Kuba w Warszawie: Przyjeżdżajcie, inwestujcie

Filip Frydrykiewicz

W zeszłym roku Polacy byli pod względem liczebności turystów dwunastą nacją na Kubie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w przyszłości byli choćby na szóstym miejscu – przekonywali przedstawiciele Kuby na targach Lato 2017

– Zainteresowanie Kubą rośnie wśród Polaków z każdym rokiem – zaczął prezentację David Lobaina Frometa, radca Ambasady Republiki Kuby ds. turystyki. – To naturalne, bo na Kubie jest nie tylko biały piasek, słońce i morze, lecz także spotyka się tu miłych ludzi, a kraj jest piękny i przyjazny.

Tylko w tym roku, od stycznia do marca, przyjazdy na Kubę wzrosły o 19 procent. Na wyspę przybyło w tym czasie 1,29 miliona ludzi. Rok wcześniej było to 1,09 miliona. Najszybciej przybywa turystów zawijających do marin. Wzrost w grupie żeglarzy sięgnął w tym czasie 438 procent (z 402 w pierwszym kwartale 2016 roku do 1,59 tysiąca w tym roku).

Na Kubę najliczniej przyjeżdżają Kanadyjczycy (192,14 tysiąca w pierwszym kwartale 2017 roku), Amerykanie (66,17 tysiąca), Kubańczycy mieszkający poza granicami kraju (43,07 tysiąca), Francuzi, Niemcy, Włosi, Brytyjczycy, Hiszpanie, Rosjanie, Argentyńczycy, Meksykanie i – na 12. miejscu – Polacy. Od początku tego roku na Kubie pojawiło się ich 5,5 tysiąca, czyli o 64 procent więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Jeśli wziąć jednak pod uwagę dynamikę wzrostu, klasyfikacja układa się już inaczej. Na Kubie najszybciej przybywa turystów z Rosji (w pierwszym kwartale 2016 roku było ich 4,5 tysiąca, a w tym roku 10,5 tysiąca), ze Stanów Zjednoczonych (wzrost z 30 tysięcy do 66,2 tysiąca) i właśnie z Polski (wzrost z 3,4 tysiąca do 5,5 tysiąca).

Kubańczycy podają, że 95,3 procent turystów, którzy odwiedzili w zeszłym roku wyspę, wyjechało z niej usatysfakcjonowanych z pobytu. Odsetek tych, którzy wrócili, bo podobały im się wcześniejsze wakacje, sięgnął zaś 40 procent.

Jednak kubańska delegacja nie przyjechała na targi tylko po to, by opowiadać o sukcesach w turystyce. Poszukiwała też inwestorów zainteresowanych rozwijaniem kubańskiej infrastruktury turystycznej, zwłaszcza hoteli, marin i pól golfowych. Przygotowanych i czekających już tylko na pojawienie się zagranicznych partnerów jest 25 projektów unowocześnienia hoteli, 80 związanych z zarządzaniem obiektami noclegowymi i 5 zarządzania marinami.

– Zapraszamy Polaków na targi FitCuba. To impreza nie tylko turystyczna. Prezentuje też inwestycje szukające zagranicznych partnerów. W tym roku szczególną promocję przewidziano dla miasta Holguín, na wschodzie wyspy – zapowiadał Frometa. – Na imprezie będą z pewnością Niemcy, bo oni mają już bezpośrednie połączenia lotnicze z naszym krajem. Chcielibyśmy, żeby takie loty pojawiły się i w Polsce – dodał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Awaria systemu Ryanaira wywołała chaos na lotniskach

Tymczasowa awaria na stronie internetowej i aplikacji mobilnej Ryanaira spowodowała ogromny chaos i opóźnienia ...

Polacy chcą CPK  i kolei dużych prędkości

Polacy uważają, że nowe lotnisko przesiadkowe jest potrzebne – wynika z badań Instytutu Badań ...

Betlej: Turystyka potrzebuje wyższych płac

Bez podniesienia wynagrodzeń w sferze budżetowej turystyce wyjazdowej grozi wyhamowanie. Czy rząd będzie hojny ...

Exim Tours w nowoczesnej odsłonie internetowej

Biuro podróży Exim Tours unowocześnia stronę internetową. Serwis ma ułatwiać życie klientom i pozwalać ...

OSAT: Turysto, nie panikuj, jesteś w dobrych rękach

„Covid odwołał Ci wyjazd? Sprawdź co zrobić” – pod tym tytułem Polskie Stowarzyszenie Agentów ...

Turcja szuka sobie nowego logo

Ministerstwo Turystyki Turcji ogłosiło przetarg na stworzenie nowego logo i hasła promocyjnego. Poza tym, ...