Burmistrz Helu do turystów: Nie przyjeżdżajcie teraz

Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Bądźcie świadomi i odpowiedzialni. Nie przyjeżdżajcie teraz do nas – apeluje burmistrz Helu Mirosław Wądołowski.

Izabela Kacprzak: Wystosował pan pismo do wojewody pomorskiego w sprawie „wprowadzenia czasowego ograniczenia i zakazu wjazdu na Półwysep Helski dla osób przyjeżdżających w celach turystycznych i rekreacyjnych”.

Mirosław Wądołowski, burmistrz Helu: Wytłumaczę, jaka jest moja intencja i dlaczego poprosiłem o pomoc wojewodę. Nie chodzi mi o to, by stawiać szlabany przy wjeździe na Hel, ale by wojewoda zdecydował o postawieniu patrolu policji czy straży granicznej przy drodze, który mógłby zatrzymać samochód przyjezdnego i poinformować go, że to nie czas na rekreację, na spacery. Apelują do Polaków: Siedźcie w domu, a jak już musicie wyjść, to wyjdźcie do lasu we własnej okolicy.

W ubiegłym tygodniu mieliśmy prawdziwie wiosenną pogodę. Tłumy wyległy do parków i lasów. Prezydent Katowic pozamykał parkingi. Jak było na Helu?

Pojawiło się sporo aut z rejestracjami z Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa. Goście idą na cypel, jeden obok drugiego. Jeśli będzie ich dużo, zrobi się tłum i już nie zachowamy wymogu zachowania między nimi odległości wskazanej, żeby nie dochodziło do zakażenia koronawirusem. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia mamy zamknięte restauracje i hotele. Chcę, by oni się zastanowili i wstrzymali się z przyjazdami. To niczemu dobremu nie służy. Chętnie powitamy wszystkich za dwa, trzy miesiące, gdy epidemia minie.

Hotel jest zamknięty i restauracje, a co z pokojami wynajmowanymi turystom? Poprosił pan również komendanta powiatowego policji w Pucku o „prowadzenie postępowań, zmierzających do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, wynikających z naruszenia przepisów związanych z prowadzeniem obiektów noclegowych, turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania”.

Mieliśmy od ubiegłego tygodnia kilka takich spraw, to pojedyncze przypadki. Zgłosiliśmy to straży miejskiej a ta skierowała wnioski do policji. Raz jeszcze chcę zaapelować do wszystkich – bądźcie świadomi i odpowiedzialni. Nie przyjeżdżajcie teraz do nas.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Doris namieszała w brytyjskim transporcie

Wiejąca z prędkością do 150 kilometrów na godzinę wichura Doris uderzyła wczoraj w Wielką ...

Rainbow przeprasza agentów za Lidla

Informacja, że wycieczki biura podróży Rainbow, będą sprzedawane przez nowo powstały portal internetowy Lidl ...

Rząd chce walczyć z białymi plamami na transportowej mapie Polski

Przez ostatnie kilkanaście lat w Polsce ubyło 588 kilometrów szlaków kolejowych i 40 procent ...

Ministrowie finansów: Loty są za tanie

Ministrowie finansów dziewięciu krajów Unii Europejskiej uznali, że podróże lotnicze są zbyt tanie, co ...

Diamond Princess w porcie w Jokohamie

Wycieczkowce – pasażerowie wysiedli, koronawirus został

17 dni po opuszczeniu ich przez pasażerów w kabinach statków wycieczkowych Diamond Princess i ...

Chorwacja podnosi podatek turystyczny

O 25 procent wzrośnie podatek turystyczny w Chorwacji. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 2019 ...