Spotkanie członków Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA) odbywa się w Atenach. Poranne głosowanie przyniosło rozstrzygnięcie – wybrano prezesa. Za Niewiadomskim głosowały 22 państwa, na jego kontrkandydata, Chorwata Borisa Zgombę – sześć. Niewiadomski był już prezesem ECTAA od 2018 roku, będzie to więc jego druga kadencja. Kadencja trwa zwykle dwa lata, ale ze względu na przedłużenie o pół roku obecnej (pandemia), kolejna będzie liczyć już tylko 1,5 roku.
Na wiceprezesa wybrano Hiszpankę, Evę Blasco Garcię. Dostała 20 głosów poparcia. Skarbnikiem organizacji został natomiast Grek Marios Kammenos. Wszyscy pełnili te same funkcje w poprzedniej kadencji.
CZYTAJ TEŻ: Paweł Niewiadomski prezesem PIT na trzecią kadencję
ECTAA ma duży wpływ na prawodawstwo unijne dotyczące branży turystycznej. Lobbowała między innymi na rzecz korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań w unijnej dyrektywie turystycznej lub złagodzenia przepisów idących zbyt daleko w rozwiązaniach prokonsumenckich. Jest też partnerem dla IATA w negocjowaniu warunków dla agentów sprzedających bilety lotnicze lub dla ministrów turystyki w poszczególnych państwach.
Do ECTAA należą narodowe organizacje zrzeszające przedsiębiorców turystycznych z poszczególnych krajów (jak PIT). Szacuje się, że w ten sposób ECTAA reprezentuje około 70 tysięcy podmiotów z 29 krajów, czyli 26 krajów Unii Europejskiej (bez Luksemburga), Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii. W głosowaniu na władze organizacji, każdy kraj ma jeden głos. Do ECTAA należą też „członkowie międzynarodowi” – Maroko Tunezja i Malezja. Ale nie przysługuje im prawo głosu.