Przejście między Palazzo Vecchio a Galerią Uffizi otwarte

Filip Frydrykiewicz

Po kilkuset latach we Florencji ponownie otwarto i udostępniono zwiedzającym przejście między Palazzo Vecchio a Galerią Uffizi. – To historyczne wydarzenie – mówi minister kultury Włoch Dario Franceschini

Przejście, które łączy oba budynki muzealne na wysokości około 10 metrów, to pierwszy odcinek tzw. Trasy Księcia, jaka ma być wkrótce oddana do użytku. Tę trasę spacerowa zbudowano na zamówienie Medyceuszy według projektu architekta Giorgia Vasariego w 1565 roku. Łącznik miał zapewniać florenckim książętom bezpieczne poruszanie się między Palazzo Vecchio, który był ich oficjalną siedzibą rządową, a rezydencją w Palazzo Pitti (obecnie galeria). Przejście, zwane Corridoio Vasariano, biegnie nad rzeką Arno i po moście Ponte Vecchio. Liczy tysiąc metrów. Wewnątrz wiszą obrazy, które nie zmieściły się w galerii głównej muzeum.

Otwartym dla zwiedzających odcinkiem korytarza między XIV-wiecznym Starym Pałacem na Piazza della Signoria a galerią bezcennych dzieł sztuki można przejść mając bilet, który upoważnia do zobaczenia obu tych historycznych obiektów.

Na tym stosunkowo wąskim odcinku ruch turystów jest jednak ograniczony. Dlatego trzeba uprzednio zarezerwować miejsce w grupie. Każda będzie liczyć maksimum 25 osób.

– Określenia „historyczne wydarzenie” należy używać z umiarkowaniem, ale w tym wypadku można się nim posłużyć – powiedział minister Franceschini, który otworzył zabytkowy korytarz.

Szef resortu kultury przypomniał, że łącznik był zamknięty przez kilka wieków, a otwierany jedynie przy nadzwyczajnych okazjach. Minister ocenił, że przygotowywana Trasa Księcia będzie jedynym takim szlakiem na świecie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Boeing sprawdza instalację elektryczną w Maxach

Boeing i urząd lotnictwa FAA potwierdziły, że badają problem okablowania w boeingach B737 MAX, ...

Egipt odzyskuje turystów

15 procent PKB wyniosą w tym roku przychody z turystyki w Egipcie – twierdzi ...

Emirates polecą do Meksyku przez Barcelonę

Na 9 grudnia linie lotnicze Emirates zapowiedziały otwarcie codziennego połączenia z Dubaju do portu ...

Ryanair z siódemką nowych tras na Ukrainę

Ryanair ogłosił 7 nowych tras z Polski do Kijowa i Lwowa. Ukraina jest 36 ...

Dwa piętra wakacyjnych inspiracji od TUI

Dwa piętra, 400 metrów kwadratowych i 15 pracowników – niemieckie TUI otworzyło w Hanowerze ...

Dar Młodzieży ruszy w rejs promujący Polskę

Rejs pod biało-czerwoną banderą uświetni setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i upowszechni na ...