Najwięcej turystów przyjeżdża do Polski z Niemiec, Ukrainy i Wielkiej Brytanii, jednak pod względem dynamiki wzrostu równych nie mają sobie kraje zamorskie. Na przykład liczba turystów z Korei Południowej wzrosła o ponad 67 procent.
W pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 roku Polskę odwiedziło 16,3 miliona turystów – podaje Polska Organizacja Turystyczna w komunikacie. Według prognoz miniony rok będzie pod względem ich liczby rekordowy.
– Szczególnie cieszy stabilny wzrost liczby turystów z krajów Unii Europejskiej, głównie z 15 państw tak zwanej starej Unii. Stamtąd bowiem przyjeżdża do Polski prawie 57 procent wszystkich zagranicznych turystów. W pierwszych dziewięciu miesiącach było ich 9,2 miliona, o ponad 460 tysięcy, czyli 5,3 procent więcej niż rok wcześniej – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, cytowany w komunikacie.
CZYTAJ TEŻ: POT ściąga obcokrajowców na „Weekend za pół ceny”
Najwięcej gości, bo 5,3 miliona, przybyło z Niemiec. Na drugim miejscu w rankingu plasuje się Ukraina z wynikiem 1,9 miliona, a na trzecim Wielka Brytania – 774 tysiące. Do pierwszej dziesiątki weszły również Rosja – 729 tysięcy, Białoruś – 629 tysięcy, Litwa – 530 tysięcy, Francja – 448 tysięcy, Stany Zjednoczone – 439 tysięcy, Włochy – 438 tysięcy i Holandia – 414 tysięcy.
Pod względem dynamiki wzrostu najlepsze wyniki odnotowały kraje zamorskie, wśród których prym wiedzie Korea Południowa – liczba turystów z tego kraju wzrosła o 67,3 procent (z 31 do 51 tysięcy). Kolejne miejsca należą do Ukrainy – 35,2 procent, Brazylii – 15,5 procent, Australii – 11,8 procent, Chin – 11,2 procent, Kanady – 10,2 procent, Indii – 9,2 procent, Finlandii – 8,6 procent, Wielkiej Brytanii – 8,5 procent, Luksemburga – 8,1 procent, Japonii i Słowacji – po 7,5 procent, Holandii – 6,5 procent oraz Stanów Zjednoczonych – 6,4 procent. Liczba gości z Niemiec, najważniejszego dla Polski rynku, wzrosła natomiast o 5 procent, czyli o ponad ćwierć miliona.
Z kolei na minusie pierwsze trzy kwartały zakończyły Turcja, skąd przyjechało do Polski 7,2 procent mniej turystów, Grecja – 6,1 procent i Izrael – 0,4 procent.
ZOBACZ TAKŻE: Zapowiada się rekordowy rok dla LOT-u
– Wzrosty na dalekich rynkach są między innymi związane z dynamicznym rozwojem siatki połączeń lotniczych PLL LOT – tłumaczy prezes POT Robert Andrzejczyk. – Są to dla nas bardzo ważni turyści, gdyż średnia długość ich pobytu wynosi ponad 16 dni i w tym czasie każdy z nich zostawia w Polsce ponad 5,5 tysiąca złotych. Polska Organizacja Turystyczna jest aktywna na wszystkich tych rynkach, poza Australią. Warto zwrócić też uwagę na ponad 11-procentowy wzrost liczby turystów z Chin i stabilizację na rynku izraelskim, z którego mimo mniejszej liczby lotów przyjechało prawie tyle samo turystów co w 2018 roku – dodaje.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.