Jak podaje Visit Sweden, inicjatywa „The 72 hour cabin”, czyli „Chata na 72 godziny” ma pokazać, że trzy dni spędzone w otoczeniu szwedzkiej przyrody pomagą osobom z różnych stron świata wyciszyć się i poczuć się lepiej. Organizacja przypomina, że Szwecja od lat zajmuje wysoką pozycję w różnorodnych klasyfikacjach indeksu jakości życia, a 90 procent Szwedów uważa, że czas spędzony w otoczeniu przyrody wzmacnia poczucie sensu. Prawie 50 procent z nich co najmniej raz w tygodniu wybiera się na odpoczynek na świeżym powietrzu. 95 procent powierzchni kraju to zaś tereny niezamieszkałe.
W ramach nowego projektu pięć osób pracujących w najbardziej stresujących zawodach – między innymi oficer niemieckiej policji, francuski taksówkarz i brytyjski dziennikarz radiowy – będzie miało szansę spróbować szwedzkiego stylu życia w bezpośrednim kontakcie z naturą.
– Dla wielu Szwedów przyroda jest źródłem sił życiowych i odskocznią pomagającą w rozwoju duchowym, elementem sprzyjającym szczęściu i podnoszącym jakość życia. W ramach projektu „Chata na 72 godziny” chcemy umożliwić ludziom z różnych krajów świata zrozumienie więzi, jaka łączy Szwedów z naturą, i zachęcić cudzoziemców do odwiedzania kraju, w którym dzika przyroda jest niemal wszędzie na wyciągnięcie ręki – wyjaśnia, cytowana w komunikacie prasowym, Jennie Skogsborn Missuna, dyrektor działu doświadczeń w Visit Sweden.
Każdy z uczestników projektu zamieszka w konstrukcji przypominającej dom ze ścianami z przezroczystego szkła, dzięki czemu ich kontakt z naturą będzie maksymalnie bliski. W tym czasie Walter Osika i Cecilia Stenfors – badacze z Karolinska Institute w Sztokholmie – będą obserwować ich samopoczucie.
Część projektu poświęcona zebraniu danych odbędzie się w dniach 7–10 września, a jego wyniki zostaną ogłoszone publicznie 10 października. Uczestnicy przedsięwzięcia będą żyli wśród szwedzkiej przyrody, pływali, łowili ryby i przygotowywali jedzenie na ruszcie. Szklane chatki znajdują się na wyspie Henriksholm, dwie godziny drogi na północ od Goeteborga w zachodniej Szwecji. W miejscu tym 60 procent terenu to lasy, a pozostałe 40 procent zajmują górskie pastwiska.