym przez Polską Organizację Turystyczną, że tej zimy wybierze się w podróż w celach turystycznych.

Publikacja: 12.01.2024 15:54

Ponad połowa Polaków planuje zimowy wyjazd. Więcej wybierze Polskę

Foto: PAP, Grzegorz Momot

W sezonie zimowym 2023/2024 wyjazdy w celach turystycznych z co najmniej jednym noclegiem planuje 53 procent Polaków w wieku 18-65 lat – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej. Ponad połowa z nich (57 procent) chce wyjechać jeden lub kilka razy w podróż krajową, 19 procent ma w planie wyjazd lub wyjazdy wyłącznie zagraniczne, a 11 procent odpoczywać będzie zarówno w kraju, jak i za granicą. 13 procent planujących wyjazdy nie podjęło jeszcze decyzji, dokąd i ile razy wyjadą.

Zimowy wypoczynek w kraju…

Dla 65 procent wyjeżdżających główny (najdłuższy lub najważniejszy) wyjazd zimowy to wyjazd krajowy. Najpopularniejszym kierunkiem są niezmiennie góry, w które wybiera się niemal sześciu na dziesięciu ankietowanych planujących główny wypoczynek w kraju. Zdecydowanie mniej popularne są wyjazdy w inne rejony Polski - nad morze (22 procent) i do miast (13 procent).

Głównym celem wyjazdów jest wypoczynek i relaks (51 procent wskazań wśród wyjeżdżających w kraju), a w dalszej kolejności zwiedzanie atrakcji turystycznych (14 procent), uprawianie sportów zimowych (11 procent) oraz odwiedziny u krewnych i znajomych (10 procent).

Podczas zimowych wyjazdów w kraju turyści najczęściej korzystać będą z wykupionych pakietów pobytowych (noclegi, wyżywienie i/lub inne usługi) w hotelu lub pensjonacie (36 procent) lub z noclegów w hotelu lub pensjonacie bez wyżywienia (27 procent). Z innych płatnych miejsc noclegowych (bez wyżywienia) skorzystać planuje 18 procent osób, a u rodziny lub znajomych zatrzyma się 13 procent.

…i za granicą

Również w wypadku zimowych wyjazdów zagranicznych najczęściej wskazywanym celem jest wypoczynek i relaks (39 procent) oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych (19 procent), natomiast uprawianie sportów zimowych i zyskujące w ostatnim czasie na popularności wyjazdy „po słońce” uzyskały po kilkanaście procent wskazań.

Czytaj więcej

Ferie w ciepłych krajach tańsze niż rok temu. Są nawet „spektakularne obniżki”

Podczas zimowych wyjazdów zagranicznych niemal połowa polskich turystów zamierza wykupić pakiety pobytowe w hotelu lub pensjonacie, z samych noclegów w hotelu lub pensjonacie skorzysta 17 procent , a z innych płatnych miejsc noclegowych 14 procent wyjeżdżających.

Na ferie czy na święta?

Najpopularniejszym terminem wyjazdu są ferie szkolne (35 procent wskazań). Niemal co piąty respondent w swoją główną podroż zimową planował wyjechać w okresie świąteczno-sylwestrowym, a 31 procent w innym terminie zimowym.

- Wysoki odsetek Polaków, dla których okres zimowy jest momentem wypoczynku i złapania oddechu, doskonale pokazuje świadomość naszego społeczeństwa, jak istotny jest relaks i zdrowy balans w codziennym życiu pełnym wyzwań. Rodzima oferta turystyczna prezentuje szeroki wachlarz możliwości spędzenia czasu wolnego w atrakcyjny sposób, co z pewnością miało wpływ na to, że w porównaniu z poprzednim sezonem mniejsza liczba urlopowiczów postawiła wyłącznie na wyjazdy zagraniczne, a to z kolei powinno zaowocować przyzwoitymi wynikami dla polskiej branży - mówi prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, cytowany w komunikacie.

Na tydzień lub krócej

Niemal połowa planujących zimowy wypoczynek wyjedzie na 4-7 dni. Mniej więcej co dziesiąty wyjeżdżający spędzi poza domem tylko 2-3 dni. Tyle samo jest osób, które wyjadą na 8-10 dni oraz tych, którzy wyjadą na dłużej niż dwa tygodnie. Wyjazdy krajowe będą średnio nieco krótsze od wyjazdów zagranicznych.

Niemal trzech na dziesięciu wyjeżdżających planuje swój zimowy urlop zazwyczaj na około miesiąc przed wyjazdem, natomiast 31 procent dwa-trzy miesiące przed lub jeszcze wcześniej. Z dwu- lub trzytygodniowym wyprzedzeniem decyzje o wyjeździe podejmuje 16 procent, natomiast w ostatniej chwili, czyli w ostatnim tygodniu przed podróżą co dziesiąty wyjeżdżający. Tzw. „okienko rezerwacyjne” jest krótsze w wypadku wyjazdów krajowych niż zagranicznych.

Czytaj więcej

Ferie zimowe w biurach podróży. Egipt jak zwykle bezkonkurencyjny

Kto najczęściej wyjeżdża w zimie?

Skłonność do wyjazdów w sezonie zimowym jest większa wśród młodszych respondentów (maksymalnie 62 procent w grupie wiekowej 25-34 lata) i osób lepiej wykształconych (plany wyjazdowe na sezon zimowy ma niemal siedmiu na dziesięciu respondentów z wykształceniem wyższym i tylko co trzeci respondent z wykształceniem podstawowym). Ponadto częściej niż kobiety planują wyjechać na zimowy wypoczynek mężczyźni (56 procent wobec 49 procent).

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie POT od 29 listopada do 5 grudnia 2023 roku metodą CAWI na reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wykształcenia, wielkości zamieszkiwanej miejscowości oraz regionu GUS próbie Polaków w wieku 18-65 lat, N=1020. Badanie zrealizowano na panelu badawczym epanel.pl należącym do ARC Rynek i Opinia.

Popularne Trendy
Turystyczni blogerzy stają w szranki. „Odkrywamy niezwykłe polskie miejsca”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Popularne Trendy
Idealne wakacje Polaka? Plaża, all inclusive i animacje dla dzieci
Popularne Trendy
Polska zaprasza na rowery, kajaki i wędrówki. Nowa promocja w Niderlandach
Popularne Trendy
Hiszpania ma problem z pensjami w turystyce. Kobiety zostają w tyle
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Popularne Trendy
Anna Ptak nową prezeską turystyki dziecięcej w Polskiej Izbie Turystyki