Chorwacja: Przewodnik tylko z właściwą temperaturą

Fot. AFP

Przewodnik i pilot mogą przystąpić do pracy tylko, jeśli ich temperatura nie przekroczy 37,2 stopnia Celsjusza i nie kaszlą – przewidują nowe przepisy.

Chorwacja, której gospodarka czerpie z turystyki prawie 18 procent PKB, jest chyba najbardziej zaawansowana w Europie, jeśli chodzi o przygotowanie do ponownego otwarcia się na turystów. Władze mają już gotowe procedury zachowania reżimu sanitarnego we wszystkich sektorach tej dziedziny gospodarki.

Chorwacki Inspektorat Zdrowia Publicznego wydał sążnistą instrukcję postępowania w czasach szczególnej ochrony przed koronawirusem. Obejmuje ona między innymi wytyczne dla właścicieli, pracowników i gości takich miejsc jak hotele, agroturystyka, mariny, transport pasażerów, baseny, a nawet plaże nadmorskie i lądowe (jeziora, rzeki).

Do kraju mogą już wjechać nie tylko, jak do niedawna, osoby, które uzasadnią to powodami zawodowymi, biznesowymi czy zagraniczni właściciele nieruchomości ale także turyści, którzy „wylegitymują się” zarezerwowanymi noclegami – wyjaśnia Agnieszka Puszczewicz, dyrektor biura Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

Z materiałów Chorwackiego Inspektoratu Zdrowia Publicznego przedrukowujemy fragment dotyczący nowych zasad pracy przewodników i pilotów. Całość, jak się dowiadujemy, przetłumaczy dla swoich członków Polska Izba Turystyki.

Piloci i przewodnicy

Monitorowanie zdrowia poprzez codzienne mierzenie temperatury ciała. Przed rozpoczęciem pracy wszyscy piloci i przewodnicy mają obowiązek zmierzenia temperatury ciała. Nie wolno im przystępować do pracy, jeśli jest ona wyższa niż 37,2 st. Celsjusza lub, jeśli mają problemy z oddychaniem. W wypadku podwyższonej temperatury ciała i problemów z oddychaniem, powinni poinformować o tym swojego pracodawcę i lekarza rodzinnego. Nie wolno im rozpoczynać pracy do ustąpienia problemów z oddychaniem lub spadku temperatury poniżej 37,2 st. Celsjusza.

Kontakt z klientami. Podczas pracy piloci i przewodnicy muszą zachować odległość 1,5 m od każdego pasażera i innego pracownika i zakrywać nos i usta maską. Piloci i przewodnicy powinni mieć dostęp do środków dezynfekujących, którymi regularnie mają dezynfekować ręce.

Konserwacja sprzętu audio. Pilot i przewodnik są odpowiedzialni za zebranie, czyszczenie i dezynfekowanie bezprzewodowych zestawów audio przed i po każdym ich użyciu.

Jak mówi Puszczewicz, wykonywanie zaleceń sanitarnych będzie kontrolowane przez instytucję, która nazywa się Państwowy Inspektorat. – Jest ona odpowiedzialna za egzekwowanie przepisów prawa w Chorwacji. W początkowej fazie będzie sprawdzać i zwracać uwagę, a dopiero później karać – wyjaśnia Puszczewicz.

W Chorwacji do dzisiaj stwierdzono 2232 zakażeń koronawirusem, ponad 95 procent chorych wyzdrowiało, 96 osób zmarło.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rozporządzenie o lockdownie – ozdrowieńcy nie potrzebują kwarantanny

Wszyscy przekraczający granicę Polski środkami transportu zbiorowego – m.in. autokar, bus, pociąg, samolot – ...

PKP: Remonty skrócą podróż

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel zapowiada, że na kilku trasach kolejowych już ...

Betlej: Ceny wrześniowych wakacji będą rosnąć

Sprzedaż wycieczek na wrzesień nabiera właśnie tempa. Najbardziej dolegliwy okres dla finansów biur podróży ...

Nowe źródło przychodów niemieckiego TUI

Transfer z jednego hotelu do drugiego to okazja do zarobienia pieniędzy – uważa niemieckie ...

Komisja Europejska namawia do luzowania obostrzeń dla podróżnych

Komisja Europejska apeluje, by kraje członkowskie stopniowo łagodziły restrykcje związane z wyjazdami. Bruksela uważa ...

Lufthansa wraca do Katowic

Lufthansa wraca po trwającej ponad siedem miesięcy przerwie na lotnisko w Katowicach. Na początek ...