Izrael otworzy granice. Na początek wpuści turystów zorganizowanych

Pogoda w Izraelu sprzyja wypoczynkowi. Fot. AFP

23 maja, po ponad roku od zamknięcia, Izrael otworzy swoje granicę dla obcokrajowców. W pierwszym etapie wpuści turystów w grupach zorganizowanych według wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Turystyki Izraela.

Zgodnie z porozumieniem między ministerstwami, ograniczona liczba grup zacznie przyjeżdżać 23 maja. Z czasem ma być zwiększana, w zależności od stanu zdrowia publicznego i postępów szczepień.

Indywidualni podróżni będą wpuszczani do Izraela w drugim etapie – podaje w komunikacie warszawskie biuro Izraelskiego Rządowego Centrum Turystyki (IGTO Polska).

Wszyscy odwiedzający będą musieli wykonać test PCR przed wejściem na pokład samolotu do Izraela i test serologiczny po przybyciu na lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie. „Prowadzone są rozmowy z różnymi krajami w celu osiągnięcia porozumień dotyczących walidacji świadectw szczepionek, tak aby anulować potrzebę wykonywania testów serologicznych”.

CZYTAJ TEŻ: Grecja przedłuża ograniczenia dla podróżnych z zagranicy

Szczegółowy plan otwarcia zostanie opublikowany w najbliższych dniach – zapowiada IGTO i przywołuje słowa ministra zdrowia Juliego Edelsteina: Izrael jest pierwszym na świecie krajem zaszczepionym. Po otwarciu gospodarki nadszedł czas, aby w ostrożny sposób zezwolić na turystykę.

Minister zastrzega zarazem, że łagodzenie przepisów będzie zależne od stanu zdrowia publicznego.

Do dzisiaj Izrael zaszczepił  5,3 miliona obywateli pierwszą dawką, a 4,95 miliona dwoma. Cala populacja to 9,3 miliona obywateli, w tym 3 miliony dzieci i młodzieży do 17 roku życia, które nie są jeszcze objęte programem szczepień.

– Nadszedł czas, aby wyjątkowa przewaga Izraela, jako bezpiecznego i zdrowego kraju, zaczęła pomagać mu w wyjściu z kryzysu gospodarczego – mówi minister turystyki Orit Farkash-Hacohen, cytowany w komunikacie. – Dopiero otwarcie nieba dla turystyki międzynarodowej naprawdę ożywi przemysł turystyczny.

A dyrektor IGTO Polska Anna Zohar Żak dodaje: – Po długiej, przymusowej przerwie, z przyjemnością robimy pierwszy krok w otwieraniu granic dla gości z zagranicy. Wiemy, że Polacy bardzo tęsknią za Izraelem i z niecierpliwością czekamy na powitanie wszystkich odwiedzających, gdy tylko będzie to możliwe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wakacje.pl zgarniają nagrody

Na koncie Wakacji.pl znalazły się trzy nowe wyróżnienia. Agent został uznany najpopularniejszą marką turystyczną, ...

Po Brexicie nadal bez wiz

Brytyjski rząd chce utrzymać po Brexicie ruch bezwizowy dla obywateli krajów unijnych – informują ...

Betlej: Dlaczego Polacy mogą lecieć do Turcji, a nie mogą do Egiptu

Egipt wypadł z rządowej listy krajów, do których Polacy mogą polecieć samolotem, prawdopodobnie dlatego, ...

Gwałtownie przerwana hossa. Rynek hoteli czeka hibernacja?

Liczne otwarcia, bardzo duży popyt, plany nietuzinkowych inwestycji. Do niedawna na rynku hoteli panował ...

Turyści z dalekich krajów bardziej zainteresowani Polską

Prawie sześciokrotnie wzrosła liczba wyszukiwań wakacyjnych lotów do Polski z Korei Południowej, które zarejestrował ...

Komisja Europejska ostrzega: Europie grozi wiele zielonych certyfikatów

Jeśli szybko nie podejmiecie decyzji, zamiast jednego będzie wiele certyfikatów i zasad ich traktowania ...