Bańka: Nowoczesny POT narzędziem ministerstwa

MSIT

Powołanie Społecznej Rady Turystyki, unowocześnieni Polskiej Organizacji Turystycznej i przygotowanie ustawy o wdrożeniu unijnej dyrektywy – to zadania resortu turystyki na ten rok, mówi minister sportu i turystyki Witold Bańka

Witold Bańka wziął w środę udział w konferencji prasowej razem z premier Beatą Szydło, w ramach trwającego od kilku dni przeglądu prac poszczególnych resortów. Większą część podsumowania roku 2016 i zapowiedzi działań na kolejny, poświęcił sprawom sportu. Ale miał też pakiet tematów turystycznych.

Jako cel swojego resortu na 2017 rok wymienił „zwiększenie dobrych wskaźników turystycznych”. Jak mówił, resort szykuje (zajmuje się tym POT) dwa „atrakcyjne cenowo weekendy”. Chodzi o powtórzenie zeszłorocznej akcji „Polska. Zobacz Więcej – weekend za pół ceny”. I to dwa razy 31 marca – 2 kwietnia i 6 – 8 października. „Liczymy, że „Weekend za pół ceny” stanie się w Polsce nową, turystyczną tradycją”.

Bańka zapowiedział też powołanie w lutym Społecznej Rady Turystyki. Ma to być „ciało konsultacyjne i doradcze ministra”, w którym zasiądą „eksperci szeroko rozumianej branży turystycznej”. Rada będzie wspierać ministra „w kształtowaniu i prowadzeniu polityki turystycznej kraju”.

Bańka widzi też potrzebę zmian w Polskiej Organizacji Turystycznej poprzez znowelizowanie ustawy o POT. Po co? „Zwiększona zostanie aktywność i skuteczność działań w obszarze turystyki. Po zmianie ustawy POT będzie nowoczesną agencją promocji turystyki w kraju i za granicą”, a „zmiany pozwolą na wprowadzenie rzeczywistych narzędzi nadzoru ze strony ministra”.

Wiceminister sportu i turystyki odpowiedzialny za turystykę, Dawid Lasek, wyjaśniał w rozmowie z nami w grudniu, że ministerstwu chodzi o „wzmocnienie tej instytucji i doprowadzenie do sytuacji, że jest to instytucja w gestii ministra do spraw turystyki, a nie samoistny, autonomiczny byt zajmujący się promocją”. – Tę reformę zrobimy w porozumieniu z POT-em – dodał.

Bańka podczas konferencji zapewnił też, że w ministerstwie trwają intensywne prace nad zmianą przepisów ustawy o imprezach i usługach turystycznych, które mają doprowadzić do dopasowania ich do wymagań Unii Europejskiej (wdrożenie turystycznej dyrektywy z października 2015 roku). Państwa członkowskie mają obowiązek opublikowania nowych przepisów do 1 stycznia 2018 roku.

Minister wskazał jeszcze na sukcesy w turystyce z pierwszego roku rządów. Zaliczył do nich powołanie ustawą Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, jako drugiego filaru zabezpieczeń dla klientów biur podróży. „Działamy na rzecz bezpieczeństwa polskich turystów za granicą, wprowadziliśmy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Polacy zostali objęci gwarancjami, które pozwalają zwrócić im sto procent kosztów podróży, a także zapewnić bezpieczny powrót do kraju, w przypadku niewypłacalności biura podróży”.

Bańka chwalił też program 500+, dzięki któremu „wiele polskich rodzin wypoczywało w kraju”.

Mogą Ci się również spodobać

Linie lotnicze powinny mieć gwarancje na wypadek bankructw

Niemieccy przedsiębiorcy turystyczni domagają się wprowadzenia w przepisach zabezpieczeń dla wpłat klientów za kupione ...

Rzeszów – dwa razy więcej rejsów do Monachium

W letnim rozkładzie połączeń przyszłego roku Lufthansa zwiększy liczbę rejsów między Monachium a Portem ...

Hotele: Cztery gwiazdki bardziej odpowiadają gościom

W marcu średnia cena pokoju w polskich hotelach wyniosła 249,29 złotego, i była o ...

Paliwo drożeje, pasażerowie dopłacą

Z powodu wzrostu cen ropy naftowej linie lotnicze Qatar Airways i inni przewoźnicy mogą ...

Jaką walizkę możesz zabrać ze sobą do samolotu? Wytyczne linii lotniczych

Podróż samolotem wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą większej ilości niezbędnych rzeczy. Wtedy ...

Targi Lato w trzeci weekend kwietnia

Promocję polskich regionów i popularnych zagranicznych kurortów, a także tradycyjnej kuchni i wyrobów rzemieślniczych ...