Nitras wyjaśnia, o co chodzi z opłatą turystyczną. Opodatkuje podróże zagraniczne?

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras spotkał się z przedstawicielami branży turystycznej, sygnatariuszami listu, zaniepokojonymi brakiem informacji na temat planowanej przez resort opłaty turystycznej. W ponadtrzygodzinnej naradzie hotelarze usłyszeli argumenty ministra. Mieli też okazję podzielić się swoimi obawami.

Publikacja: 31.10.2024 09:15

Sławomir Nitras (w środku) wyjaśnił zasady projektowanej ustawy o opłacie turystycznej i krótkim naj

Sławomir Nitras (w środku) wyjaśnił zasady projektowanej ustawy o opłacie turystycznej i krótkim najmie

Foto: Krzysztof Szadurski, IGHP

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zareagował na list, jaki w połowie października wysłali do niego przedstawiciele branży hotelarskiej. Szefowie największych organizacji branżowych i właściciele obiektów prosili w nim polityka, by wyjaśnił, jak wyobraża sobie opłatę turystyczną, nad wprowadzeniem której jego resort właśnie pracuje. Wskazali, że opłata będzie obciążeniem dla ich branży, podniesie ceny wypoczynku, czym odstraszy turystów zagranicznych i krajowych, a dodatkowo tych drugich skłoni do wyjazdu za granicę. Prosili o poinformowanie ich, co projektuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, a najlepiej powołanie zespołu z ich udziałem, do prac nad przepisami o opłacie.

Czytaj więcej

Czy i jaka opłata turystyczna? Hotelarze zabierają głos

Nasz serwis jako pierwszy napisał o proteście hotelarzy. Tego samego dnia minister zaprosił sygnatariuszy na rozmowy do hotelu sieci Arche Pałac Łochów w Łochowie pod Warszawą. Spotkanie odbyło się w środę, 30 października. Wzięli w nim udział także sekretarz stanu w MSiT odpowiedzialny za turystykę Piotr Borys, dyrektor departamentu turystyki Dominik Borek i jego zastępca Bartłomiej Karolczyk oraz prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

Opłata turystyczna na promocję turystyki

Jak się dowiadujemy z rozmów z uczestnikami narady, minister Sławomir Nitras wyjaśnił, jaka idea przyświeca mu w pracach nad projektem ustawy, mającej wprowadzić jednocześnie opłatę turystyczną i uregulować zasady najmu krótkoterminowego. W jego relacji pojawiły się nowe wątki, na co zwrócili uwagę nasi rozmówcy. Referując kwestię podziału pieniędzy z opłaty turystycznej, minister stwierdził, że 60 procent wpływów z tego tytułu miałyby dostawać samorządy, na których terenie byłby płacony nowy podatek, 30 procent Polska Organizacja Turystyczna, zajmująca się promowaniem Polski, jako miejsca atrakcyjnego turystycznie, a 10 procent urzędy marszałkowskie i fiskus. Ten ostatni byłby zobowiązany do nadzorowania całego procesu ściągania i rozliczania opłaty, a urzędy marszałkowskie do weryfikowania standardu noclegu.

To nowość, ponieważ jeszcze we wrześniu Nitras widział inny podział środków: jedną trzecią miały dostawać samorządy, jedną trzecią lokalne i regionalne organizacje turystyczne, a jedną trzecią – Polska Organizacja Turystyczna.

Ponieważ ministerstwo proponuje pobierać złotówkę od gwiazdki, czyli standardu obiektu świadczącego usługę zakwaterowania, za każdy nocleg od każdej osoby korzystającej z tej usługi, ściśle z tym związana jest konieczność skategoryzowania każdego obiektu – czy to będzie mieszkanie wynajmowane turystom, czy kemping, czy luksusowy hotel.

Tak pobierana opłata powinna przynosić rocznie 500-600 milionów złotych. Dzięki temu roczny budżet, którym dysponuje POT, miałby wzrosnąć z obecnych około 100 milionów złotych do 150-180 milionów złotych.

Podatek dla turystów wypoczywających za granicą

Inną nowością była zapowiedź ministra, że nie wyklucza on, że opłatą byliby też obciążeni klienci biur podróży, wyjeżdżający za granicę. Wspomniał o tym w reakcji na zastrzeżenie hotelarzy, którzy uważają, że nałożenie opłaty na gości hoteli spowoduje pogorszenie ich pozycji, a przez to upośledzenie turystyki krajowej, w konfrontacji z konkurencją zagraniczną.

Tą informacją był szczególnie zainteresowany prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski. Według naszych informatorów (większość zastrzegła sobie anonimowość) miał zwrócić uwagę, że Polska byłaby chyba jedynym krajem na świecie, który opodatkowałby turystów jadących na wycieczki zorganizowane, pod pretekstem gromadzenia funduszy na promocję. Chciał w tym kontekście wiedzieć, który kraj miałby być za te pieniądze promowany? Minister wyjaśnił, że Polska.

Czytaj więcej

Nitras ujawnia: Planowana opłata turystyczna to złotówka od gwiazdki. Kto zarobi?

Trzecią nowością była informacja, że nowy podatek miałby wejść w życie od początku 2026 roku. Wcześniej minister zapowiadał, że przedstawi projekt nowej ustawy jeszcze w tym roku, tak aby opłata i najem krótkoterminowy były uregulowane od 2025 roku. Dzisiaj przesuwa tę datę, ale nadal deklaruje, że zasady najmu chce wdrożyć wcześniej niż to nakazuje ostateczny termin wyznaczony przez Unię Europejską, czyli przed majem 2026 roku – relacjonują nam uczestnicy spotkania.

Jak podkreślają, Nitras nie przedstawił żadnego projektu na piśmie, nie zadeklarował powołania wspólnego zespołu, nie obiecał wzięcia pod uwagę wątpliwości branży turystycznej. Chociaż na początku miał przyznać, że nie był świadomy zastrzeżeń tego środowiska i zadeklarować, że jeśli sprzeciwi się ono opłacie, jest gotów wycofać się z tego projektu.

Samorządy gospodarcze branży turystycznej zadowolone z „rozpoczęcia dialogu”

Zdaniem uczestników narady, minister Sławomir Nitras przekonał ich, że warto pracować nad ustawą. - Uznajemy argumenty, że opłata turystyczna przysłuży się naszemu środowisku, wzmacniając promocję Polski. Potrzebne jest też uregulowanie krótkotrwałego najmu. Nie polemizujemy z tymi celami, ale chcemy znać więcej szczegółów, jak ma to być zrobione – przyznaje prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski. Jak napisał on w mediach społecznościowych, jego organizacja „dziękuje Panu Ministrowi za podjęcie inicjatywy dialogu na rzecz wypracowania wspólnego stanowiska z branżą w sprawie planowanej legislacji. Jesteśmy gotowi do kolejnych, roboczych spotkań”.

Również Polska Izba Turystyki odnotowała spotkanie, zamieszczając informację w mediach społecznościowych. „Spotkanie miało na celu rozpoczęcie dialogu na rzecz wypracowania wspólnego stanowiska z branżą w sprawie planowanej legislacji. Minister Sławomir Nitras zaprezentował założenia do ustawy. Po prezentacji odbyła się żywa dyskusja i wymiana poglądów. Jesteśmy gotowi do kolejnych, roboczych spotkań” - czytamy.

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zareagował na list, jaki w połowie października wysłali do niego przedstawiciele branży hotelarskiej. Szefowie największych organizacji branżowych i właściciele obiektów prosili w nim polityka, by wyjaśnił, jak wyobraża sobie opłatę turystyczną, nad wprowadzeniem której jego resort właśnie pracuje. Wskazali, że opłata będzie obciążeniem dla ich branży, podniesie ceny wypoczynku, czym odstraszy turystów zagranicznych i krajowych, a dodatkowo tych drugich skłoni do wyjazdu za granicę. Prosili o poinformowanie ich, co projektuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, a najlepiej powołanie zespołu z ich udziałem, do prac nad przepisami o opłacie.

Pozostało 89% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Popularne Trendy
Rośnie skłonność Europejczyków do podróżowania. Ale nie Polaków
Popularne Trendy
Dolny Śląsk na ścieżce zrównoważonej turystyki. „Warto to dokończyć”
Popularne Trendy
Niemcy mają nową strategię dla turystyki. "W rozwoju przeszkadza biurokracja"
Materiał Promocyjny
Grupa Volkswagen nie zwalnia. 30 nowości to dopiero początek.
Popularne Trendy
Niemcy zadowoleni z sezonu letniego. "Rośnie marka naszego kraju"