Leśnicy sprawdzają, czego oczekują turyści

Pixabay

Wiosenne badania turystyki przeprowadzone zostaną w Puszczy Kozienickiej na Mazowszu. Leśnicy chcą poznać oczekiwania osób odwiedzających lasy, by w przyszłości poprawić ofertę rekreacyjną tego miejsca

Puszcza Kozienicka to jeden z najcenniejszych pod względem przyrodniczym kompleksów leśnych w kraju. Jest położona ok. 80 kilometrów na południe od Warszawy.

Jak opisuje rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Edyta Nowicka przyroda w lasach osiągnęła właśnie pełnię wiosennego rozwoju, dlatego leśnicy przystępują do realizacji kolejnego cyklu badań prowadzonych wraz z wiedeńskim Universitaet fuer Bodenkultur (BOKU). Według rzeczniczki badania umożliwią leśnikom poznanie potrzeb i oczekiwań osób odwiedzających Puszczę Kozienicką. Badania prowadzone będą dwukrotnie: w czwartek i w niedzielę. Leśnicy obecni będą w najpopularniejszych miejscach puszczy, m.in. ścieżce dydaktycznej „Królewskie Źródła” i przy zalewie w Siczkach. Badania obejmują m.in. automatyczny pomiar natężenia ruchu turystycznego w wybranych lokalizacjach za pomocą czujników, wywiady z użytkownikami lasów oraz ankiety internetowe.

Zdaniem Nowickiej Puszczę Kozienicką warto odwiedzić w najbliższych dniach nie tylko po to, by podzielić się swoją opinią z ankieterami, ale także ze względu na walory budzącej się do życia przyrody. Szczególnie – jak podkreśliła rzeczniczka – lasy na siedliskach grądowych wyglądają wiosną bardzo atrakcyjnie.

– Dostęp światła słonecznego do dna lasu, który będzie znacznie ograniczony po rozwinięciu się liści drzew, pozwala obecnie na bujny rozwój roślinności runa – wyjaśnia Nowicka. Dodaje, że obecnie w kozienickich lasach można podziwiać łanowo kwitnące zawilce, przylaszczki, czosnek niedźwiedzi i wiele innych gatunków grądowych roślin, których nie można zobaczyć w innych porach roku.

Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Kozienicka” obejmuje powierzchnię ponad 30 tysięcy hektarów. W jego skład wchodzą Nadleśnictwa Kozienice, Radom i Zwoleń. Jednym z najbardziej popularnych miejsc na terenie Puszczy Kozienickiej jest licząca 3 kilometry ścieżka dydaktyczna „Królewskie źródła”. Na długości około pół kilometra biegnie wzdłuż malowniczo meandrującej rzeczki Zagożdżonki. Rozlewiska rzeki można podziwiać z tarasu widokowego i drewnianych pomostów. Nazwa ścieżki pochodzi od lokalnej nazwy źródła, z którego, według miejscowej tradycji, czerpiąc wodę, gasił pragnienie król Władysław Jagiełło. Król często polował w lasach obecnej Puszczy Kozienickiej, a stacjonował w pobliskiej Jedlni. W opinii okolicznych mieszkańców woda z „Królewskiego źródła” ma specyficzne właściwości smakowe i zdrowotne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wybierasz się w podróż koleją? Uważaj, bo zmienia się rozkład jazdy

W niedzielę wejdzie w życie nowy, zimowy rozkład jazdy na kolei. Będą nowe połączenia, ...

Niemcy w lipcu wybierali Turcję i Egipt

Turcja i Egipt to najczęściej wybierane przez Niemców lipcowe kierunki wakacyjne. W siódmym miesiącu ...

Rzym: Przyjedź, obejrzyj pomysły Leonarda

50 maszyn zaprojektowanych przez Leonarda da Vinci i jego rękopisy można oglądać w otwartym ...

Włochy – czerwony alert z powodu upałów

W 18 włoskich miastach ogłoszono stan alarmowy – meteorolodzy zapowiadają rekordowe upały, w wielu ...

Strajk w Alitalii

Z powodu strajku kontrolerów lotu i części personelu naziemnego Alitalia odwołała 40 procent dzisiejszych ...

Alarm Urbanistyczno-Architektoniczny w Zakopanem

Na wzór Alarmu Smogowego w Zakopanem powstał Alarm Urbanistyczno-Architektoniczny. Ma on powstrzymać wielkopowierzchniowe budownictwo ...