Dubaj: Przyjedź i poznaj naszą historię

Materiały promocyjne

Bez względu na to, czy jesteś spragniony nowoczesnych atrakcji, czy chcesz zanurzyć się w historii, w Dubaju znajdziesz to, czego szukasz – zachęcają turystów dubajczycy, przypominając im wielowątkową historię tego miasta

Al Fahidi to centrum starego Dubaju. Tu znajdują się tradycyjne budynki z wieżami wiatrowymi – barajeele – zbudowane z kamienia, drewna tekowego, sandałowego i palmowego. Wąskie uliczki przypominają, że kilkadziesiąt lat temu potężna dziś metropolia była maleńką wioską rybacką. O tej i innej historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, państwa powstałego dopiero w 1971 roku, przypomina muzeum Etihad. Przedstawiono w nim m.in. życie minionych generacji mieszkańców emiratów, początki państwa i problemy jakie im towarzyszyły. Promocja muzeum jest częścią uruchomionej właśnie kampanii zachęcającej zagranicznych gości do poznawania Dubaju oczami jego mieszkańców. Mieszkańcy metropolii prezentują przewodnik po najciekawszych historycznych punktach miasta.

Usiądź na dywanie, jedz i słuchaj

Podczas wycieczki do Dubaju warto poznać także bardziej odległe w czasie historyczne tradycje tego państwa. Hatta – wioska dziedzictwa kulturowego emiratów – położona przy granicy Omanu i Dubaju, jest zdaniem dubajczyków nie tylko pamiątką historyczną, ale także wspaniałym miejscem na jednodniowy wypoczynek. Położona w sercu gór Hatta prezentuje tradycyjne, górskie życie mieszkańców tego terenu sprzed 3 tysięcy lat. Znaleźć tu można 30 tradycyjnych budynków, kanał doprowadzający świeżą wodę i zabytkowy cmentarz. Turyści mogą zapoznać się z dawną bronią, meblami, dokumentami czy rzeźbami charakterystycznymi dla tego regionu.

Gości zainteresowanych historią Dubaj zachęca do skorzystanie z oferty Hotelu XVA Art, w którym spotyka się nowoczesna sztuka z tradycyjną, arabską gościnnością. Warto spróbować tu m.in. tradycyjnej kuchni przepełnionej smakami Arabii i Indii.

Dubajczycy przypominają, że aby poczuć prawdziwą atmosferę miasta trzeba wyjść z centrów handlowych. Doskonałym sposobem na bliższe poznanie różnorodności tej arabskiej metropolii jest choćby wizyta w Centrum Zrozumienia Kultury Szejka Mohammeda (Sheikh Mohammed Centre for Cultural Undestanding). Tu możesz zapisać się na tradycyjne arabskie śniadanie, obiad lub kolację. Wizytę zaczyna się od spaceru z przewodnikiem po zabytkowej okolicy. W trakcie tradycyjnego posiłku na dywanie gospodarz opowiada o życiu w emiratach.

Spragnieni kultury powinni rozważyć również udział w targach sztuki SIKKA. To coroczne wydarzenie prezentuje dzieła artystów z Emiratów Arabskich reprezentujących wiele narodów. Prezentowane prace wykonane są w różnorodnych technikach – jako instalacje audio i wideo, sztuki wizualne, w tym malarstwo, rzeźba i fotografia czy występy muzyczne i instalacje artystyczne.

Wsiądź na wielbłąda, targuj się z handlarzem

Ci, którzy zastanawiają się, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie mają swoją tradycyjną dyscyplinę sportową, szybko przekonają się, że są nią wyścigi wielbłądów. Tę głęboko zakorzenioną w historii tego miasta aktywność można podziwiać na torach wyścigowych zlokalizowanych na pustyni. Rywalizują na nich świetnie wyszkolone wielbłądy z całego Bliskiego Wschodu. Zawody zazwyczaj odbywają się wczesnym rankiem lub późnym popołudniem i są doskonałym sposobem na ekscytująco spędzony czas.

Wśród atrakcji wymienianych przez samych mieszkańców Dubaju znajduje się również tradycyjny targ, Naif, na którym dawniej handlowano wielbłądami. Obecnie znajduje się tu ponad sto sklepów oferujących różnorodny asortyment, w tym odzież, galanterię, tekstylia, pamiątki i elektronikę. Najlepiej odwiedzić go w nocy.

Według dubajczyków warto odwiedzić także dzielnicę Al Satwa, gdzie znaleźć można najpiękniejsze dywany, wstążki i rośliny. Spacerując po ulicach, łatwo poczuć tu prawdziwą atmosferę miasta. Obowiązkowym punktem wycieczki do Al Satwy jest wizyta w piekarni. Tutejsze chleby cieszą się bowiem sławą najlepszych w mieście.

Tym, którzy potrzebują odpoczynku na łonie natury, mieszkańcy Dubaju polecają wycieczkę do Al Qudra – parku mieszczącego grupę sztucznych jezior rozsianych wzdłuż pustynnego krajobrazu Saih Al Salam. To doskonałe miejsce na piknik, nocną przygodę na kempingu czy przejażdżkę po kolarskim torze wyścigowym Al Qudra. Atutem tej lokalizacji są również wspaniałe zachody słońca z widokiem na dubajskie nadbrzeże. Park jest domem dla wielu zwierząt – lisa pustyni, oryksa i 170 gatunków ptaków żyjących wokół jezior.

Materiał partnera, Dubai Tourism.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy promują się piwem, winem i chlebem

Tematem promocji niemieckiej turystyki będą w tym roku kulinaria. Turyści dowiedzą się więcej o ...

Tunezja otworzy się na turystów 27 czerwca

Władze Tunezji ogłosiły w poniedziałek otwarcie granic lądowych, powietrznych i morskich od 27 czerwca. ...

UIA poleci z Kijowa do Ejlatu

Z końcem października ukraińskie linie lotnicze UIA uruchomią nową zimową trasę z Kijowa na ...

Tourasia: Polegamy na agentach turystycznych

Dlaczego Tourasia? Bo jesteśmy specjalistami od Azji, bo mamy najlepsze kontrakty hotelowe, bo mamy ...

Wizz Air ma już 100 samolotów

Wizz Air świętuje dołączenie 100. samolotu do swojej floty. To airbus A321. Przewoźnik specjalnie ...

1000+ potrzebuje reklamy

Rządowy program 1000+ to świetny pomysł, szkoda tylko, że aż jedna czwarta turystów nie ...