Kuba w Warszawie: Przyjeżdżajcie, inwestujcie

Filip Frydrykiewicz

W zeszłym roku Polacy byli pod względem liczebności turystów dwunastą nacją na Kubie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w przyszłości byli choćby na szóstym miejscu – przekonywali przedstawiciele Kuby na targach Lato 2017

– Zainteresowanie Kubą rośnie wśród Polaków z każdym rokiem – zaczął prezentację David Lobaina Frometa, radca Ambasady Republiki Kuby ds. turystyki. – To naturalne, bo na Kubie jest nie tylko biały piasek, słońce i morze, lecz także spotyka się tu miłych ludzi, a kraj jest piękny i przyjazny.

Tylko w tym roku, od stycznia do marca, przyjazdy na Kubę wzrosły o 19 procent. Na wyspę przybyło w tym czasie 1,29 miliona ludzi. Rok wcześniej było to 1,09 miliona. Najszybciej przybywa turystów zawijających do marin. Wzrost w grupie żeglarzy sięgnął w tym czasie 438 procent (z 402 w pierwszym kwartale 2016 roku do 1,59 tysiąca w tym roku).

Na Kubę najliczniej przyjeżdżają Kanadyjczycy (192,14 tysiąca w pierwszym kwartale 2017 roku), Amerykanie (66,17 tysiąca), Kubańczycy mieszkający poza granicami kraju (43,07 tysiąca), Francuzi, Niemcy, Włosi, Brytyjczycy, Hiszpanie, Rosjanie, Argentyńczycy, Meksykanie i – na 12. miejscu – Polacy. Od początku tego roku na Kubie pojawiło się ich 5,5 tysiąca, czyli o 64 procent więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Jeśli wziąć jednak pod uwagę dynamikę wzrostu, klasyfikacja układa się już inaczej. Na Kubie najszybciej przybywa turystów z Rosji (w pierwszym kwartale 2016 roku było ich 4,5 tysiąca, a w tym roku 10,5 tysiąca), ze Stanów Zjednoczonych (wzrost z 30 tysięcy do 66,2 tysiąca) i właśnie z Polski (wzrost z 3,4 tysiąca do 5,5 tysiąca).

Kubańczycy podają, że 95,3 procent turystów, którzy odwiedzili w zeszłym roku wyspę, wyjechało z niej usatysfakcjonowanych z pobytu. Odsetek tych, którzy wrócili, bo podobały im się wcześniejsze wakacje, sięgnął zaś 40 procent.

Jednak kubańska delegacja nie przyjechała na targi tylko po to, by opowiadać o sukcesach w turystyce. Poszukiwała też inwestorów zainteresowanych rozwijaniem kubańskiej infrastruktury turystycznej, zwłaszcza hoteli, marin i pól golfowych. Przygotowanych i czekających już tylko na pojawienie się zagranicznych partnerów jest 25 projektów unowocześnienia hoteli, 80 związanych z zarządzaniem obiektami noclegowymi i 5 zarządzania marinami.

– Zapraszamy Polaków na targi FitCuba. To impreza nie tylko turystyczna. Prezentuje też inwestycje szukające zagranicznych partnerów. W tym roku szczególną promocję przewidziano dla miasta Holguín, na wschodzie wyspy – zapowiadał Frometa. – Na imprezie będą z pewnością Niemcy, bo oni mają już bezpośrednie połączenia lotnicze z naszym krajem. Chcielibyśmy, żeby takie loty pojawiły się i w Polsce – dodał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Szczecinie stanie cyrkowy ibis Styles

Ibis Styles Szczecin Stare Miasto – tak będzie się nazywał hotel sieci AccorHotels pod ...

W 2019 roku grecka turystyka przyhamuje

Brexit, powrót Turcji, duże obciążenie podatkami i wynajem krótkoterminowy prowadzony na coraz szerszą skalę ...

Jarosław Kuźniar opowie o trendach w turystyce

Panele z udziałem ekspertów, warsztaty prowadzone przez praktyków i konkurs Tourism Trends Awards czekają ...

Emilewicz poddana kwarantannie, pakiet osłonowy odsunięty

Dułgo i z napięciem wyczekiwany przez branżę turystyczną rządowy pakiet rozwiązań osłonowych dla przedsiębiorców, ...

Brytyjskie MSZ: Uważajcie na jarmarkach

Szwedzkie i szwajcarskie jarmarki bożonarodzeniowe mogą być potencjalnym celem ataku terrorystów – uważa brytyjskie ...

W niemieckich biurach podróży jest już lato 2021

Touroperatorzy ETI i TUIfly ogłosili już programy na lato 2021 roku, a Sun Express ...