Chorwacja, której gospodarka czerpie z turystyki prawie 18 procent PKB, jest chyba najbardziej zaawansowana w Europie, jeśli chodzi o przygotowanie do ponownego otwarcia się na turystów. Władze mają już gotowe procedury zachowania reżimu sanitarnego we wszystkich sektorach tej dziedziny gospodarki.
Chorwacki Inspektorat Zdrowia Publicznego wydał sążnistą instrukcję postępowania w czasach szczególnej ochrony przed koronawirusem. Obejmuje ona między innymi wytyczne dla właścicieli, pracowników i gości takich miejsc jak hotele, agroturystyka, mariny, transport pasażerów, baseny, a nawet plaże nadmorskie i lądowe (jeziora, rzeki).
Do kraju mogą już wjechać nie tylko, jak do niedawna, osoby, które uzasadnią to powodami zawodowymi, biznesowymi czy zagraniczni właściciele nieruchomości ale także turyści, którzy „wylegitymują się” zarezerwowanymi noclegami – wyjaśnia Agnieszka Puszczewicz, dyrektor biura Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.
Z materiałów Chorwackiego Inspektoratu Zdrowia Publicznego przedrukowujemy fragment dotyczący nowych zasad pracy przewodników i pilotów. Całość, jak się dowiadujemy, przetłumaczy dla swoich członków Polska Izba Turystyki.
Piloci i przewodnicy
Monitorowanie zdrowia poprzez codzienne mierzenie temperatury ciała. Przed rozpoczęciem pracy wszyscy piloci i przewodnicy mają obowiązek zmierzenia temperatury ciała. Nie wolno im przystępować do pracy, jeśli jest ona wyższa niż 37,2 st. Celsjusza lub, jeśli mają problemy z oddychaniem. W wypadku podwyższonej temperatury ciała i problemów z oddychaniem, powinni poinformować o tym swojego pracodawcę i lekarza rodzinnego. Nie wolno im rozpoczynać pracy do ustąpienia problemów z oddychaniem lub spadku temperatury poniżej 37,2 st. Celsjusza.