Austriacy celebrują 200 lat „Cichej nocy”

Nelly Kamińska

Najsłynniejsza kolęda świata kończy w tym roku 200 lat. Z tej okazji 13 austriackich miejscowości związanych z pieśnią i jej twórcami realizuje wspólny projekt „Kraina cichej nocy”

W 1816 roku młody wikary z Salzburga Joseph Mohr, pełniący posługę duszpasterską w alpejskiej wiosce Mariapfarr, napisał wiersz zaczynający się od słów „Cicha noc, święta noc”. Dwa lata później w Oberndorfie organista Franz Xaver Gruber skomponował do niego melodię. W Wigilię 1818 roku podczas pasterki w kościele św. Mikołaja w Oberndorfie Mohr i Gruber zaśpiewali kolędę pierwszy raz – na dwa głosy i przy akompaniamencie gitary.

Tak rozpoczęła się historia najsłynniejszej kolędy świata śpiewanej dziś w ponad 300 językach i dialektach przez dwa miliardy ludzi. „Cicha noc” zyskała status światowej pieśni pokoju, a w 2011 roku trafiła na austriacką listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. „«Cicha noc» – znaczenie kolędy kiedyś i dziś” to temat konferencji zorganizowanej wczoraj w Warszawie przez Narodowe Biuro Promocji Austrii austria.info. O kulturowym i muzycznym fenomenie kolędy dyskutowali w świątecznej scenerii muzykolog i kompozytor Edward Sielicki, konsultantka muzyczna Agnieszka Kulczycka, znawca muzyki kościelnej ksiądz Grzegorz Poźniak, przewodniczka po Austrii Izabela Gartner oraz dziennikarka muzyczna Anna Dębowska.

Jak mówi Urszula Kalinowska z austria.info, konferencja miała również cel edukacyjny – wedle przeprowadzonych przez ośrodek badań aż 96 procent Polaków mylnie przekonanych jest o polskim pochodzeniu „Cichej nocy”.

Warszawskie spotkanie zainagurowało cykl dyskusji z udziałem ekspertów, które odbędą się w Krakowie, Hamburgu, Pradze, Moskwie, Petersburgu, Mediolanie i Nowym Jorku.

Centrum obchodów jubileuszu jest Austria. 13 miejscowości w trzech landach (Salzburg, Tyrol i Górna Austria), z którymi związani byli twórcy pieśni i jej pierwsi propagatorzy, wspólnie organizuje projekt „Kraina cichej nocy”. Ma on przybliżyć turystom historię powstania kolędy i jej wielkiej światowej popularności. Między 29 września a 3 lutego 2019 roku czynne będą okolicznościowe wystawy w muzeach m.in. w Salzburgu, Arnsdorfie, Oberndorfie, Hallein, Wagrain i Mariapfarr. W Hintersee otwarty zostanie nowy szlak tematyczny poświęcony Josephowi Mohrowi. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie premiera musicalu „Meine Stille Nacht” (24 listopada, teatr Felsenreitschule w Salzburgu) z muzyką Johna Debneya, twórcy muzyki m.in. do „Pasji” Mela Gibsona.

Program obchodów wraz z propozycjami wycieczek i pakietami pobytowymi dostępny jest na stronie internetowej stillenacht.com w wersji niemieckiej, angielskiej, włoskiej, polskiej i czeskiej.

– Jubileusz promujemy na kluczowych dla nas rynkach, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Czechach, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych i oczywiście w Polsce. Polacy zajmują obecnie ósme miejsce w rankingu nacji odwiedzających Austrię. W ubiegłym roku wykupili u nas ponad 1,8 miliona noclegów. Polski rynek rośnie bardzo szybko, a jeśli wzrost postępować będzie w takim tempie jak dotąd, rok 2018 powinniśmy zamknąć liczbą 2 milionów noclegów – mówi szefowa polskiego ośrodka austria.info Gabriele Lenger.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowy lipiec lotniska w Babimoście

W lipcu lotnisko w podzielonogórskim Babimoście obsłużyło ponad 4,5 tysiąca pasażerów. To drugi najlepszy ...

Szefowa Cooka: Możliwe jest reaktywowanie Neckermanna

Stefanie Berk, prezes niemieckiego Thomasa Cooka, widzi szansę na przywrócenie działalności biur podróży należących ...

Dyrektor IATA: Europejskie niebo jest za drogie

Dajmy pasażerom wybrać, jakim środkiem transportu chcą podróżować. Na litość boską, przecież nie można ...

Enter Air zabezpieczy się przed przejęciem

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt spółki Enter Air związany z dopuszczeniem do obrotu akcji ...

Betlej: Touroperatorzy, trzymajcie kciuki za Merkel

Polscy touroperatorzy powinni trzymać kciuki za Angelę Merkel i Jeana-Claude’a Junckera, żeby pozostali na ...

Na Białoruś bez wiz, byleby przez Mińsk

Białoruś znosi obowiązek wizowy wobec obywateli 80 krajów, w tym wszystkich państw Unii Europejskiej, ...