Ministerstwo Starożytności Egiptu zamierza zrealizować w 2018 roku dziesięć dużych projektów odnowy zabytków
Jak podaje ministerstwo, kluczowym projektem są dla niego prace na płaskowyżu w Gizie, gdzie znajduje się piramida Cheopsa, jeden z siedmiu cudów świata. Resort zapowiada tam wprowadzenie większej liczby technologii i atrakcji dla zwiedzających.
Renowacji poddany ma być też budynek Baron Palace w Heliopolis, który inspirowany był hinduską świątynią Angkor Wat w Kambodży. Zaprojektowany przez francuskiego architekta Alexandra Marcela i zbudowany na przełomie XIX i XX wieku znajduje się w północno-wschodniej części centralnego Kairu. Pracami restauratorskimi został objęty także pałac Muhammada Alego w dzielnicy Shubra. Pałac, zbudowany w 1809 roku, od początku przykuwał uwagę wyjątkową architekturą, zwłaszcza Wieżą Wodną i willą z fontanną.
Wśród innych zabytków i muzeów, które doczekają się remontu, warto wymienić Muzeum Cywilizacji Egipskiej i Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze, a także nowe muzeum w Kafr asz-Szajch (około 130 kilometrów na północ od Kairu), gdzie znajdują się mało znane stanowiska archeologiczne, i Muzeum Starożytności w Tancie usytuowane w pobliżu Delty Nilu.
Już w kwietniu otwarte zostanie natomiast Muzeum Narodowe w Sauhadży i nowe centrum dla turystów w Abydosie, jednym z najstarszych miast starożytnego Egiptu i jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych (od 2005 roku prowadzony jest tam projekt mający na celu odsłonięcie i restaurację starożytnej drogi Kabbash, łączącej Luksor ze świątynią w Karnaku). Na jego realizację Ministerstwo Starożytności Egiptu przeznaczyło około 600 milionów funtów egipskich, czyli pond 114 milionów złotych.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.