Przejście między Palazzo Vecchio a Galerią Uffizi otwarte

Filip Frydrykiewicz

Po kilkuset latach we Florencji ponownie otwarto i udostępniono zwiedzającym przejście między Palazzo Vecchio a Galerią Uffizi. – To historyczne wydarzenie – mówi minister kultury Włoch Dario Franceschini

Przejście, które łączy oba budynki muzealne na wysokości około 10 metrów, to pierwszy odcinek tzw. Trasy Księcia, jaka ma być wkrótce oddana do użytku. Tę trasę spacerowa zbudowano na zamówienie Medyceuszy według projektu architekta Giorgia Vasariego w 1565 roku. Łącznik miał zapewniać florenckim książętom bezpieczne poruszanie się między Palazzo Vecchio, który był ich oficjalną siedzibą rządową, a rezydencją w Palazzo Pitti (obecnie galeria). Przejście, zwane Corridoio Vasariano, biegnie nad rzeką Arno i po moście Ponte Vecchio. Liczy tysiąc metrów. Wewnątrz wiszą obrazy, które nie zmieściły się w galerii głównej muzeum.

Otwartym dla zwiedzających odcinkiem korytarza między XIV-wiecznym Starym Pałacem na Piazza della Signoria a galerią bezcennych dzieł sztuki można przejść mając bilet, który upoważnia do zobaczenia obu tych historycznych obiektów.

Na tym stosunkowo wąskim odcinku ruch turystów jest jednak ograniczony. Dlatego trzeba uprzednio zarezerwować miejsce w grupie. Każda będzie liczyć maksimum 25 osób.

– Określenia „historyczne wydarzenie” należy używać z umiarkowaniem, ale w tym wypadku można się nim posłużyć – powiedział minister Franceschini, który otworzył zabytkowy korytarz.

Szef resortu kultury przypomniał, że łącznik był zamknięty przez kilka wieków, a otwierany jedynie przy nadzwyczajnych okazjach. Minister ocenił, że przygotowywana Trasa Księcia będzie jedynym takim szlakiem na świecie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rainbow: Archipelag Beztroski i znowu masz 20 lat

Biuro podróży Rainbow wystartowało na przełomie roku z kampanią wizerunkową pod tytułem „Archipelag Beztroski”. ...

Enter Air: Podniesiemy kapitał, kupimy samoloty

Enter Air ma już prospekt emisyjny, na podstawie którego zamierza przeprowadzić emisję do 2,3 ...

(Bo) jakość plaży zależy od ceny piwa

Nowa Kaledonia, włoska Liguria i japońska Okinawa – to tam znajdują się najdroższe plaże ...

Hiszpania szykuje pakiet pomocowy dla turystyki

Rząd Hiszpanii tworzy pakiet, który pomoże przedsiębiorcom turystycznym poradzić sobie ze skutkami kryzysu wywołanego ...

Wild: Centralne lotnisko to raj dla inwestorów

Dlaczego rząd wybrał Stanisławów, ile będzie kosztowało nowe lotnisko i jak władze zamierzają poradzić ...

LOT zatrudni na lotnisku

Polski przewoźnik rozpoczął rekrutację do pracy na Lotnisku Chopina w Warszawie w sezonie letnim. ...