Bańka: Nowoczesny POT narzędziem ministerstwa

MSIT

Powołanie Społecznej Rady Turystyki, unowocześnieni Polskiej Organizacji Turystycznej i przygotowanie ustawy o wdrożeniu unijnej dyrektywy – to zadania resortu turystyki na ten rok, mówi minister sportu i turystyki Witold Bańka

Witold Bańka wziął w środę udział w konferencji prasowej razem z premier Beatą Szydło, w ramach trwającego od kilku dni przeglądu prac poszczególnych resortów. Większą część podsumowania roku 2016 i zapowiedzi działań na kolejny, poświęcił sprawom sportu. Ale miał też pakiet tematów turystycznych.

Jako cel swojego resortu na 2017 rok wymienił „zwiększenie dobrych wskaźników turystycznych”. Jak mówił, resort szykuje (zajmuje się tym POT) dwa „atrakcyjne cenowo weekendy”. Chodzi o powtórzenie zeszłorocznej akcji „Polska. Zobacz Więcej – weekend za pół ceny”. I to dwa razy 31 marca – 2 kwietnia i 6 – 8 października. „Liczymy, że „Weekend za pół ceny” stanie się w Polsce nową, turystyczną tradycją”.

Bańka zapowiedział też powołanie w lutym Społecznej Rady Turystyki. Ma to być „ciało konsultacyjne i doradcze ministra”, w którym zasiądą „eksperci szeroko rozumianej branży turystycznej”. Rada będzie wspierać ministra „w kształtowaniu i prowadzeniu polityki turystycznej kraju”.

Bańka widzi też potrzebę zmian w Polskiej Organizacji Turystycznej poprzez znowelizowanie ustawy o POT. Po co? „Zwiększona zostanie aktywność i skuteczność działań w obszarze turystyki. Po zmianie ustawy POT będzie nowoczesną agencją promocji turystyki w kraju i za granicą”, a „zmiany pozwolą na wprowadzenie rzeczywistych narzędzi nadzoru ze strony ministra”.

Wiceminister sportu i turystyki odpowiedzialny za turystykę, Dawid Lasek, wyjaśniał w rozmowie z nami w grudniu, że ministerstwu chodzi o „wzmocnienie tej instytucji i doprowadzenie do sytuacji, że jest to instytucja w gestii ministra do spraw turystyki, a nie samoistny, autonomiczny byt zajmujący się promocją”. – Tę reformę zrobimy w porozumieniu z POT-em – dodał.

Bańka podczas konferencji zapewnił też, że w ministerstwie trwają intensywne prace nad zmianą przepisów ustawy o imprezach i usługach turystycznych, które mają doprowadzić do dopasowania ich do wymagań Unii Europejskiej (wdrożenie turystycznej dyrektywy z października 2015 roku). Państwa członkowskie mają obowiązek opublikowania nowych przepisów do 1 stycznia 2018 roku.

Minister wskazał jeszcze na sukcesy w turystyce z pierwszego roku rządów. Zaliczył do nich powołanie ustawą Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, jako drugiego filaru zabezpieczeń dla klientów biur podróży. „Działamy na rzecz bezpieczeństwa polskich turystów za granicą, wprowadziliśmy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Polacy zostali objęci gwarancjami, które pozwalają zwrócić im sto procent kosztów podróży, a także zapewnić bezpieczny powrót do kraju, w przypadku niewypłacalności biura podróży”.

Bańka chwalił też program 500+, dzięki któremu „wiele polskich rodzin wypoczywało w kraju”.

Mogą Ci się również spodobać

53 letnie nowości od Air France KLM

Połączenia KLM-u z Gdańska i Transavii z Katowic, nowe kierunki z Paryża i Amsterdamu ...

Maroko: Dużo więcej miejsc dla Polaków

Na przyszły rok zapotrzebowanie na Maroko ze strony największych polskich touroperatorów jest tak duże, ...

Premier Nowej Zelandii: Jeszcze długo nie otworzymy granic

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern stwierdziła, że jej kraj nie otworzy granic dla reszty ...

Prezes TUI Deutschland: W Polsce gramy fair

Chcemy zapewnić wakacje zarówno klientom z małym budżetem, jak i tym z grubym portfelem. ...

Grecja – jak opodatkować mieszkania w Airbnb

Jeśli wynajmujesz mieszkanie turystom, ale im nie sprzątasz ani nie zmieniasz pościeli, nie jesteś ...

Cracovia popłynie do Ystad

Jutro prom Cracovia wyruszy w swój pierwszy rejs do szwedzkiego portu w Ystad – ...