Drożeją karnety narciarskie w Alpach

Bloomberg

Nawet 9 procent więcej będą musieli zapłacić tej zimy narciarze w Alpach. O tyle drożeją karnety na wyciągi

Portal narciarski Snowplaza przeprowadził analizę cen karnetów w głównych ośrodkach narciarskich Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch i Francji. Wynika z niej, że za 6-dniowy skipass w szczycie sezonu trzeba będzie zapłacić średnio o 4,3 euro (+2 procent) więcej niż rok temu. Największy wzrost cen zaserwują swoim gościom Niemcy. Korzystanie z kolejek w regionie Oberstdorf-Kleinwalsertal będzie kosztować 231,5 euro, czyli o 5,2 procent więcej niż poprzedniej zimy. W Górnej Bawarii jazda na nartach będzie natomiast o 7,1 procent droższa rok do roku (180 euro), a w Skiliftkarussell Winterberg narciarze zapłacą o 8,7 procent więcej. Mimo wysokiej podwyżki, region ten jest nadal jednym z najtańszych w Europie. Za karnet na 6 dni trzeba zapłacić 125 euro.

W Austrii w tym roku, w jednym z najpopularniejszych regionów, Obergurgl-Hochgurgl, sześciodniowy karnet kosztuje 285 euro od osoby, czyli o 6,3 procent więcej. Wzrost ceny związany jest tu także z dołączeniem do oferty wyciągów w Sölden. Znaczna podwyżka czeka też narciarzy wypoczywających w Ski Arlberg (+5 procent) i Kitzbühel (+3,9 procent). Najmniejszą podwyżkę, bo tylko o 3,2 procent, tej zimy zastaną narciarze – jeśli chodzi o największe austriackie regiony – w Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau, gdzie zapłacą za 6 dni zjeżdżania łącznie 100 kilometrami tras 228,5 euro.

Ceny rosną także we Włoszech. Przykładowo w regionie Dolomiti Superski w tym roku trzeba będzie zapłacić za korzystanie z wyciągów o 2,4 procent więcej niż poprzedniej zimy (294 euro). Z kolei w Sulden am Ortler będzie drożej o 4,3 procent (216,5 euro).

We Francji, w słynnych Trzech Dolinach narciarze muszą być przygotowani na wydatek na 6-dniowy karnet rzędu 300 euro, czyli o 2 procent więcej niż w sezonie 2016/2017. W Espace Killy (na przykład Val d’Isere, Tignes) będzie natomiast drożej o 2,5 procent (285 euro).

Wyjątkiem jest Szwajcaria, w której właściciele wyciągów kolejny już rok zrezygnowali z podnoszenia cen. Pobyt turystów zagranicznych w tym kraju ma być nawet tańszy, a to dzięki spadkowi wartości franka. Na przykład w regionie Engandyny (St Moriz) korzystanie z wyciągów ma kosztować o 5 procent mniej niż poprzedniej zimy, a w Matternhorn-Zermatt – o 4,9 procent. Niemniej szwajcarskie karnety pozostaną najdroższe w Europie. W tym pierwszym ośrodku kosztują w przeliczeniu 343 euro, a w drugim – 347 euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lauda uruchomi połączenie z Modlina do Wiednia

Lauda od marca 2020 roku zamierza latać spod Warszawy do Wiednia. Loty do stolicy ...

LOT połączy Warszawę z Ostrawą

Polski przewoźnik będzie latał na tej trasie pięć razy w tygodniu, od 30 marca. ...

W hotelach coraz więcej gości

Polska branża hotelowa przeżywa rozkwit. Ale obecny rok przyniesie wzrost kosztów, który może wyhamować ...

Setki dodatkowych policjantów w Jerozolimie

Izraelskie władze rozmieściły dziś w Jerozolimie setki policjantów. Dodatkowe siły skierowano po wezwaniach Palestyńczyków ...

Bezpieczne i luksusowe wakacje 2020

Trendy i nowości biura podróży CARTER®   www.carter.eu Jak wiadomo sytuacja wyjazdowa rozwija się bardzo ...

Lotnisko Chopina otwarte po awaryjnym lądowaniu

Warszawskie Lotnisko Chopina zostało otwarte po awaryjnym lądowaniu bombardiera, któremu złożyły się przednie koła ...