Niedzielski: W wakacje będziemy wracali do normalności

Adam Niedzielski pierwszy raz odniósł się do wakacji w pozytywnym tonie w kontekście pandemii. Fot. Ministerstwo Zdrowia.

Myślę, że w wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania – mówi w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” minister zdrowia Adam Niedzielski.

W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” w rozmowie pod tytułem „Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze” Niedzielski wyjaśnia, na jakim etapie pandemii jesteśmy i kiedy będziemy mogli normalnie żyć.

Narzeka, że Polacy nie przestrzegają zasad lockdownu, za mało ograniczają swoją ruchliwość, jest on więc coraz mniej skuteczny. „O ile rok temu tzw. lockdown powodował gwałtowny spadek mobilności społecznej, o tyle dziś jest już z tym znacznie gorzej, co pokazują np. analizy danych telefonii komórkowych (…). Lockdown jest najprostszą formą odpowiedzi na zagrożenie. (…) To jest czynnik, który w bardzo istotnym stopniu wpływa na to, jakie są skutki pandemii w rożnych krajach. Oczywiście mówimy tu o pewnym zmęczeniu społecznym, ale jest też kwestia kultury społecznej, jeśli idzie o przestrzeganie regulacji. Nie zawsze chodzi o przepisy, czasem o zwykłe zalecenia czy wręcz prośby, apele. Z tą pandemią wygrywają państwa, które są bardziej zdyscyplinowane”.

CZYTAJ TEŻ: Betlej: Kierunki turystyczne ciągle mocno zainfekowane

Zdaniem ministra ewentualna czwarta fala epidemii nie będzie miała już takich rozmiarów jak poprzednie dzięki wytworzeniu odporności w społeczeństwie i szczepieniom. „Wojna trwa, ale jesteśmy już po lądowaniu w Normandii” – mówi.

Zagrożenie koronawirusem zostanie sprowadzone do poziomu grypy. Społeczeństwo będzie musiało przyzwyczaić się jednak do regularnych szczepień przeciwko koronawirusowi.

Adam Niedzielski mówi też, że niedługo rozpocznie się dyskusja nad wprowadzeniem tak zwanych paszportów covidowych, nad którymi pracuje Komisja Europejska. „Mamy tu trochę argumentów w dyskusji” – zaznacza. Według niego mówienie o paszporcie w sytuacji, gdy szczepienia nie są powszechne, jest przedwczesne, a w Polsce mamy już certyfikaty szczepionkowe.

Zapowiada, że we wrześniu dzieci i młodzież będą mogli wrócić do szkół i uczyć się jak dawniej, w normalnym trybie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Neckermann sprzedaje wycieczki w warszawskim Blue City

Piąte w tym roku, a 20 w ogóle, własne biuro sprzedaży otworzył dzisiaj Neckermann. ...

POT: Promujemy się na targach IMEX

Piętnaście biur podróży, hoteli i biur odpowiedzialnych za promowanie swoich miast w organizowaniu konferencji ...

Jedenaście firm kupiło francuskiego Thomasa Cooka

Nieco ponad milion euro wyłożyli inwestorzy na 149 salonów sprzedaży Thomasa Cooka we Francji. ...

EasyJet krytykowany za najkrótszy lot w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie linie lotnicze easyJet znalazły się w ogniu krytyki aktywistów i naukowców po tym, ...

Kosztowne selfie na granicy w Bieszczadach

Pięcioro turystów, w tym dwoje Irlandczyków, w ciągu tylko jednego dnia zostało ukaranych mandatami ...

Niemiecki touroperator Grimm Touristik niewypłacalny

Grimm Touristik Wetzlar, niemiecki specjalista od wycieczek objazdowych, ogłosił niewypłacalność – informuje portal branżowy ...