Poznań piąty w Europie

Materiały promocyjne

Zakończyło się głosowanie w plebiscycie European Best Destinations 2019 na najlepszy cel podróży w Europie. Poznań był jedynym polskim kandydatem do tego tytułu i zajął piąte miejsce

European Best Destinations to organizacja promująca turystykę w Europie (ma swoją siedzibę w Brukseli). Od dekady organizuje plebiscyty między innymi na najładniejszy jarmark bożonarodzeniowy, najlepszy kurort narciarski i najatrakcyjniejsze turystycznie miasto.

Spośród zgłoszonych kandydatur wybiera 20, które biorą udział w końcowej rywalizacji. O nominacji decyduje jakość oferty, uznana międzynarodowa marka, popularność wśród turystów i duża liczba pozytywnych opinii w internecie. Zwycięzcę wyłaniają internauci, głosując przez trzy tygodnie na wybrane miasto (w tym czasie z jednego adresu IP można oddać trzy głosy).

Na Poznań zagłosowały ponad 43 tysiące osób, co dało mu piąte miejsce. Jak podaje w komunikacie Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, w kampanię zachęcającą do głosowania na stolicę Wielkopolski zaangażowały się dziesiątki instytucji, a w dziesięcioletniej historii konkursu żadne polskie miasto nie zdobyło więcej głosów.

W ubiegłym roku pierwsze miejsce w konkursie zajął Wrocław (z wynikiem ponad 41 tysięcy głosów), stając się jego pierwszym polskim zwycięzcą. Z kolei rok wcześniej bliski zwycięstwa był Gdańsk, zajmując ostatecznie trzecie miejsce.

W tegorocznym plebiscycie oddano w sumie ponad pół miliona głosów, a napłynęły one ze 153 krajów. Zwyciężył Budapeszt, kolejne miejsca zajęły portugalska Braga, włoska Monte Isola i francuski Metz. Drugą piątkę otwiera Malaga, za którą uplasowały się Genewa, Cavtat w Chorwacji, Bratysława i Sainte-Maxime we Francji.

Już sama nominacja do konkursu ma wartość promocyjną – przyciąga uwagę internautów i zwiększa liczbę publikacji w mediach tradycyjnych i w internecie. Ich ekwiwalent reklamowy wynosi, wedle szacunków organizatorów, ponad 10 milionów euro, zaś liczba turystów w nagradzanych miastach wzrasta średnio o 15 procent.

Pod koniec 2018 roku Poznań wziął udział w innym konkursie organizowanym przez European Best Destinations – na najlepszy jarmark bożonarodzeniowy, zajmując w nim szóstą lokatę.

Według badań Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej od kilkunastu lat liczba sprzedawanych w mieście noclegów rośnie o kilka procent rocznie i w ciągu ostatnich dwóch lat sięgnęła 1,5 miliona. Spośród turystów zagranicznych do Poznania najliczniej przybywają Niemcy, Brytyjczycy i Hiszpanie. Pojawia się także coraz więcej Amerykanów, Izraelczyków i Chińczyków.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Ceny wycieczek ciągle niskie, ale jest nadzieja na podwyżki

Poprawa nastrojów konsumenckich, odpadnięcie polskiej drużyny z mundialu i brzydka pogoda – to trzy ...

Betlej: Niskie ceny wakacji przesuwają się na lipiec

Biura podróży walczą o sprzedanie wycieczek obniżając ich ceny. Niestety, zaczyna to dotyczyć także ...

Macedonia na TT Warsaw: Poznaj nasze dziedzictwo

Macedonia ma do zaoferowania turystom coś więcej niż tylko zachwycające krajobrazy. To kraj o ...

Poznań chce mieć park kulturowy na starówce

Powołania Parku Kulturowego Stare Miasto chce poznański samorząd. Jak przekonuje, dzięki niemu lepiej chroniony ...

Przejrzystość ofert nie na rękę liniom lotniczym

– Linie lotnicze nie chcą, żeby ich oferty dały się łatwo porównywać – mówił ...

Porównywarki cen muszą informować o prowizji

Portale porównujące ceny tych samych usług i towarów od różnych sprzedawców muszą informować, że ...