Angela Merkel: Jeśli nie musicie, nie podróżujcie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. AFP

Kanclerz Angela Merkel wezwała Niemców w sobotę do ograniczenia kontaktów społecznych i ograniczenia podróży do minimum. Rząd planuje kwarantannę dla przyjeżdżających z krajów o dużym zainfekowaniu koronawirusem.

Kanclerz Angela Merkel osobisty apel skierowała do rodaków po tym, jak rząd federalny z rządami 16 landów starał się uzgodnić sposoby powstrzymania drugiej fali zakażenia koronawirusem.

– Musimy zrobić wszystko, aby wirus nie wymknął się spod kontroli. Każdy dzień się liczy – powiedziała Merkel w swoim cotygodniowym wystąpieniu rozpowszechnianym w formie wideo, podaje Reuters. Wyjaśniała, że to właśnie ograniczenie kontaktów pomoże zdaniem naukowców ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

CZYTAJ TEŻ: MSZ odradza podróże. Można mieć „trudności w powrocie”

Chociaż wskaźniki infekcji w Niemczech były niższe niż w większości krajów Europy, to jednak, jak podał Instytutu Roberta Kocha, zajmujący się chorobami infekcyjnymi, wzrastały i osiągnęły w sobotę dzienny rekord wynoszący 7830 (w niedzielę rano podano, że było to już tylko 5587).

Tymczasem przywódcy poszczególnych landów nie w osiągnęli konsensusu w sprawie nowych, zdecydowanych środków powstrzymania drugiej fali covid-19. W każdym regionie obowiązują nieco inne zasady, są też różne zasady wjeżdżania do nich z innych landów. Sądy w kilku regionach uchyliły zakazy pobytu w hotelach dla gości przyjeżdżających z miejsc bardziej zainfekowanych.

ZOBACZ TEŻ: MSZ: Odradzamy Kanary. TUI: Niech zdecydują klienci

– Proszę porzucić każdą podróż, która nie jest absolutnie niezbędna, każdą imprezę, która nie jest absolutnie niezbędna. Pozostań w domu, jeśli to możliwe – mówiła.

– Apeluję, zostańcie w domu, kiedy tylko jest to możliwe – wezwała kanclerz Niemców. – Dla zdrowia własnego i wszystkich, których możemy uratować przed chorobą. Aby mieć pewność, że nasz system opieki zdrowotnej pozostanie wydolny. Dla dobra naszej gospodarki i naszych miejsc pracy – zaapelowała.

W piątek Instytut Kocha zaktualizował listę krajów i regionów, które uznaje za ryzykowne pod względem rozszerzania się wirusa. Tym razem dołączył do niej kilka polskich województw: kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie. W ślad za nim niemiecki MSZ zaktualizował komunikat, w którym odradza podróżowanie. Wymienił tam właśnie polskie regiony.

WARTO: Niemcy planują przedłużenie pakietów pomocowych

Niemiecki rząd planował wprowadzić od 15 października obowiązek odbywania kwarantanny dla przyjezdnych z krajów z dużą liczbą zachorowań na covid-19. Jednak nie doszedł w tej sprawie do porozumienia z władzami landów. Przesunięto więc wprowadzenie obostrzeń na 8 listopada.

Planowana kwarantanna ma nie być tak restrykcyjna, jak wiosną i nie obędzie obowiązywała wszystkich. Wprowadzone zostaną w niej wyjątki, na przykład dla przylatujących w celach biznesowych. Czas trwania odosobnienia będzie można skrócić do 5 dni, jeśli dana osoba podda się w tym czasie testowi na na koronawirusa i wykaże on wynik negatywny.

Mogą Ci się również spodobać

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Minister Emilewicz zaprasza na weekend za pół ceny

Do 31 stycznia potrwa rejestracja przedsiębiorców turystycznych chętnych do wzięcia udziału w ósmej już ...

W marcu Egipcjanie wybiorą prezydenta

26-28 marca to data, kiedy mają się w Egipcie odbyć wybory prezydenckie. Datę ogłosił ...

Traveldata: Mapa z cenami wakacji świeci na czerwono

Kraje basenu Morza Śródziemnego są na mapie są czerwone od rosnących w nich cen ...

Grecja – jak opodatkować mieszkania w Airbnb

Jeśli wynajmujesz mieszkanie turystom, ale im nie sprzątasz ani nie zmieniasz pościeli, nie jesteś ...

ITB 2021 tylko w sieci

„Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności Messe Berlin zdecydował, że targi ITB Berlin i ITB ...

Koronakryzys zakończy erę all inclusive?

Po koronakryzysie turystyka będzie wyglądać inaczej, twierdzą przedstawiciele tureckiej branży turystycznej. Ich zdaniem wyżywienie ...