Burmistrz Helu do turystów: Nie przyjeżdżajcie teraz

Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Bądźcie świadomi i odpowiedzialni. Nie przyjeżdżajcie teraz do nas – apeluje burmistrz Helu Mirosław Wądołowski.

Izabela Kacprzak: Wystosował pan pismo do wojewody pomorskiego w sprawie „wprowadzenia czasowego ograniczenia i zakazu wjazdu na Półwysep Helski dla osób przyjeżdżających w celach turystycznych i rekreacyjnych”.

Mirosław Wądołowski, burmistrz Helu: Wytłumaczę, jaka jest moja intencja i dlaczego poprosiłem o pomoc wojewodę. Nie chodzi mi o to, by stawiać szlabany przy wjeździe na Hel, ale by wojewoda zdecydował o postawieniu patrolu policji czy straży granicznej przy drodze, który mógłby zatrzymać samochód przyjezdnego i poinformować go, że to nie czas na rekreację, na spacery. Apelują do Polaków: Siedźcie w domu, a jak już musicie wyjść, to wyjdźcie do lasu we własnej okolicy.

W ubiegłym tygodniu mieliśmy prawdziwie wiosenną pogodę. Tłumy wyległy do parków i lasów. Prezydent Katowic pozamykał parkingi. Jak było na Helu?

Pojawiło się sporo aut z rejestracjami z Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa. Goście idą na cypel, jeden obok drugiego. Jeśli będzie ich dużo, zrobi się tłum i już nie zachowamy wymogu zachowania między nimi odległości wskazanej, żeby nie dochodziło do zakażenia koronawirusem. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia mamy zamknięte restauracje i hotele. Chcę, by oni się zastanowili i wstrzymali się z przyjazdami. To niczemu dobremu nie służy. Chętnie powitamy wszystkich za dwa, trzy miesiące, gdy epidemia minie.

Hotel jest zamknięty i restauracje, a co z pokojami wynajmowanymi turystom? Poprosił pan również komendanta powiatowego policji w Pucku o „prowadzenie postępowań, zmierzających do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, wynikających z naruszenia przepisów związanych z prowadzeniem obiektów noclegowych, turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania”.

Mieliśmy od ubiegłego tygodnia kilka takich spraw, to pojedyncze przypadki. Zgłosiliśmy to straży miejskiej a ta skierowała wnioski do policji. Raz jeszcze chcę zaapelować do wszystkich – bądźcie świadomi i odpowiedzialni. Nie przyjeżdżajcie teraz do nas.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Malta rozda po 100 euro na noclegi i obiady

Każdy mający więcej niż 16 lat obywatel Malty dostanie pięć bonów o wartości 20 ...

Minister: Włochy to nie kolonia trędowatych

– Włochy nie mogą być traktowane jak kolonia trędowatych – powiedział minister spraw zagranicznych ...

Wybierz voucher – podróżuj później

„Nie rezygnuj – zmień termin! Nic na tym nie tracisz” – zachęca turystów Polska ...

Nowa kampania pokaże inny Egipt

Pokazanie ukrytych skarbów Egiptu to cel nowej kampanii reklamowej, która właśnie wystartowała. Ministerstwo Turystyki ...

TUI ma pomysł na milion klientów

Do 2020 roku Grupa TUI chce pozyskać w Ameryce Południowej i Azji milion nowych ...

Agenci turystyczni łatwiej załatwią sprawę z Thomasem Cookiem

Thomas Cook skraca czas obsługi agentów dzwoniących do telefonicznego centrum obsługi. Pierwsze testy nowego ...