Nagrody Dziedzictwa Europejskiego Europa Nostra to jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień promujących najlepsze praktyki związane z ochroną dziedzictwa. Ustanowiła je w 2002 roku Komisja Europejska, a przyznaje Europa Nostra – federacja organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy (przewodniczy jej śpiewak operowy Plácido Domingo).
Jury rozpatrzyło 149 zgłoszeń z 34 państw europejskich. Ostatecznie wyłoniło 25 laureatów z 16 krajów, przyznając im nagrody w czterech kategoriach: konserwacja zabytków, badania naukowe, ochrona dziedzictwa oraz edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości.
Uznanie w oczach jurorów znalazły dwa polskie przedsięwzięcia: rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalne, edukacyjne i turystyczne górniczego kompleksu Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu (kategoria konserwacja) oraz projekt edukacyjny Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pod hasłem „Miejsce przy królewskim stole”, czyli cykl wykładów, konferencji naukowych i warsztatów poświęconych kuchni dworskiej (kategoria edukacja, szkolenie i zwiększanie świadomości).
Wśród nagrodzonych projektów znalazły się także między innymi renowacja kaplicy Świętego Całunu w Turynie, zniszczonej przez pożar w 1997 roku, cyfrowe archiwum Romów – zbiór materiałów prezentujących ich kulturę i historię oraz program szkoleniowy dla specjalistów z Syrii zajmujących się dziedzictwem kulturowym, którzy musieli wyjechać ze swojego kraju.
Jury przyznało również nagrodę specjalną. Tym razem trafiła ona do paryskiej straży pożarnej. Strażacy we współpracy z policją i konserwatorami zabytków walczyli z pożarem, który wybuchł w 15 kwietnia w katedrze Notre Dame, skutecznie chroniąc główną konstrukcję zabytku i bezcenne artefakty w jego wnętrzu przed całkowitym zniszczeniem – głosi werdykt jurorów.