– To pewna wiadomość – podkreśla Giovanni Bastianelli, dyrektor generalny ENIT w rozmowie z Turystyką.rp.pl. – Jutro w tej sprawie spotykam się z Ambasadorem Republiki Włoskiej w Polsce oraz Włoską Izbą Przemysłowo-Handlową w Warszawie. Prawdopodobnie biuro będzie miało siedzibę przy Marszałkowskiej 72, czyli w budynku, gdzie mieści się też Włoski Instytut Kultury – dodaje.
Początkowo ENIT wznowi działalność w jednoosobowej obsadzie, wyłonionej w drodze konkursu. Biuro powinno zostać otwarte jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku.
– Zasięgiem tej placówki zamierzamy objąć co najmniej Kraje Bałtyckie – informuje Bastianelli. W Europie ENIT ma swoje przedstawicielstwa w Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Austrii, Szwecji i Rosji, gdzie biuro liczy aż siedem osób.
– Ponieważ Polacy poznali już nasze duże miasta – Rzym, Wenecję, Florencję, Mediolan – podczas tygodniowych wycieczek objazdowych, będących najpopularniejszą formą zwiedzania naszego kraju wśród waszych rodaków, teraz naszym celem jest przybliżenie turystom znad Wisły małych miasteczek i miejscowości, ich tradycji i kultury, również lokalnych produktów, rzemiosła artystycznego oraz tak zwanej turystyki zrównoważonej – podkreśla Bastianelli.
Za dwa lata ENIT będzie obchodził 100-lecie działalności. Powstał zaraz po I wojnie światowej jako Narodowa Agencja do spraw Rozwoju Przemysłu Turystycznego. ENIT pełni podobną rolę do Polskiej Organizacji Turystycznej – zajmuje się promocją turystyki kraju za granicą.